Zastavte sa prosím – toto je 7 najpomalších zvierat na svete

577

Zatiaľ čo gepard alebo sokol predvádzajú svoju ohromujúcu rýchlosť, týchto 7 zvierat sa spokojne pohybuje neuveriteľne pomaly.

Zdroj Rainy Wong

Trojprstý leňoch

Leňosi trávia dni v korunách stromov a pohybujú sa veľmi pomaly kvôli svojmu metabolizmu a špecifickej anatómii. Za deň spotrebujú len pár listov a vetvičiek, čo im nedáva veľa energie. Pohybujú sa tempom približne 30 cm za minútu.

Zdroj Matt ODell

Hviezdovka

Morské hviezdice majú tvrdý povrch a mnoho miniatúrnych nôh na spodnej strane. 15 000 trubicovitých výčnelkov slúži k pohybu, ktorý je však extrémne pomalý. Dospelá morská hviezda sa môže pohybovať rýchlosťou len niekoľko cm za deň.

Zdroj David Clode

Obrovská korytnačka

Najznámejším poddruhom obrovských korytnačiek je obrovská korytnačka z Galapág, ktorá môže žiť 150 a viac rokov. Charles Darwin ich na tomto mieste v roku 1835 študoval a zaznamenal nezvyčajnú rýchlosť – takmer 6,5 km za deň. Stephen Blake, koordinátor programu ekológie pohybu korytnačiek na Galapágoch, však pre BBC uviedol, že tieto korytnačky sa pohybujú maximálne dva kilometre za hodinu, čo naznačuje, že „Darwin ich pravdepodobne prenasledoval.“

Zdroj Magdalena Kula Manchee

Slimák Ariolimax

Biológ z University of Eastern Kentucky, Branley Allan Branson, vyhlásil, že „banánový slimák“ Ariolimax je najpomalším zvieraťom. Pozoroval jeho rýchlosť a určil, že sa pohybuje zhruba 9 cm za 1 minútu. Ariolimax sa posúvajú pomocou jednej svalnatej nohy. Jej žľazy vylučujú suché granule hlienu, ktoré absorbujú vodu a menia sa na sliz. Pomáha im „mazať cestu“, aby boli rýchlejšie.

Zdroj Max Gotts

Pomalý Loris

Ak nejde o jedlo, loris sa pohybuje veľmi pomaly a opatrne. Ak však zbadá potravu, postaví sa a pomaly sa za ňou načiahne. Loris dostal meno na základe svojich pomalých a uvážených pohybov. Tieto nočné primáty sa pohybujú ticho a nenápadne. Keď sú ohrozené, zamrznú na mieste a spoliehajú sa na svoje nenápadné sfarbenie. Pomalé tempo lorisom pomáha zapadnúť do prostredia, v ktorom žijú a vyhnúť sa predátorom.

Hoci vyzerá toto malé zviera neškodne a roztomilo, pomalý loris je jediný jedovatý primát na svete. Svoj jed uchováva v brachiálnych žľazách v oblasti lakťa. Keď sa cíti ohrozený, zdvihne ruky nad hlavu a použije jed zo žliaz.

Zdroj Roi Dimor

Sasanka

Sasanky používajú svoju nohu nazývanú pedálový disk a hlien na prichytenie sa k rôznym povrchom pod vodou. Ich pohyb je známy svojou zriedkavosťou a pomalou rýchlosťou. V priemerne je to približne 1 cm za hodinu. Výskumníci zachytili ich pohyb pomocou časozbernej fotografie a zistili, že sa často pohybujú v reakcii na predátorov alebo nepriaznivé podmienky.

Zdroj Allan Pickering

Lamantín

Lamantín, známy tiež ako morská krava, je v porovnaní s niektorými inými zvieratami pomerne pomalý. Môže sa pohybovať len pár km za hodinu, ale v prípade potreby zvýši tempo až na 32km za hodinu. Vzhľadom na ich veľkosť je to dosť rýchlo. Lamantín obvykle žije v plytkých vodách a nemá žiadnych prirodzených nepriateľov. Najväčšou hrozbou týchto zvierat sú ľudia, ale vďaka ochranným opatreniam sa počet lamantínov zvýšil. Vďaka tomu boli v roku 2017 odstránené zo zoznamu ohrozených druhov.

Zdroj NOAA

Porozumenie správania a potrieb týchto tvorov je kľúčové pre zachovanie biodiverzity a zachovaniu ich prirodzeného prostredia.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre