6 najjedovatejších zvierat na svete. Smrť príde skôr ako si uvedomíte, čo sa stalo!

1908

Vedeli ste o tom, že drvivá väčšina živočíchov, ktoré sú považované za tie najjedovatejšie, žije práve v moriach a oceánoch? Ďalším zaujímavým faktom je, že veľká časť z nich sa lokalizuje práve v blízkosti (alebo na samotnej) Austrálie. A aké časové rekordy trhajú? Možno zostanete naozaj prekvapení, pretože niektoré živočíchy spôsobia smrť tak rýchlo, že si človek ani nestihne uvedomiť, že sa niečo deje. Prežiť je samozrejme možné, no závisí to od toho ako rýchlo dostanete pomoc. 

Zaujíma vás čo môžete očakávať od jedu tých najjedovatejších tvorov? Tu sa to dozviete.

Štvorhranky

Zdroj: ranker.com

Menej ako 5 minút 

Tieto tvory sú považované za najjedovatejšie živočíchy žijúce v mori a zároveň sú na našom zozname najjedovatejšími živočíchmi. V jedinom okamihu vám spôsobia ochrnutie a vo veľmi krátkej dobe aj zástavu srdca. Tento druh žije v blízkosti austrálskych pláží.

Pralesnička

blue frog
Autor tejto fotografie je Zachary Spears

5 minút 

Ide o nesmierne malú a možno na pohľad i roztomilú žabu, ktorá sa bežne vyskytuje na území Južnej Ameriky. Aj keď meria len 5 centimetrov, jed, ktorý obsahuje by usmrtil aj 10 ľudí. Jed produkovaný kožnými žľazami kedysi ľudia využívali na potieranie hrotu šípov. Hovorí sa ale, že tieto žaby nie sú prirodzene jedovaté a môžu za to toxíny z rastlín, ktoré sa na nich zachytia.   

Atrax robustus

Zdroj: wikimedia common

Zvyčajne do 15-tich minút 

Ako väčšinu smrteľne jedovatých zvierat na svete, aj odporné a nemilosrdné pavúky môžeme nájsť práve v Austrálii. Tento pavúk je zodpovedný za smrť viac ako tuctu ľudí, pričom všetci zomreli do pätnástich minút od prvého uhryznutia. V jednom prípade bola žena uhryznutá pavúkom v oblasti krku a tak jej smrť prišla rýchlo (do 5-tich minút). 

Chobotnica modrokrúžková

brown and grey octopus
Autor tejto fotografie je Kris-Mikael Krister

Menej ako 10 minút 

Keď vás jeden z týchto tvorov uhryzne, pravdepodobne si to hneď nevšimnete. V priebehu niekoľkých minút však vaše telo začne byť znecitlivené a budete mať ťažkosti s dýchaním. Vaše srdce bude biť až do bodu, keď mu dôjde kyslík. Našťastie sa niektorým ľuďom podarí prežiť dlhšie ako 10 minút , ale aj tak je vašou jedinou nádejou ísť na ventilátor skôr, ako budete úplne paralyzovaný. Čo robí toto stvorenie ešte desivejším, je to, že má dostatok jedu na to, aby zabil naraz až 26 dospelých ľudí. 

Kobra kráľovská 

selective focus photography of snake
Autor tejto fotografie je David Clode

Do 30-tich minút 

Kobra kráľovská síce nemá najsilnejší jed zo všetkých hadov, no aj tak sa k nej nechcete priblížiť. Jedno uhryznutie totiž dokáže zabiť až 20 ľudí, dokonca by svojim jedom mohla usmrtiť aj slona. Jed obsahuje silný neurotoxín, ktorý obeť najskôr ochromí a nakoniec udusí. Túto kobru môžete nájsť na území juhovýchodnej Ázii a v Indii. 

Cornus marmoreus „mramorový slimák” 

Zdroj: wikimedia common

Hodiny

Dobrou správou je, že tento slimák vo svojom sekréte obsahuje zlúčeniny, ktoré pôsobia proti bolesti (v skutočnosti sú až 10 tisíc krát účinnejšie ako morfín a dokonca ani nie sú návykové). Zlou správou je, že jed je tak silný, že okamžite zostanete paralyzovaný. Žiadny protiliek neexistuje, takže ak sa s týmto slimákom dostanete do kontaktu, máte spočítané posledné hodiny života na zemi. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre