Globálne problémy sú tu s nami či chceme alebo nie. Ktoré sú tie najzávažnejšie?

182

Zo všetkých strán sa na nás valí jedna katastrofa za druhou a je len na nás ako sa k tomu postavíme. Samozrejme, utápať sa v depresii a zúfalstve nikomu ani ničomu nepomôže, no nemôžeme pred tým ani zatvárať oči. Je desivé zistiť, že mnoho ľudí spochybňuje existenciu nejedného globálneho problému! Či už ide o krátkodobý alebo pretrvávajúci problém je dôležité venovať mu pozornosť. Aby sa raz nestalo, že nás všetky tie problémy absolútne pohltia.

Je jasné, že jeden človek nedokáže vyriešiť celý problém, ale môže vo veľkej miere pomôcť, už len tým, že bude oboznámený. Nepodceňujme silu jednotlivca.

Vojny a násilie

Autor fotografie je UX Gun

Pretrvávajúci konflikt medzi Izraelom a Palestínou, invázia Ruska na Ukrajinu a boje o politickú moc v západnej Afrike prispievajú k viac ako 100 aktívnym ozbrojeným konfliktom, ktoré sa momentálne odohrávajú na celom svete. Áno, aj vtedy, keď si v pokoji a bezstarostne ľahneme do postele.

Ku konfliktom takisto patrí aj strata obydlia, porušenie ľudských práv, vykorisťovanie, chudoba a strach o holý život.

Znečistenie vody

Autor fotografie je Rebecca Bliklen

Kvalita vody je narušená mnohými látkami. V dôsledku znečistenia má potom takáto voda len obmedzené využitie či už v ľudskej spotrebe alebo v poľnohospodárstve. Ťažba, chemikálie, žiarenie, odpadové vody – toto všetko prispieva k znečisteniu.

Na základe simulácií a predpokladov by mohlo byť do roku 2100 vystavených znečistenej povrchovej vode 5,5 miliardy ľudí.

Chudoba

Autor fotografie je John Moeses Bauan

Existuje odhad podľa ktorého má aktuálne trpieť extrémnou chudobou cez 700 miliónov ľudí. K chudobe totiž každým rokom prispievajú obmedzené zdroje, rastúca populácia, slabá infraštruktúra a nedostatočné vzdelanie. Medzi najzraniteľnejšie skupiny prirodzene patria ženy a deti.

Odlesňovanie

Autor fotografie je roya ann miller

Odlesňovanie je proces, pri ktorom sa odstraňujú z danej oblasti stromy, aby bola následne použitá na poľnohospodárske, priemyselné alebo mestské využitie. Najviac postihnuté sú aktuálne Amazonské dažďové pralesy.

Odlesňovaním sa menia prirodzené biotopy pre nespočetné množstvo druhov, takisto sa menia klimatické vzorce a v konečnom dôsledku to vedie k vyššej teplote a suchu na planéte.

Dezinformácie

Autor fotografie je Elimende Inagella

Internet poskytol výhody v podobe rýchlosti vyhľadávania informácií avšak na úkor ich správnosti. Moderná generácia je vystavená enormnému množstvu dezinformácií (častokrát sú to zámerne nepravdivé informácie), ktoré prinášajú veľké problémy hlavne, ak sa týkajú zdravotníctva, politiky alebo firemného obsahu.

Ohrozené druhy

Autor fotografie je Tobias Tullius

Počet ohrozených druhov na celom svete je výsledkom straty biotopov, znečistenia prostredia a šírenia rôznych chorôb.

Podľa Červeného zoznamu ohrozených druhov Medzinárodnej únie na ochranu prírody je na celom svete ohrozených takmer 45 000 druhov!

Zmena podnebia

Pravdou je, že ku klimatickým zmenám dochádza do určitej miery prirodzene, avšak od 19.-teho storočia to nabralo oveľa dramatickejší spád – práve činnosťou človeka. Vyššie teploty ku ktorým vplyvom industrializácie, odlesňovania a ďalších faktorov dochádza spôsobujú topenie ľadovcov, zvyšovanie hladiny morí, posun prirodzeného geografického výskytu zvierat a tiež to má vplyv na poľnohospodársku produkciu.

Znečistenie ovzdušia

Autor fotografie je Chris LeBoutillier

Globálne znečistenie ovzdušia ovplyvňuje zdravie rastlín zvierat i človeka – skrátka, má to vplyv na všetko živé. Znečistenému ovzdušiu je vystavených 99% populácii a v dôsledku neho ročne zomrú 2 milióny ľudí.

Zároveň je znečistenie ovzdušia jednou z príčin globálneho otepľovania, ktoré zase prispievajú ku klimatickým zmenám.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre