Top 5 zvierat, ktoré prežijú aj tvoje vnúčatá. Poznáš ich?

7047

Niektoré zvieratá žijú len pár dní, iné prežijú celé storočia. Ktoré zvieratá patria medzi tých, ktorí sa dožívajú najvyššieho veku? Pozrite sa na naše top 5 zvierat, ktoré žijú najdlhšie

Turritopsis Dohrnii – nesmrteľná medúza

Toto je zrejme najzaujímavejšie zviera na našom zozname. Turritopsis Dohrnii je druh medúzy, ktorý dokáže vrátiť svoje telo do mladšieho štádia vývoja a znova dospieť. Tento proces sa nazýva transdiferenciácia a umožňuje medúze obnoviť svoje bunky a tkanivá. Vďaka tomu je Turritopsis Dohrnii teoreticky nesmrteľná, pokiaľ ju nezabije nejaký predátor alebo choroba. Táto medúza sa vyskytuje v tropických a subtropických moriach po celom svete.

Autor tejto fotografie je Bachware

Quahog – tvrdá mušľa 200 rokov

Quahog je známy svojim vysokým vekom, ktorý sa odhaduje na viac ako 200 rokov. Najstarší známy exemplár bol nazvaný Ming a bol nechtiac zabitý vedcami v roku 2006. Ming bol zrejme narodený v roku 1499 a dožil sa 507 rokov. Žije v chladných a mierne teplých moriach severnej pologule.

Autor tejto fotografie je NOAA Photo Library

Korytnačka obrovská – 150 rokov

Korytnačka obrovská je tiež veľmi dlhoveká, priemerne sa dožíva 100 rokov, ale niektoré jedince môžu žiť až 150 rokov. Najstaršia známa korytnačka obrovská bola Harriet, ktorá zomrela v roku 2006 vo veku 175 rokov. Korytnačka obrovská je endemitná pre Galapágy a Aldabru. Je pravdepodobné, že dnes žijúce korytnačky sa vyliahli počas Darwinovej návštevy Galapág.

Autor tejto fotografie je Mfield, Matthew Field, http://www.photography.mattfield.com

Kosatka dravá – 100 rokov

Kosatka dravá sa môže dožiť až 100 rokov, pričom samice žijú dlhšie ako samci. Najstaršia známa Kosatka bola Granny, ktorá zomrela v roku 2016 vo veku 105 rokov. Vyskytuje sa vo všetkých oceánoch sveta.

Autor tejto fotografie je Shawn McCready

Morská sasanka – 80 rokov

Morská sasanka je pomerne dlhoveká, môže žiť až 80 rokov. Najstaršia známa morská sasanka bola nazvaná Red, bola objavená v roku 2002 a mala 65 rokov. Nachádza sa v teplých a studených moriach po celom svete.

Autor tejto fotografie je Bernard Spragg

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre