Najznámejšie street arts na svete, ktoré vás presvedčia, že aj grafity sú nádherným umením

1288

Street art je umením, ktoré v posledných rokoch získava stále väčšiu popularitu. Toto neortodoxné a neustále sa meniace umelecké hnutie oživuje mestá po celom svete a prináša nový rozmer do každodenného života. Od farebných murálov až po detailné graffiti, street art nám poskytuje jedinečný pohľad na kultúru a duch miest. V nasledujúcom článku sa pozrieme na niektoré z najkrajších pouličných umení na svete, ktoré zanechávajú nezabudnuteľný dojem.

Mission District – San Francisco

V srdci San Francisca sa nachádza Mission District, známe miesto pre svoje rozmanité kultúrne dedičstvo a živú umeleckú scénu. Ulice tejto štvrte sú vymaľované rôznymi farebnými murálmi, ktoré odrážajú históriu a súčasnosť tohto miesta. Odoberte sa na prechádzku a objavte obrazy a grafity, ktoré vám priblížia príbehy obyvateľov a ich kultúrnych vplyvov.

Zdroj: YouTube

Etnias – Eduardo Kobra – Sao Paolo

V roku 2016 vytvoril brazilský umelec Eduardo Kobra monumentálny mural s názvom „Etnias“ na budove v meste Sao Paolo. Tento obrovský obraz o rozlohe 5600 metrov štvorcových zobrazuje tváre domorodých ľudí z rôznych kultúr a etník z celého sveta. Svojím farebným prevedením a detailnými portrétmi toto dielo pripomína dôležitosť multikulturalizmu a spájania ľudí.

Zdroj: YouTube

Nelson Mandela Mural – Shepard Fairey – Johannesburg

Johannesburg je domovom ďalšieho ohromujúceho street artu – murálu Nelsona Mandelu od Sheparda Faireyho. Tento americký umelec sa preslávil dizajnom plagátu s podobiznou Baracka Obamu „Hope“. Jeho dielo v Johannesburgu zachytáva obraz Nelsona Mandelu, juhoafrického bojovníka za slobodu a prvý demokraticky zvoleného prezidenta Južnej Afriky. Tento impozantný mural je silným príkladom toho, ako street art môže sláviť hrdinské postavy a ich vplyv na spoločnosť.

Zdroj: YouTube

Vrhač kvetov – Banksy – Západný breh, Palestína

Banksy je bezpochyby jedným z najslávnejších a najtajomnejších street artových umelcov na svete. Jeho diela sú rozpoznateľné vďaka ich provokatívnym a politicky angažovaným správam. „Vrhač kvetov“ je jedným z jeho najznámejších murálov, ktorý sa nachádza na Západnom brehu v Palestíne. Táto ikonická scéna zobrazuje mladého človeka vrhajúceho kvety, symbolizujúc tak túžbu po mieri a humanitárnu pomoc v konfliktnom regióne.

Zdroj: YouTube

Hosier Lane/Blender Lane – Melbourne

Melbourne je považované za hlavné mesto street artu v Austrálii a jednou z najznámejších lokalít je Hosier Lane/Blender Lane. Tieto ulice sú pokryté umeleckými dielami od rôznych umelcov a ponúkajú zmes farebných graffiti prác. Toto miesto je jedným z dôkazov toho, ako sa street art stáva súčasťou identity mesta a jeho kultúrnej scény.

Zdroj: YouTube

Ticho – Jef Aérosol – Paríž

V Paríži, hlavnom meste Francúzska a ikonickej metropole umenia, nájdeme dielo s názvom „Ticho“ od Jefa Aérosola. Tento francúzsky umelec je známy svojimi šablonovými portrétmi slávnych osobností. „Ticho“ zachytáva portrét Jimiho Hendrixa v záblesku farieb a vytvára zaujímavý kontrast medzi tichom a hlasným výrazom umeleckého vyjadrenia.

Zdroj: YouTube

Street art je neodmysliteľnou súčasťou súčasného umeleckého sveta. Tieto šesť diel zo všetkých kútov sveta nás zaujme svojou jedinečnosťou. Vyjadrujú silné posolstvá a dodávajú mestám nový život. Ich prítomnosť je dôkazom toho, že umenie nemusí byť obmedzené na galérie a múzeá, ale môže byť voľne dostupné a prístupné pre každého, kto sa odváži zdvihnúť oči a obdivovať ich krásu.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre