Hrôzostrašné zranenia, ktoré sprevádza priam ochromujúca bolesť. Sú považované za najhoršie.

1589

Pri každej možnej bolesti alebo zranení si veľa z nás začne na internete vyhľadávať možné príčiny, dopady, spôsoby liečby, možno ide o akýsi druh fascinácie, ktorá však tak trochu hraničí s fanatizmom. Alebo ste sa niekedy zamýšľali nad tým, aký spôsob smrti je najmenej bolestivý či ktoré zranenie práve naopak bolí najviac a je najnepríjemnejšie? 

Tak odpoveď na druhú otázku vám veľmi radi prezradíme. Rozhodne si však nevyhľadávajte obrázky, ak nemáte naozaj silný žalúdok, ide o totiž o nepríjemné krvavé zranenia, ktoré by ste určite nechceli zažiť. 

Avulzia

man holding gold ring on woman's finger
Autor tejto fotografie je Jeongim Kwon

Počas svadby pred oltárom si romanticky povedať svoje áno a navliecť snubný prsteň je síce krásne, no ojedinele to môže viesť k totálnej katastrofe (a nie nemáme na mysli rozvod). Úplne stačí, ak sa vám prsteň niekde zachytí a vy môžete byť s vykĺbeným prstom, ktorý poriadne bolí. Nie zriedka sa vám prsteň môže zaryť do mäsa a obnažiť tak i kosť. Dokonca sa môžu poškodiť okrem svalov i nervy a šľachy a v prípade, že je to naozaj vážne, o prst môžete aj prísť. 

Našťastie, za predpokladu, že sa rýchlo dostavíte do nemocnice, lekári vám prst zachránia. Ide o zriedkavé zranenie, o ktorom by ale mohol rozprávať napríklad Jimmy Fallon.

Otvorená zlomenina 

injuries you should never image search u3
Zdroj: ranker.com

Možno by vám v prvom okamihu zlomenina ani nenapadla, no každý kto mal už niekedy v živote niečo zlomené vie, že je to ukrutná bolesť a teraz si ešte predstavte otvorenú zlomeninu. Časť kosti prepichne kožu a celé zranenie sprevádza veľká strata krvi, preto je dôležité previezť prvú pomoc a urýchlene zariadiť prevoz do nemocnice. Zväčša je potrebná operácia a následne dlhá doba rehabilitácii. 

Hyphema 

22586 hyphema
Zdroj: shutterstock

Je pravdepodobné, že ste ešte o tomto zranení nepočuli, totiž nedochádza k nemu príliš často. V podstate sa pri ňom hromadí krv vo vnútri prednej komory oka, ktorá sa nachádza medzi rohovkou a dúhovkou, takže aj voľným okom je vidieť krv. 

Zároveň ide o veľmi bolestivý stav, ku ktorému dochádza zväčša len u ľudí, ktorý trpia napríklad na kosáčikovitú anémiu alebo hemofíliu.

Podobný stav je hypopyon – vtedy je však predná očná komora vyplnená hnisom, ktorý má tendenciu vytekať. Asi si dokážete predstaviť, aké hrozné to je. 

Poškodená rohovka

close-up photography of human eye
Autor tejto fotografie je Victor Freitas

Len si spomeňte, aká bolesť vás prepadne v prípade, že si prstom alebo čímkoľvek iným nechcete pichnete do rohovky. A teraz si predstavte, aká bolesť musí človeka prepadnúť, keď si rohovku poškodí až do takej miery, že sa rozdelí na dve polovice. 

Ďalšia vec, ktorá pri tom hrozí je prolaps dúhovky – rôzne veľký kúsok dúhovky akoby vyčnieval cez rozdelenú rohovku smerom von. 

Pretrhnutie Achillovej šľachy 

shutterstock achillova slacha
Zdroj: wikimedia common

Pri pretrhnutí Achillovej šľachy je počuteľné jasné zreteľné a dostatočne hlasné prasknutie, pričom v oblasti členku sa automaticky a celkom okamžite objaví neznesiteľná bolesť. Nebudete schopný pohybu a celá oblasť vám opuchne. 

Šľachu je možné chirurgicky napraviť, no proces rekonvalescencie je enormne zdĺhavý a bolestivý. 

Popáleniny štvrtého stupňa

mixing of color orange
Autor tejto fotografie je Lucas K

Zvyčajne sa stretávame s popáleninami maximálne tretieho stupňa, aj tie sa však týkajú len povrchových vrstiev kože. Popáleniny štvrtého stupňa zasahujú oveľa hlbšie – vtedy je poškodená aj svalovina spolu s cievami a nervami až po kosť. Môže to byť až také vážne, že by končatinu bolo nutné amputovať. Tento typ popáleniny je i život ohrozujúcim stavom. Bolestivé príliš nie sú, nakoľko sú poškodené aj receptory bolesti, no človeku hrozí šok a kolaps organizmu. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.