Najstarší strom na svete sa nachádza vo Švédsku – Jeho vek je vcelku ohormujúci

1830

Asi každý z nás vie, že stromy sa dokážu dožiť naozaj dlhého veku . Nie sú výnimkou stromy z čias Márie Terézie a v každej obci sa nájde niekto, kto vám povie o miestnom najstaršom strome. Ten smrek však dosahuje úplne iný level.

Objavený a skúmaný profesorom Leif Kullmanom v roku 2004. Kullman zistil, že strom je nezvyčajne starý . Jeho vek je neuveriteľných 9550 rokov.

 

 

Strom, ktorý prežil takmer 10 milénií je pomenovaný po Kullmanovom psovi (sibírsky husky) “ Old Tjikko“ nevyzerá nejak vábne ale ak by mohol rozprávať určite by ho počúvali davy.

Od Kullmanovho objavu prichádza k stromu mnoho biológov,vedcov a horolezcov.

 

Počas doby ľadovej bola hladina morí o 120 metrov nižšie ako je dnes a mnoho z toho, čo je dnes Severným Morom medzi Anglickom a Nórskom bolo niekedy lesom.

 

Navzdory tisíročným skúškam vetrom a zimou stojí Old Tjikko dodnes .

 

zdroj

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Luky
9. júna 2017 20:02

Mna zaujima ako prisli na ten vek? Ale výrezom asi nie :D :D ako píšu tu :D http://odpovedame.sk/ako-zistit-vek-stromu/