Ryk, hvizd a piskot: 5 najhlučnejších živočíchov na našej planéte

573

Odhaľte silu hlasových schopností prírody a preskúmajte neuveriteľný svet 5 najhlučnejších zvierat na planéte. Od revúcich levov po hučiace veľryby, objavte ohromujúce decibely, ktoré tieto pozoruhodné tvory vydávajú vo svojom prirodzenom prostredí. Vydajte sa s nami na cestu divokou zvukovou symfóniou, ktorú vytvárajú niektorí z najhlasnejších obyvateľov sveta. (Mimochodom, pre porovnanie, zvuky hlasnejšie ako 120 decibelov poškodzujú ľudský sluch.)

Lev

Najhlasnejší zvuk: 114 decibelov

Rev mohutného leva sa ozýva savanou približne rovnakou hlasitosťou ako psí štekot. Aj keď ich rev môže byť hlasný, levy sú väčšinu času radšej ticho. Príkladom je, že radi lovia počas búrky, aby zakryli zvuk svojho približovania.

brown lion with white tongue out
Autor tejto fotografie je Glen Carrie

Kakapo

Najhlasnejší zvuk: 132 decibelov

Kakapo, známy aj ako papagáj soví, je nelietavý papagáj z Nového Zélandu. Je to zároveň najhlučnejší vták, pričom párovacie piskoty samcov dosahujú hlasitosť 132 decibelov. Tento nepríjemný hluk im však pri súloži veľmi nepomáha. Ich krik je taký hlasný, že sa ozýva všade naokolo, takže samičky nemajú žiadnu predstavu o tom, kde sa samec vlastne nachádza.

Zdroj: Dianne Mason/Flickr

Netopier veľký

Najhlasnejší zvuk: 140 decibelov

Netopier veľký je rybársky netopier z Južnej Ameriky. Sonarový impulz z jeho echolokácie dosahuje 140 decibelov. Tieto netopiere používajú echolokáciu na spozorovanie vlnenia, ktoré ryby vytvárajú na vodnej hladine. Po zistení potravy sa netopier vrhne dolu a chytí rybu do vrecka z kože medzi nohami.

Zdroj: Flickr

Modrá veľryba

Najhlasnejší zvuk: 188 decibelov

Modrá veľryba je najväčším živočíchom na Zemi, takže je len logické, že je naozaj hlučná. Prízračný podvodný hvizd modrej veľryby môže dosiahnuť až 188 decibelov. Pre predstavu, je to hlasnejšie ako výbuch granátu, prúdový motor alebo vesmírna raketa NASA štartujúca hneď vedľa vás. Zvuk sa môže šíriť viac ako 500 míľ pod vodou, kým napokon utíchne.

aerial photography of big fish during daytime
Autor tejto fotografie je Venti Views

Vorvaň tuponosý

Najhlasnejší zvuk: 233 decibelov

A sme pri najhlučnejšom tvorovi na našej planéte. Vorvaň tuponosý vydáva neuveriteľne hlasné zvuky, ktoré môžu dosiahnuť až 233 decibelov. Na rozdiel od modrých veľrýb však vorvaňovce nepískajú, ale namiesto toho používajú svoje zvuky na vydávanie opakujúcich sa cvakacích zvukov. Cvakanie je také hlasné, že keby ho vorvaň vydával, keď pláva vedľa vás, mohli by ste z tejto hlasitosti zomrieť.

Zdroj: WikimediaCommons

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre