Ktoré špeciálne jednotky sú tie najlepšie na svete? Tvrdý tréning a neuveriteľná psychická odolnosť je len začiatok

17540

Skoro každý už počul o rôznych štátnych informačných službách, o ich pôsobení a činnostiach. Ale málokto vie o rôznych špeciálnych jednotkách, ktoré sú mnohokrát užitočnejšie ako tie informačné. Na to, aby sa do nich niekto dostal, treba prejsť tvrdým tréningom a hlavne, byť na to „zrodený“. Preto tieto jednotky zapájajú len do tých najťažších akcií, na ktoré sa obyčajná polícia môže pozerať iba z televízora…

GIGN, Francúzske špeciálne jednotky

Youtube

Podobne ako iné európske špeciálne jednotky, aj táto jednotka vznikla po masakri na olympijských hrách v Mníchove v roku 1972, no taktiež sa o ich vznik zaslúžila vzbura väzňov vo Francúzsku. Odhaduje sa, že majú okolo 400 členov, no iné zdroje uvádzajú iba 200. Táto jednotka je špecializovaná na boj proti terorizmu a záchranu rukojemníkov. Ich najzaslúžilejšie operácie zahŕňajú záchranu 30 školských detí držaných ako rukojemníkov v Džibute, nájdenie vojnových zločincov v Bosne, boj so somálskymi pirátmi a dramatické útoky a záchranu pasažierov na palube lietadla Air France 8969 v Marseille v roku 1994.

SSG, Pakistan

SSG
wikimedia

V roku 1956 vytvorila pakistanská armáda svoje vlastné špeciálne jednotky, teda „Special Services Group“ (Skupina špeciálnych služieb). Výber kandidátov je veľmi dôsledný a prejde ním iba jeden zo štyroch účastníkov, ktorý potom absolvuje deväťmesačné tréningy, leteckú školu a rozsiahle bojové a fyzické kondičné cvičenia.

Členovia SSG sú školení na rôzne prostredia, do ktorých patria horské, púštne, džungľové a podvodné plošiny. Po mnohých neistých operáciách sa skupina SSG zamerala na miestne protiteroristické operácie, zúčastnila sa na ukončení útokov na policajnú akadémiu v Lahore v roku 2009 a pôsobili aj pri záchrane rukojemníkov z iného útoku na pakistanské vojenské veliteľstvo v roku 2009.

SSG photo
Foto: USASOC News Service

Sayeret Matkal, Izrael

IDF Sayeret matkal change of command ceremony 2021
wikimedia

Táto izraelská jednotka špeciálnych síl sa zameriava na prieskum, boj proti terorizmu a záchranu rukojemníkov mimo Izraela. Vznikla v roku 1957, aby vyplnila prázdne miesto v izraelských špeciálnych silách a bola zložená z kandidátov vybraných pre ich vysokú fyzickú kondíciu a inteligenciu. Kandidáti absolvujú osemnásťmesačný výcvik, ktorý zahŕňa základnú pechotnú školu, školu skoku padákom, tréning proti terorizmu a školenie súvisiace s prieskumom. Táto jednotka sa od 60. rokov zúčastnila mnohých veľkých operácií. Najslávnejšia z nich, bola operácia Entebbe/Thunderbolt.

Nastala po tom, čo niekoľko palestínskych a pro-palestínskych teroristov vzalo rukojemníkov na palubu istého lietadla. Mnoho rukojemníkov bolo prepustených, ale viac ako 100, hlavne izraelských a židovských rukojemníkov, bolo držaných v budove letiska. Skupina približne 100 izraelských veliteľov, vrátane útočnej jednotky Sayereta Matkala, napadla pozíciu, zabila teroristov a oslobodila takmer všetkých rukojemníkov.

EKO-Cobra, Rakúsko

wikimedia
Vorführung JgBaon 25

Založené z rovnakého dôvodu ako GIGN, akurát zložený zo 450 mužov, ktorí slúžili v rakúskom Federálnom policajnom zbore. Tréning zahŕňa niekoľko mesiacov špecializovaných kurzov zameraných na streľbu, jazyky, boj rukami, taktický a útočný tréning. Po tomto nasleduje špecializované školenie zameriavané na veci ako výbušniny, potápanie a sniping. V roku 1996 boli štyria členovia Cobry v istom lietadle, ktoré padlo pokusu o únos. Tento únos zastavili už v polovici, čim zatiaľ držia rekord.

Delta Force, Americké špeciálne jednotky

Delta Force photo
Foto: The U.S. Army

Skupina vznikla v roku 1977 v dôsledku čoraz väčšieho počtu teroristických operácií.
Okrem bojov proti terorizmu sa však môže zúčastňovať aj na záchrane rukojemníkov, nájazdoch, prieskume a menej skrytých operáciách priamej akcie. Od začiatku sa skladá prevažne z vojakov, ktorí slúžili v amerických špeciálnych silách ako Green Berets, alebo Rangers. Potenciálni kandidáti musia byť muži, mať najmenej 21 rokov, vysokú skúšku spôsobilosti a musia byť medzi hodnosťou Desiatnika a Seržanta. Výberom prejde údajne len jeden z desiatich účastníkov. Operácie jednotky Delta Force zostávajú utajované, ale je isté, že sú na čele každej operácie vedenej USA.

JTF2, Kanadské špeciálne jednotky

wikimedia
wikimedia

Jednotka bola založená v roku 1993 a po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 rozšírená na niekoľko stoviek členov. Ide o elitnú protiteroristickú a špeciálnu operačnú jednotku. Sú známi tým, že eskortujú známe (politické) osobnosti a zabezpečujú bezpečnosť na miestach, ako sú zimné olympijské hry v roku 2010. Pôsobili na mnohých miestach sveta, či už ide o záchranu rukojemníkov v Iraku, alebo prenasledovanie srbských ostreľovačov v Bosne. Ich činnosť je taká tajná, že ani kanadský premiér počas prvých dní nevedel, že boli zapojení vo vojne v Afganistane.

Ruské špeciálne jednotky: Alpha Group

Alpha group
wikimedia

Táto jednotka bola založená v 70. rokoch, no k sláve prišla až počas invázie do Afganistanu, počas ktorej členovia Alphy zaútočili na prezidentský palác v Kábule a zabili každého v budove. V roku 1985 bola skupina vyslaná do Bejrútu, aby sa pokúsila zachrániť štyroch sovietskych diplomatov, tí však boli zabití. Na vypátranie vrahov potrebovali 20 rokov, ale nakoniec sa im to podarilo. V Rusku sa Alpha Group podieľa na väčšine hlavných operácií proti terorizmu a na záchrane rukojemníkov, ako napríklad divadelné obliehanie v Moskve v roku 2002 a obliehanie školy v Beslene v roku 2004.

Shayetet 13, Izraelské špeciálne jednotky

Flickr Israel Defense Forces Shayetet 13
Flickr

Založená v roku 1948, sa táto jednotka zúčastnila každej veľkej izraelskej operácie zameranej na  všetko od záchrany rukojemníkov a boja proti terorizmu, až po zhromažďovanie informácií. Výcvik sa špecializuje hlavne na výcvik skoku s padákom, demolácie, podmorské vojny alebo tréning za studena/tmy. Prevádzkovatelia Shayetetu 13 sa nedávno podieľali na množstve dôležitých operácií zahŕňajúcich nalodenie lodí a zabavenie zbraní smerujúcich do Gazy. Ich najvýznamnejšia operácia bola po olympijských hrách v Mníchove v roku 1972, kde chytili útočníkov, ktorí sú zodpovední za útok na izraelských športovcov.

Navy SEALs, Americké špeciálne jednotky

Skupina SEAL je americká skupina špeciálnych síl, ktorá vznikla v roku 1962. Preslávili sa čiastočne vďaka operácii „Neptun Spear“ – misia, v ktorej SEAL prichádzali do Abbottabadu v Pakistane v máji 2011 a zabili Usáma bin Ládina. Školenie trvá viac ako rok a väčšina žiadateľov sa ani nedokáže dostať cez fyzickú kvalifikačnú skúšku, ktorá zahŕňa veľa plávania, cvikov a behu. Následne je tu ešte niekoľko skúšok, aby sa v SEAL nachádzali naozaj len tí najlepší.

Navy SEALs photo
Foto: uscgpress

SAS, Veľká Británia

 

Britská Špeciálna letecká služba bola vytvorená v roku 1941 ako jednotka, ktorú tvoria najmä britskí vojenskí zamestnanci, z ktorých väčšina je zo vzdušných síl. Fyzické požiadavky sú tvrdé a vyžadujú veľa pochodov s plným batohom. Ide o 40 míľový pochod s plným batohom za 20 hodín, odplávať dve míle za hodinu a pol a za 30 minút prejsť štyri míle. Po tomto sa dostanú do džungle, aby sa naučili prežitiu v prírode a navigačným zručnostiam. Záverečný test je 36-hodinové vypočúvanie, ktoré má odradiť uchádzača. Zaujímavé je, že bezpečnostné a spravodajské služby MI5 a MI6 cvičia členov SAS na vykonávanie operácií proti špionáži.

zdroje: therichest

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.