Počul si už o Blobfish? Táto ryba je najškaredšia na svete

863

Ak si sa niekedy zaujímal o zvláštne tvory,  pravdepodobne si už počul o Blobfish. Táto tajomná ryba, známa svojou neuveriteľnou škaredosťou, je záhadnou postavou podmorského sveta. V tomto článku sa dozvieš viac o tomto unikátnom tvorovi, jeho živote a tom, prečo je považovaný za najškaredšiu rybu na svete.

a8239e6a 2391 4e11 bf32 00d57694e388
Eulogy for a Blobfish, New York, NY“ od Grufnik is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Odvážny vzhľad Blobfish

Blobfish, vedecky známy ako Psychrolutes marcidus, je bytost, ktorá vám na prvý pohľad zvedie obočie. Svojou telovou štruktúrou pripomína čudesnú kvapku vody, z ktorej vytŕča nezvyčajná tvár. Jeho koža je bezfarebná a číra, s malým množstvom gélovitého tkaniva. Prečo však má Blobfish taký zvláštny vzhľad a ako sa prispôsobil svojmu prostrediu?

Blobfish a jeho prispôsobenie na veľké hĺbky

Blobfish je jedinečným tvorom, ktorý obýva obrovské hĺbky oceánov. Nachádza sa až vo výške tisícov metrov pod hladinou mora, kde je tlak vody desivý. Jeho telo je prispôsobené tak, aby odolávalo extrémnym podmienkam v týchto veľkých hĺbkach. Preto vzhľadom na vysoký tlak vo vode sa jeho telo stáva mäkkým a želatinovým, pripomínajúc kvapku gélu.

e013ccef 7593 4577 acca b503286fef4c
Blob fish“ od s i b e r is licensed under CC BY-ND 2.0

Potrava a strava

Aj keď Blobfish nemá výrazné telo pre lov svojej potravy, je to výborný lovec. Jeho stravovacie návyky sú prispôsobené podmienkam vo veľkých hĺbkach. Loví predovšetkým menšie morské organizmy, ktoré sa objavujú v jeho blízkosti. Jeho široká ústa mu umožňujú zachytiť planktón a inú drobnú potravu.

052992d2 f71d 42ee 8555 e9b74e4a5e82
Historical bust ft blobfish“ od Narutoisntgood is licensed under CC BY-SA 4.0

Blobfish je živým dôkazom toho, že pod hladinou oceánov nájdeme stále nové a zaujímavé zvieratá, ktoré stoja za objavovaním.

Zdroj

 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.