Náhodné zaujímavosti: ktoré zviera dokáže zastaviť vlastné srdce na 45 minút a v akej robote dostanete neobmedzený počet dní dovolenky a bezplatné predplatné na Netflix

773

V dnešnom výbere náhodných zaujímavostí sa dozviete, aké zdravotné výhody majú ľudia, ktorí stále a všade meškajú. Ďalej zistíte, ktoré zviera dokáže zastaviť vlastné srdce na 45 minút, a na konci sa dočítate, prečo samičky rýb predstierajú orgazmus.

 

Fakt č. 1: Obavy

Ukázalo sa, že 85 % toho, čoho sa obávame, sa nikdy nestane, a tých 15 %, ktoré sa stalo, 79 % ľudí uviedlo, že buď to zvládali lepšie, ako predpokladali, alebo im to poskytlo lekciu, ktorú sa oplatilo naučiť. To znamená, že 97 % z toho, čoho sa obávate, nie je nič iné ako ustráchaná myseľ, ktorá vás trestá prehnanými a nesprávnymi predstavami.

 

Fakt č. 2: Meškanie

Podľa výskumníkov z Harvardu ľudia, ktorí vždy meškajú, žijú dlhšie a zdravšie. Vedci tvrdia, že tí, ktorí sa nikam nevedia dostať načas, majú zvyčajne nižší krvný tlak a nižšie riziko vzniku srdcových ochorení.

Harvard ponúkol v súvisiacej štúdii sedem tipov, ktoré vám pomôžu zvládať stres. Patrí medzi ne dostatok spánku, naučiť sa relaxovať a posilniť svoju sociálnu sieť. Azda najdôležitejší z nich? Požiadanie o pomoc. Je v poriadku vedieť, že nemôžete všetko zvládnuť sami.

 

Fakt č. 3: Zdriemnutie počas dňa

Zdriemnutie počas dňa môže znížiť riziko srdcového infarktu alebo mozgovej mŕtvice, naznačila štúdia vedcov z lekárskej fakulty Univerzitnej nemocnice v Lausanne vo Švajčiarsku.

Zdriemnutie raz až dvakrát týždenne v trvaní od piatich minút do jednej hodiny preukázalo takmer polovičné zníženie rizika infarktu, mŕtvice a srdcového zlyhania (48 %) v porovnaní s tými, ktorí si nezdriemli vôbec.

 

Fakt č. 4: Spoločný humor vo vzťahu

Najšťastnejšie páry sú tie, ktoré sa vedia navzájom podpichovať, ale aj vedia, kde je hranica. Profesor Jeffrey Hall, výskumník komunikačných štúdií na Kansaskej univerzite, preskúmal údaje z 39 štúdií, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 15 000 účastníkov.

Profesor Hall uviedol: „Povedzme, že máte s partnerom spoločný svojrázny zmysel pre humor, ale romantické komédie alebo sitcomy vás nedokážu rozosmiať. To ale neznamená, že nejaký štýl alebo zmysel pre humor sú lepší alebo horší. Dôležité je, že obaja považujete za vtipné niečo rovnaké. Potvrdzuje to váš vzťah prostredníctvom smiechu.“

Fakt č. 5: Morské leguány

Hlavnými predátormi týchto plazov pod vodou sú žraloky, ktoré môžu počuť tlkot ich srdca až zo vzdialenosti 4 metrov. Tieto leguány však dokážu dobrovoľne zastaviť svoje srdce až na 45 minút, aby ich žraloky nepočuli.

 

Fakt č. 6: Predstieranie orgazmu

Samice predstierali orgazmus v 69 prípadoch zo 117. Ako sa ryby vôbec naučili pochybné umenie sexuálneho klamania?

Vedci tvrdia, že samice pstruhov klamali svojich partnerov, aby ich prinútili k predčasnej ejakulácii, pravdepodobne preto, aby mali možnosť vybrať si, kto bude otcom ich detí.

Keď sa pár začne trieť, obe ryby sa prudko trasú s otvorenými ústami. Vajíčka a spermie sa uvoľňujú naraz. Vedci si však všimli, že samice rýb sa často chvejú bez toho, aby uvoľnili vajíčka. Samozrejme, že samci rýb im na to zakaždým skočia.

Rybám sa očividne oplatí orgazmus predstierať. Vedci si všimli, že čím viac falošných orgazmov samica mala, tým viac priťahovala ostatných samcov.

 

Fakt č. 7: Spoločnosť Netflix

Od roku 2004 si zamestnanci spoločnosti Netflix mohli vybrať toľko dní dovolenky, koľko chceli. Môžu sa slobodne rozhodnúť, kedy prídu do práce, kedy si vezmú voľno a koľko času strávia v práci. Od zavedenia tejto politiky vzrástla trhová hodnota spoločnosti na viac ako 51 miliárd dolárov.

To, že je v Netflixe flexibilita, neznamená, že mu chýba zodpovednosť. Zamestnanci musia svojich manažérov informovať a očakáva sa od nich, že budú podávať výkony na veľmi vysokej úrovni.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre