Najsilnejšie zvieratá v živočíšnej ríši. Prvé miesto vás zaskočí!

4571

Viete o tom, že ani tak nezáleží na veľkosti zvieraťa v súvislosti so silou, ktorú dokáže vynaložiť? Sami uvidíte, že aj celkom drobné zvieratá toho vzhľadom k svojej hmotnosti dokážu až neuveriteľne veľa. Samozrejme, je ťažké určiť, ktoré živočíchy v zvieracej ríši sú tie najsilnejšie – tam totiž hrá pomerne dôležitú rolu spôsob, akým silu hodnotíte. Ak sa však na to budeme pozerať ako hmotnosť, ktorú unesú alebo aká je sila ich uhryznutia, potom dostanete výsledok podobný nášmu zoznamu. Vychádzali sme totiž práve z týchto kritérií. 

Či už sú to suchozemské cicavce, morské živočíchy, hmyz alebo vtáky, v každej skupine sa nájdu výnimočné druhy. 

Nech sa páči, tu je zoznam zvierat, ktoré sú považované za najsilnejšie a rozhodne nie je dobrý nápad podceňovať ich. 

Hovnivál

Zdroj: wikimedia common

Na prvý pohľad drobný a nevinný. Vo voľnej prírode by ste mu pravdepodobne veľkú pozornosť nevenovali. On si ju ale zaslúži. Pýtate sa prečo? Pretože je považovaný za najsilnejší hmyz na svete a to je veľmi vážené vyznamenanie. Hovnivál údajne dokáže zdvihnúť až 1 100-násobok svojej vlastnej hmotnosti.

Nosorožtek obyčajný 

Druhé miesto opäť patrí hmyzu. Tento na prvý pohľad pomerne rozkošný chrobák, Nosorožtek obyčajný, by dokázal zdvihnúť niečo cez 850-násobok hmotnosti vlastného tela.

Mravec listonohý 

Zdroj: flickr

Malý mravec listonohý dokáže na svojom tele odniesť približne 50-násobok svojej telesnej hmotnosti. Keby sme tento príklad uviedli do praxe v spojitosti s človekom, rovnalo by sa to človeku, ktorý ťahá nákladné auto. 

Gorila

Gorila dokáže zdvihnúť predmety, ktorých hmotnosť je bezmála 10-násobkom jej hmotnosti (tá sa pohybuje v číslach približne 360 kilogram). 

Orol

bird in flight
Autor tejto fotografie je Zdeněk Macháček

Orol je nepochybne najsilnejším vtákom na Zemi. Počas letu unesie v pazúroch oboch končatín korisť až do štvornásobku svojej vlastnej hmotnosti. 

Tiger 

Najväčší z členov “rodiny” mačiek, tiger, unesie až dvojnásobok svojej vlastnej hmotnosti. 

Veľryba 

blue whale on sea
Autor tejto fotografie je Todd Cravens

Veľryby sú vo všeobecnosti považované za mohutné a silné stvorenia (sú však mylne označované za najsilnejšie na svete). Sami váži až 200 ton a tak nie je prekvapením, že disponujú obrovskou silou. Veď si predstavte, že by ste mali plávať a niesť pritom takú ťarchu vlastného tela (nie je to jednoduché ani pri fakte, že voda nadlahčuje). 

Grizly 

Medveď grizly vďaka svojej veľkej telesnej konštitúcií dokáže zdvihnúť viac ako 380 kilogramov, čo sa takmer rovná váhe jeho samotného. Taktiež sa vyznačuje veľkou silou, ktorou by dokázal rozdrviť bowlingovú guľu.   

Krokodíl morský 

black crocodile on body of water during daytime
Autor tejto fotografie je Rae Wallis

Krokodíl sa vyznačuje hlavne silným stiskom čeľustí. Hovorí sa, že silou svojho uhryznutia by sa pokojne vyrovnal uhynutému T.Rexovi.  

Ľadový medveď 

Možno by sa dalo povedať, že ľadový medveď je ešte silnejší ako medveď hnedý, grizly. Obyčajným pohybom laby totiž dokáže aj zabiť zviera. 

Anakonda 

brown and black snake on ground
Autor tejto fotografie je David Clode

Anakonda dokáže čeľusťami zovrieť obeť, ktorá sa veľkosťou rovná samotnej anakonde (zviera samozrejme usmrtí). 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre