Náhodné zaujímavosti: kocúr – starosta mesta a prečo si Michael Phelps takmer zobral život

566

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, prečo si chcel slávny plavec Michael Phelps siahnuť na život, čo v Japonsku znamená „Johatsu“ a v ktorom meste bol starostom 20 rokov kocúr.

 

Fakt č. 1: Michael Phelps

„Myslím, že po každej olympiáde som upadol do veľkej depresie,“ povedal Phelps, keď ho požiadali, aby presne určil, kedy sa začali jeho problémy. Ako povedal, v „určitom období počas každého roka“, približne začiatkom októbra alebo novembra, na sebe spozoroval emócie, ktoré neboli správne. „Myslím, že rok 2004 bol pravdepodobne prvým obdobím depresie, ktorým som si prešiel.“

Lieky boli spôsobom, ako utiecť pred čímkoľvek, pred čím chcel utiecť.

„Najťažší pád bol po olympijských hrách v roku 2012,“ povedal Phelps. „Už som nechcel byť v tomto športe… Už som nechcel vôbec žiť.“

Toto „úplné dno“ vyzeralo tak, že Phelps sedel 3 – 5 dní sám vo svojej izbe, nejedol, takmer nespal a jednoducho chcel zomrieť.

„Pamätám si, že keď som išiel na liečbu hneď prvý deň, triasol som sa, pretože som bol nervózny zo zmeny, ktorá ma čakala,“ povedal Phelps. „Potreboval som zistiť, čo sa deje.“

„Keď som začal hovoriť o svojich pocitoch, život sa stal jednoduchým. Toľko krát som si povedal: ‚Prečo som to neurobil pred 10 rokmi? Ale nebol som pripravený.“

 

Fakt č. 2: Island

Keď si spomeniete na druhú svetovú vojnu, Island sa vám pravdepodobne nevybaví. Avšak bez trpkej histórie Islandu v druhej svetovej vojne by ostrov dnes vyzeral úplne inak.

Island, ktorému predtým vládla dánska koruna, vďačí vojne za svoju nezávislosť. Keď 9. apríla 1940 nacistické Nemecko napadlo Dánsko, všetka komunikácia medzi oboma krajinami bola okamžite prerušená. Island v ten deň získal späť svoju suverenitu a zvolil si dočasného guvernéra Sveinna Björnssona. Björnsson sa stal prvým islandským prezidentom, keď Island formálne prerušil vzťahy s Dánskom a 17. júna 1944 vyhlásil nezávislosť.

 

Fakt č. 3: Johatsu

„Johatsu“ (蒸発) sa prekladá ako „vyparenie“. Sú to ľudia, ktorí dobrovoľne zmiznú, zanechajú svoj minulý život, aby unikli dlhom, hanbe, zneužívaniu alebo osobným krízam. Johatsu odráža hlboké spoločenské a psychologické problémy Japonska. Tieto neviditeľné príbehy odhaľujú, ako ďaleko niektorí zachádzajú, aby sa pokúsili o nový začiatok.

 

Fakt č. 4: Kocúr – starosta mesta

Stubbs bol kocúr, ktorý bol čestným starostom mesta Talkeetna na Aljaške od 18. júla 1997 až do svojej smrti v roku 2017. Stubbs bol veľmi známy, bol zaplavený pohľadnicami a listami, a každý deň prilákal 30 až 40 turistov, ktorí dúfali, že sa stretnú so „starostom“. Jeho funkcia bola čestná, keďže mesto je len historickou štvrťou.

Stubbs zomrel v roku 2017 vo veku 20 rokov.

 

Fakt č. 5: Rev leva 

Lev má najhlasnejší rev zo všetkých veľkých mačiek. Je taký hlasný, že dosahuje 114 decibelov a je ho počuť zo vzdialenosti až 8 kilometrov.

Táto hlasitosť súvisí s tvarom mačacieho hrtana. Väčšina zvierat má trojuholníkové hlasivky, ale levie sú štvorcové a ploché, čo im umožňuje ľahšie reagovať na prúdenie vzduchu. To znamená hlasnejší rev s menšou námahou.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre