Leňosi majú výnimočne pomalý životný štýl – sú však naozaj také lenivé?

125

Ak ide o prežitie zvierat, môže byť rýchlosť kľúčová. To však neplatí pre leňochov. Sú až neuveriteľne pomalí.

Zdroj Michael Jerrard

Leňosi majú výnimočne pomalý životný štýl, ktorý je priamym dôsledkom ich adaptácie života na stromoch. S obľubou konzumujú listy, čo je v suchozemskom svete pomerne vzácne. Štúdia z roku 2016 skúmala toto nezvyčajné prispôsobenie sa, aby zjistila, prečo sa vyvinulo tak málo druhov podobných týmto podivným zvieratám. Jonathan Pauli, profesor ekológie lesov a voľne žijúcich živočíchov na Wisconsinskej univerzite v Madisone, nám to pomôže vysvetliť.

Vzácny život leňochov

Podľa Paula je životný štýl leňochov najvzácnejší medzi stavovcami. Spolu s tímom z Wisconsinu ich študoval na Kostarike a zistil, že aj keď sú stromy bežné, energetické obmedzenia listovej stravy zabraňujú šíreniu tejto adaptácie medzi inými druhmi. Lenivosť je teda výsledkom štruktúry končatín, nižšej hmotnosti a pomalého metabolizmu. Pomáha im prežiť v korunách stromov.

Zdroj Gustavo Salazar

Príčinou pomalého pohybu je konzumácia listov

V dôsledku stravy a špecifickej kostry majú leňosi veľmi nízky energetický výdaj. Pomalým tempom len maximalizujú svoj skromný jedálniček.

Takže nepreháňajte to s aktivitami, ak nie ste dostatočne najedení.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre