Najnebezpečnejšie rastliny sveta! Dokazujú, že príroda dokáže byť poriadne desivá.

1348

Príroda je obdivuhodná vo svojej jednoduchosti, ktorá je ale tak dokonale organizovaná, že všetko funguje na milión percent podľa jej zákonitostí. Obzvlášť úchvatná je divá a tak trochu nebezpečná príroda – či už to platí pre zvieratá alebo rastliny.

Máme radi pekne kvitnúce a voňavé rastliny. Nájdu sa odborníci na liečivé rastliny, ktoré ich využívajú a čerpajú z nich benefity. Veľmi opomínané sú ale jedovaté rastliny. Schválne, vedeli by ste vymenovať aspoň 3? Ak nie a táto tematika vás zaujíma (nakoniec sa mnohé jedovaté rastliny nachádzajú bežne v našom živote), tento článok je presne pre vás.

Pripravte sa ale na to, že vás zaskočí, aké vážne následky môžu byť po kontakte s na prvý pohľad krásnymi rastlinami. Ako sa hovorí – krása vie byť poriadne nebezpečná.

Laportea morušovitá (Dendrocnide moroides)

Zdroj: wikimedia common

Uznajte, že ten názov znie celkom nevinne, ale opak je pravdou. Ide o rastlinu pochádzajúcu z Austrálie. Zvyčajne rastie v dažďových pralesoch a iných zalesnených oblastiach.

A čo ju robí tak nebezpečnou? Rastlina je príbuzná žihľave, preto nie je prekvapivé, že je pokrytá drobnými chĺpkami, ktoré ale obsahujú silný neurotoxín. Dotyk má za následok neznesiteľnú bolesť, ktorá je podobná zásahu elektrickým prúdom. Medzi následky patrí opuch, zápal a alergická reakcia. Samotná neutíchajúca bolesť môže trvať niekoľko dní až mesiacov.

Ageratina altissima

Zdroj: wikimedia common

Táto jedovatá rastlina pochádza zo Severnej Ameriky, kde uprednostňuje tienisté lesy, ale rastie aj pozdĺž ciest a na otvorených poliach, kde si ju ľudia mýlia s bežnou burinou.

Čo ju robí takou nebezpečnou? Rastlina obsahuje tremetol, ktorý je toxický pre ľudí aj hospodárske zvieratá. Ľudia môžu mať príznaky intoxikácie aj vtedy, ak konzumovali mlieko zvierat, ktoré pri pasení požili túto rastlinu.

Otrava zahŕňa zvracanie, bolesť brucha, slabosť, kŕče a ojedinele môžete upadnúť aj do kómy, kde vám hrozí smrť!

Mancinella obyčajná (Hippomane mancinella)

Zdroj: wikimedia common

Známy ako “strom smrti” sa prirodzene vyskytuje v tropickom podnebí, ako je Florida, Karibik, Bahamy, tiež v istých častiach Mexika. Jej nebezpečenstvo tkvie v tom, že jedovaté sú všetky jej časti. Nielenže sa nesmie konzumovať, ľudia sa jej nesmú ani dotknúť a dokonca aj pobyt blízko nej a vdychovanie vzduchu môže spôsobiť zdravotné problémy.

Ľudia môžu po trpieť na zápal kože, oči, svrbenie celého tela až vznik popálenín, pľuzgierov, ale aj príznakmi ako sú nízky krvný tlak alebo poruchy srdcového rytmu.

Strychnínovník indický (Strychnos nux-vomica)

Zdroj: wikimedia common

Tento strom pochádza z juhovýchodnej Ázie, ale rozšíril sa aj do iných oblastí vrátane Austrálie. Dnes sa väčšinou využíva na prípravu pesticídov. Plody a semená sú najnebezpečnejšou časťou tohto stromu, pretože obsahujú vysoko toxický alkaloid strychnín. Menšie množstvo sa nachádza v kôre.

Čo môže spôsobiť expozícia strychnínu? Celý rad symptómov vrátane nepokoja, strachu, bolestivých svalových kŕčov, horúčky, ťažkostí s dýchaním, poškodenia obličiek a pečene, zlyhania dýchania a smrti.

Tis obyčajný (Taxus baccata)

Zdroj: wikimedia common

Určite ste už počas svojho života okolo tisu prechádzali a možno o tom len neviete. Pochádza z Európy, severnej Afriky a častí Ázie a rastie v biotopoch, ako sú lesy a horské svahy. Celá rastlina obsahuje toxické alkaloidy a môže spôsobiť komplikácie pri požití a niekedy aj pri dotyku.

Príznaky po konzumácii zahŕňajú bolesti hlavy, vracanie, hnačky, modré pery, triašku, záchvaty, ťažkostí s dýchaním, kómu a dokonca aj smrti.

Ricín obyčajný (Ricinus communis)

Zdroj: wikimedia common

Pôvodom pochádza zo Stredomoria, východnej Afriky a Indie. Dopravou sa však dostal do celého sveta a v súčasnosti sa na mnohých miestach využíva na prípravu ricínového oleja.

Semená a listy obsahujú ricín, čo je pri konzumácii extrémne toxická látka! Dokonca aj pri kontakte s pokožkou môže spôsobiť otravu. Spracovaný v oleji však nebezpečný nie je.

Symptómy následne zahŕňajú vracanie, hnačku, bolesť brucha, horúčku, tras, dehydratáciu, poruchy krvného tlaku a šok.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre