Najhoršie katastrofy, ktoré sa v Číne odohrali a zodpovedný za ne bol človek!

6644

Čína je vo všeobecnosti krajinou mnohých vedcov, výskumníkov a učených ľudí, zároveň je ale i oblasťou, kde dochádza pomerne často k prírodným katastrofám, ako sú prívalové dažde a záplavy, zemetrasenia, ale ešte častejšie tu dochádza k priemyselným haváriám, za ktoré je zodpovedný človek!

Čo je ale zarážajúce? Že nie zriedka sú tieto incidenty klasifikované ako prírodné katastrofy, aj keď každému musí byť jasné, že sa jedná o obrovský omyl, nezmysel. Cieľom vládnych úradníkov totiž je zachovať povedomie o ochrane a starostlivosti o životné prostredie. V ďalšom prípade bývajú obvinení pracovníci, ktorí ale fungujú v rámci vládnych predpisov.

Zaujíma vás, aké sú tie najhoršie katastrofy, ktoré sa v Číne odohrali? Verte nám, že budete zhrození! Počet usmrtených osôb nie je známy, ale myslíme si, že ich bolo viac než dosť. Napokon, sami uvidíte, aké vážne to bolo.

Miesto pre e-odpad v Guiyu

Zdroj John Cameron

Pravdepodobne sa jedná o najväčšie miesto na svete určené pre skladovanie nerecyklovateľných elektronických súčiastok. Hromadenie týchto materiálov sa ale stalo obrovským zničujúcim problémom – končí tu totiž viac ako 80% svetovej vyradenej elektroniky. S tým sa spájajú problémy ako to, že ženy žijúce v blízkosti trápia samovoľné potraty a viac ako 88% detí trpí na otravu olovom.

Chemický výbuch v Tianjin

Zdroj Aaron Monarrez Meza

Je možné, že za nehody mohli nedostatočné bezpečnostné postupy a dohľad. K výbuchu chemického skladu došlo v auguste 2015. Zahynulo najmenej 114 ľudí a ďalších 700 bolo zranených, zabudnúť netreba ani na tisíce ľudí, ktorí v dôsledku požiarov zostali bez strechy nad hlavou. Potenciálne riziko predstavovali aj toxické výpary, ktoré sa pri výbuchu uvoľnili.

Čínsky prezident Si Ťin-pching to opísal ako „lekciu zaplatenú krvou“.

Znečistenie rieky Jang-c‘-ťiang

Zdroj: wikimedia common

Jedného dňa, v septembri roku 2012, sa ľudia prebudili a zistili, že rieka, ktorá preteká mestom sa zmenila na krvavo červenú. Ukázalo sa, že to nebolo prvýkrát, čo sa niečo také stalo – tá istá rieka zmenila farbu aj pred niekoľkými mesiacmi v dôsledku neďalekej chemickej továrni, ktorá sem vypúšťala toxické farbivá. Toto znečistenie vody viedlo k nekontrolovateľným infekciám E. coli a až o 50 % vyšším výskytom infekčných chorôb, ako je hepatitída a úplavica.

Zosuv bahna Shanxi

Zdroj Jonathan Lampel

Kvôli nedbalému presadzovaniu vládnych bezpečnostných predpisov sa v roku 2008 zrútila nelicencovaná skládka v provincii Shanxi. Samozrejme, to nezostalo bez obetí – tragicky zahynulo najmenej 250 ľudí a 33 bolo zranených, pričom až 500 osôb bolo oficiálne evidovaných ako nezvestných alebo neidentifikovaných. Postihnutí boli nielen pracovníci na mieste, ale aj obyvatelia priľahlej dediny – týkalo sa to preplneného trhoviska. V dôsledku tohto zosuvu sa muselo odsťahovať až tisíc obyvateľov.

Výbuch v bani Benxihu

Zdroj Martin Brechtl

Výbuch sa odohral ešte v roku 1942, no jeho následky boli extrémne katastrofické (platí, že viac ako tretina ročných úmrtí v Číne súvisí s ťažbou uhlia!). Pri nešťastí sa v šachte vznietila zmes plynu a uhoľného prachu. Vo vnútri zostali uväznené stovky robotníkov. Situáciu ešte zhoršili japonské stráže, ktoré utesnili jamy a ventilátory bez toho, aby predtým úplne evakuovali šachtu. Konečný počet obetí bol viac ako 1500, čo z neho robí najsmrteľnejšiu katastrofu v histórii ťažby uhlia.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre