Časté zranenia i úmrtia! Ktoré športy patria k tým najextrémnejším?

278

„Športom k trvalej invalidite.” Určite ste tento citát šíriaci sa medzi ľuďmi zachytili aj vy. Možno ste sa nad ním len pousmiali alebo vás to naopak vystrašilo. Šport je nesmierne dôležitý pre zdravé telo a rovnako tak i zdravého ducha. Otázne ale zostáva ako sú na tom vrcholoví športovci. Nie je ich príprava a výkon nad ľudské sily? 

A potom sú tu športy, ktoré patria na prvé miesta v rebríčku najnebezpečnejších športov. Vo všeobecnosti totiž nemôžeme porovnávať snooker s boxom, aspoň nie čo sa týka nebezpečnosti a miery pravdepodobnosti, že dôjde k zraneniu. Vždy sa ale nájdu ľudia, ktorých nebezpečenstvo a adrenalín láka a my, vášniví fanúšikovia, ich môžeme v ich snahe len podporiť. 

Zaujíma vás, ktoré športy sa dostali do rebríčka tých najnebezpečnejších? Tu sa to dozviete.

Horolezectvo 

Zdroj Luke Helgeson

Ak by sa ešte niekto pýtal prečo by práve horolezectvo malo patriť k extrémnym športom, je to pre výšku, do ktorej títo ľudia vystupujú, častokrát v ťažkom a nebezpečnom teréne, navyše s rizikom nepriaznivého počasia. Ďalšou vecou je fakt, že pád môže mať rôzne následky – od zlomenín končatín, panvy, rebier až po chrbticu a úrazy hlavy až smrť. Akési natiahnutie svalu či šľachy je úplne bežnou záležitosťou.

Býčie ródeo

Zdroj Ken Okum

Predstava, že sedíte na niečom tak veľkom, hmotnostne ťažkom a hlavne divokom je absolútne desivá. Ide ale o šport, ktorý si tiež našiel svojich priaznivcov aj v radoch ľudí, ktorí sa aktívne zapoja, aj tých, ktorí zostanú pri sledovaní. 

Najväčším problémom pri tomto športe je, že vás býk môže zhodiť a následne udupať či napichnúť rohami. Konal sa aj istý výskum, ktorý dokázal, že 20 ľudí zo 100 tisíc dokonca utrpí zranenie tak vážne, že majú doživotné následky alebo ich rovno čaká smrť. 

Box

Zdroj Ivana Cajina

Celá myšlienka boxu je náramne nebezpečná. Natrénovanými údermi vrážať do tváre a ďalších dovolených partii protivníka. Je jasné, že k zraneniam tu dôjde, otázne je k ako vážnym. Najhoršie sú prirodzene zranenia hlavy.

Takže, okrem tržných rán, modrín, zlomených rebier, vyrazených zubov a občasných zlomenín, tu často dochádza aj k otrasom mozgu. Ak sa často opakujú môže sa vyvinúť chronická traumatická encefalopatia. Štúdia minulého storočia dokázala, že až 17% boxeristov vykazovalo známku poškodenia mozgu. Dnes môže byť percento oveľa vyššie. 

MMA

Zdroj Vladislav Bychkov

Možno to znie zvláštne a až neuveriteľne, ale MMA je údajne menej nebezpečný šport než box. Štatisticky pri ňom dochádza k menej závažným zraneniam a úmrtiam ako takým. Pravdepodobne za to môžu bezpečnostné opatrenia, ktoré zriadil športový riadiaci orgán.

Najčastejšie pri tomto športe dochádza k tržným ranám, ktoré tvoria až 50 percent všetkých zranení. Ďalej sú to zlomeniny, vykĺbenia, poškodenie väzov a ojedinele k otrasom mozgu. 

Formula 1

Zdroj Clément Delacre

Na dnešných cestách je nebezpečné šoférovať aj obyčajné auto. A teraz si predstavte pretekársku formulu, dráhu a rýchlosť, akou sa jazdci pohybujú. Nie zriedka dosahujú rýchlosť až 360 kilometrov za hodinu! Od polovice minulého storočia zomrelo na majstrovstvách sveta celkovo 52 jazdcov.

Okrem vážnych zranení sú vystavení nepohodliu v podobe natiahnutého krku, chrbta, poranenia rúk či zápästia.

Ľadový hokej 

Zdroj LOGAN WEAVER | @LGNWVR

Kombinácia vysokej rýchlosti (áno, hokejisti môžu na ľade korčuľovať rýchlosťou až 20 km/h), mužskej sily a ochoty porušovať pravidlá často vedie ku kolíziam, výsledkom ktorých sú nepríjemné zranenia. Ďalším rizikom je puk, hokejka alebo čepeľ ľadových korčúľ, ktoré keď zasiahnu hráča, môže to mať následky. 

Extrémne časté sú v tomto športe aj otrasy mozgu (približne 6 na 100 zápasov v NHL), stretnúť sa môžeme aj so zlomeninami, natrhnutiami väzov alebo s vykĺbením končatiny. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre