Aké vitamíny sú najlepšie pre psov? Vitamín A, E ale aj D sú dôležité pre správny rast, zdravú srsť u šteniat aj psov seniorov

1898

Vitamíny sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Aj keď ich nevidíme, prijímame ich každý deň. Či už v podobe prirodzenej stravy, alebo nadupaných doplnkov stravy. Rovnako sú na tom aj naši psí kamoši. Aj oni och potrebujú na správne fungovanie organizmu. Veď vitamíny majú veľa dôležitých funkcií v organizme. Povieme si niečo o základných a  dôležitých vitamínoch pre psov. Nakupujte iba u overených predajcov.

vitamíny pre psov

Čo sú presne vitamíny a akú funkciu plnia u psov?

Vitamíny sú organické komponenty, ktoré sú potrebné pre život. Väčšinu ich nájdeme v potrave. Zvieratá ich potrebujú kvôli rastu a udržiavanie tela. S najväčšou pravdepodobnosťou ste už isto oboznámený s väčšinou vitamínov, ktoré človek či zviera potrebuje.

Funkcia Vhodné vitamíny a látky
Zdravá a funkčná srsť Vitamín A Vitamín,E, Vitamín C, zinok
Podpora zdravia psov seniorov Vitamín C, Vitamín E, Omega 3
 Podpora kĺbov u psov Omega 3, Glukosamín, Chondroitin
Podpora zdravia šteniatok Vápnik,  Vitamín A, Multivitamín

 

Mohlo by vás zaujímať: Aké sú tie najlepšie probiotiká pre psov?

Vitamín A – Imunita a zdravá srsť

Počuli ste už niekedy o mrkve a dobrom zraku? Ak áno, pravdepodobne od svojich rodičov. Sľubovali dobrý zrak ak ju budete chrumkať. Avšak tento vitamín je zodpovedný aj napríklad za dobrý rast, vývoj plodu, imunitu a funkciu buniek.

Vitamíny skupiny B – Metabolizmus a Energia

Dôležité vitamíny, ktoré hrajú úlohu v zdraví psa. Tiamín pomáha regulovať energiu a metabolizmus sacharidov a aktivuje iontové kanály v nervovom tkanive. Riboflavín. B12 a niacín pomáhajú uľahčovať funkciu enzýmov. Vitamín B6 je zodpovedný za tvorbu glukózy, funkciu červených krviniek a nervového systému, reguláciu hormónov, imunitnú odpoveď. Kyselina pantoténová pomáha pri energetickom metabolizme. Kyselina listová hrá zasa úlohu v metabolizme aminokyselín, nukleotidov a v syntéze mitochondriálnych proteínov.

Vitamín D – Rast a zdravý vývin

Vitamín D alebo ,, slniečkový vitamín´´ umožňuje telu psa vyvažovať minerály ako fosfor a vápnik pre zdravý rast kostí. Bez neho by sa váš pes nedokázal správne vyvinúť alebo by jeho svaly a kosti neboli v správnej forme.

Vitamín E  – Zdravie očí

Tento vitamín predstavuje jednu z obranných látok vášho psa pred oxidačným poškodením. Vitamín E, rozpustný v tukoch, je taktiež nevyhnutný pre funkciu buniek a metabolizmus tukov. Pri jeho nedostatku môže dôjsť ku degenerácií očí, svalov a reprodukčným problémom.

Vitamín K

Tak ako vitamín E aj vitamín K je rozpustný v tukoch. Pomáha pri zrážaní krvi vášho psa. Požitie niektorých jedov na myši a potkany inhibuje schopnosť organizmu využívať vitamín K, čo vedie ku krvácaniu a následne pri neliečení až smrti.

Cholín

Cholín je nevyhnutnou súčasťou fosfolipidovej membrány buniek. Podporuje zdravé fungovanie mozgu a pečene. Príležitostne sa používa ako súčasť liečby domácich zvierat s epilepsiou.

šťastný pes

Potrebujú psy vitamíny ?

Váš pes tak ako aj vy prijíma vitamíny zo svojho jedla. Komerčné psie jedlo s označením ,, kompletné a vyvážené´´ by malo obsahovať všetky potrebné živiny a minerály. Avšak nenechajte sa obalamutiť! Áno na obale to môže byť naozaj napísaná táto zázračná poučka s obrázkom krásneho šťastného psa. Ale je tu veľké ALE! Nenechajte sa zlákať kvalitným marketingom cieleným najmä na nás ľudí. Keďže to jedlo kupujeme my a nie naše psy.

Takže na obrázku bude naozaj šťastný pes a možno fotka granúl všetkých farieb a veľkostí. Ale je to naozaj to pravé? Pravda sa často skrýva pod povrchom. Presnejšie v zložení. Vždy študujte, čo daná potrava obsahuje a v akom pomere.

To, že sa psia konzerva prezentuje ako ,, s hovädzím mäsom´´ ešte neznamená , že ho obsahuje viac ako 10 %. Dokonca môže mať v sebe len múčku z hovädziny. Čo tak úplne mäso nie je. Taktiež dávajte pozor na obsah iných zložiek a ich poradie v zozname zloženia. To čo je umiestnené na prvom mieste má najväčší obsah. Takže pokiaľ bude prvá pšenica či kukurica nie je niečo v poriadku a nejedná sa o veľmi kvalitný produkt.

Výber potravy pre vášho psíka je dôležitý krok. Mali by ste výber prispôsobiť aj rôznym životným etapám psieho života. Tak ako aj človek aj pes potrebuje iný pomer živín a doplnkov stravy v priebehu života.

U šteňaťa by ste sa mali zamerať na správny rast a vývoj, platí to najmä u šteniat veľkých a obrovských plemien. Pri zanedbaní vyváženej stravy môže dôjsť k rozvinutiu chorôb ako napríklad dysplázia kĺbov. Ak psia strava šteniatka obsahuje dostatočné množstvo minerálov (vápnik) a vitamínov môžete sa vyhnúť možným problém spôsobeným rýchlym rastom.

Ak má váš pes vhodnú a kvalitnú stravu v podobe napríklad granúl, kde sa nachádzajú všetky potrebné látky v správnom pomere nemali by ste vitamíny podávať ešte dodatočne pokiaľ vám to neodporučí priamo veterinár. Inak by mohlo dôjsť k ich nerovnováhe

V prípade, že kŕmite domácou stravou – teda BARFom alebo mu varíte musíte podávať doplnky stravy do psej misky v správnych množstvách.

Môžu byť vitamíny pre psa riziko?

Vitamíny sú pre život nevyhnutné. Avšak nemalo by vás prekvapiť, že niečo tak podstatné ako ony by mohli pri enormných množstvách potencionálne nebezpečné. Príliš veľa vápnika môže spôsobiť problémy s kostrou šteniat veľkých plemien. Veľa vitamínu A môže spôsobiť dehydratáciu, bolesti kĺbov a dokonca až poškodiť cievy. Pre vyhnutie sa problémom vždy konzultujte podávanie externých vitamínových doplnkov s veterinárnym lekárom. Určite vám ochotne poradí a nebudete tak riskovať problémy. Môže odporučiť napríklad kĺbovú výživu.

Ako vybrať najlepšie vitamíny pre psa?

Už sa možno trochu opakujem, ale konzultácia s veterinárom je vždy dobrá voľba. Či už sa to týka vitamínov alebo iných doplnkov stravy. Často totiž ich ľudia podávajú len preto, že chcú nie preto, že ich pes to potrebuje. Ak váš pes potrebuje vitamíny, buď ako doplnok k domácej strave alebo z dôvodu zdravotného stavu, musíte sa istiť, že pes dostane vhodný doplnok. Pomery látok v psích a ľudských prípravkoch sa môžu líšiť. Preto nepodávajte žiadne liečivá určené pre ľudí psom bez porady s veterinárom. Mohli by ste mu viac uškodiť ako pomôcť.

Slovo na záver

Vitamíny sú jedným zo základných kameňov zdravia psov. Kŕmenie kvalitným krmivom je najlepší spôsob, ako zabezpečiť príjem vitamínov u psa, ktoré potrebuje. Jedlo je jedným zo základných pilierov zdravého psa. Nemali by ste na ňom šetriť, ale ani zbytočne preplácať. Kupujte vždy najkvalitnejšie jedlo aké si môžete dovoliť. Môže vám to ušetriť nemalé peniaze za veterinára. Nekvalitná strava nevie prispieť len k narušení pomerov vitamínov a minerálov, ale aj ku iným zdravotným problémom. Ako obezita, či problémy s pečeňou. Tie väčšinou súvisia s látkami, ktoré v psej strave nemajú veľmi čo robiť. Napríklad vysoký obsah soli alebo iné škodlivé aditíva ako umelé ochucovadlá či farbivá. Preto nikdy nepodceňujte psiu stravu. Ak si neviete rady, určite vám poradia napríklad chovatelia alebo sa môžete obrátiť na rôzne fóra na internete, kde môžete zdieľať aj svoje skúsenosti a dojmy.

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre