Street art je umením, ktoré v posledných rokoch získava stále väčšiu popularitu. Toto neortodoxné a neustále sa meniace umelecké hnutie oživuje mestá po celom svete a prináša nový rozmer do každodenného života. Od farebných murálov až po detailné graffiti, street art nám poskytuje jedinečný pohľad na kultúru a duch miest. V nasledujúcom článku sa pozrieme na niektoré z najkrajších pouličných umení na svete, ktoré zanechávajú nezabudnuteľný dojem.

Mission District – San Francisco

V srdci San Francisca sa nachádza Mission District, známe miesto pre svoje rozmanité kultúrne dedičstvo a živú umeleckú scénu. Ulice tejto štvrte sú vymaľované rôznymi farebnými murálmi, ktoré odrážajú históriu a súčasnosť tohto miesta. Odoberte sa na prechádzku a objavte obrazy a grafity, ktoré vám priblížia príbehy obyvateľov a ich kultúrnych vplyvov.

Zdroj: YouTube

Etnias – Eduardo Kobra – Sao Paolo

V roku 2016 vytvoril brazilský umelec Eduardo Kobra monumentálny mural s názvom „Etnias“ na budove v meste Sao Paolo. Tento obrovský obraz o rozlohe 5600 metrov štvorcových zobrazuje tváre domorodých ľudí z rôznych kultúr a etník z celého sveta. Svojím farebným prevedením a detailnými portrétmi toto dielo pripomína dôležitosť multikulturalizmu a spájania ľudí.

Zdroj: YouTube

Nelson Mandela Mural – Shepard Fairey – Johannesburg

Johannesburg je domovom ďalšieho ohromujúceho street artu – murálu Nelsona Mandelu od Sheparda Faireyho. Tento americký umelec sa preslávil dizajnom plagátu s podobiznou Baracka Obamu „Hope“. Jeho dielo v Johannesburgu zachytáva obraz Nelsona Mandelu, juhoafrického bojovníka za slobodu a prvý demokraticky zvoleného prezidenta Južnej Afriky. Tento impozantný mural je silným príkladom toho, ako street art môže sláviť hrdinské postavy a ich vplyv na spoločnosť.

Zdroj: YouTube

Vrhač kvetov – Banksy – Západný breh, Palestína

Banksy je bezpochyby jedným z najslávnejších a najtajomnejších street artových umelcov na svete. Jeho diela sú rozpoznateľné vďaka ich provokatívnym a politicky angažovaným správam. „Vrhač kvetov“ je jedným z jeho najznámejších murálov, ktorý sa nachádza na Západnom brehu v Palestíne. Táto ikonická scéna zobrazuje mladého človeka vrhajúceho kvety, symbolizujúc tak túžbu po mieri a humanitárnu pomoc v konfliktnom regióne.

Zdroj: YouTube

Hosier Lane/Blender Lane – Melbourne

Melbourne je považované za hlavné mesto street artu v Austrálii a jednou z najznámejších lokalít je Hosier Lane/Blender Lane. Tieto ulice sú pokryté umeleckými dielami od rôznych umelcov a ponúkajú zmes farebných graffiti prác. Toto miesto je jedným z dôkazov toho, ako sa street art stáva súčasťou identity mesta a jeho kultúrnej scény.

Zdroj: YouTube

Ticho – Jef Aérosol – Paríž

V Paríži, hlavnom meste Francúzska a ikonickej metropole umenia, nájdeme dielo s názvom „Ticho“ od Jefa Aérosola. Tento francúzsky umelec je známy svojimi šablonovými portrétmi slávnych osobností. „Ticho“ zachytáva portrét Jimiho Hendrixa v záblesku farieb a vytvára zaujímavý kontrast medzi tichom a hlasným výrazom umeleckého vyjadrenia.

Zdroj: YouTube

Street art je neodmysliteľnou súčasťou súčasného umeleckého sveta. Tieto šesť diel zo všetkých kútov sveta nás zaujme svojou jedinečnosťou. Vyjadrujú silné posolstvá a dodávajú mestám nový život. Ich prítomnosť je dôkazom toho, že umenie nemusí byť obmedzené na galérie a múzeá, ale môže byť voľne dostupné a prístupné pre každého, kto sa odváži zdvihnúť oči a obdivovať ich krásu.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.