Niekoľko zvierat, ktoré majú tie najbizarnejšie schopnosti

8206

Zvieratá v tomto článku posúvajú evolučné vlastnosti na úplne novú úroveň vďaka intenzívnym obranným mechanizmom, ktoré im pomáhajú vyhnúť sa tomu, aby sa stali korisťou. Výsledkom je kompilácia najbizarnejších obyvateľov matky prírody, a to vďaka ich nezvyčajným evolučným vlastnostiam.

Malajzijské mravce vybuchnú

Táto adaptácia je azda najintenzívnejším obranným mechanizmomsamovražda. Keď sa mravec malajský rozhodne, že jeho život je v ohrození, často klikne na svoje vlastné samodeštrukčné tlačidlo a povie si: „Ak ma majú zavraždiť, tak nech to radšej urobím ja.“

black ant on white surface
Autor tejto fotografie je Shardar Tarikul Islam

Pištoľová krevetka vás zastrelí

S adaptáciou takýchto rozmerov si v najbližšom čase neobjednávajte predjedlo z pištoľových kreviet. Keď tento druh mäkkýša luskne svojím mimoriadne unikátnym klepetom, zvuk vystraší všetko živé, čo mu stojí v ceste, a navyše vystrelí kolabujúcu bublinu, ktorá obeť omráči.

a plate of food with a fork in it
Autor tejto fotografie je Negley Stockman

Vombaty majú štvorcové hovienka

Vombaty zanechávajú po sebe vo svojom okolí kopec hovienok, často až 100 za noc. Tieto výkaly majú tvar kocky, aby si označili svoje teritórium, ktoré ich odlišuje od výkalov všetkých ostatných zvierat na svete.

Zdroj: Dey Alexander/Flickr

Hrochy majú krvavý pot

Neobsahuje žiadnu krv a žiadny pot, a predsa hrochy vylučujú to, čo poznáme ako „krvavý pot“. Ten udržiava ich kožu vlhkú a chráni ju pred spálením od slnka, ako aj pred mnohými infekciami.

hippopotamus swimming
Autor tejto fotografie je Francesco Ungaro

Lienky močia krv

Reflexné krvácanie je to, čo sa stane, keď vystrašíte lienku natoľko, že sa pomočí. V snahe brániť sa vylučuje lienka prúd krvi podobný moču, aby od seba odohnala nepriateľov.

closeup photography of ladybug on leaf
Autor tejto fotografie je Vincent van Zalinge

Vystreľujúce zvratky fulmara severného

Toto nie sú štandardné čajky. Stačí drobná konfrontácia, aby mláďa fulmara doslova vyvrhlo kusy oranžových zvratkov, ktoré sú odporné a lepkavé.

Zdroj: Britta Gustafson/Flickr

Sépie sú takmer neviditeľné

Sépie sa vyvinuli tak, že ich schopnosť maskovania konkuruje všetkým živým organizmom. Tieto stvorenia sa dokážu schovať tak, že ovládajú vlastné kožné bunky, aby splynuli s okolím, vrátane nehorázne žiarivých farieb (aj keď sú farboslepé).

a close up of a sea anemone on a coral
Autor tejto fotografie je Heidi Bruce

Jeleník bielochvostý predstiera vlastnú smrť

Keď sa k jednému z týchto jeleňov priblíži predátor, ich srdcová frekvencia je naprogramovaná tak, že klesne na takú úroveň, že sa dostanú do stavu nehybnosti. Výsledkom je jeleň, ktorý vyzerá ako mŕtvola, čo spolu s jeho mimovoľným močením a „kakaním“, ktoré sprevádza pokles srdcovej frekvencie, vyzerá dosť nevábne aj pre hladné zviera.

brown and white spotted deer on green grass during daytime
Autor tejto fotografie je Robert Woeger

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre