Najstaršie stromy planéty: Kde ležia a aké staré sú?

2312

Zhruba pred 3 500 rokmi sa začal výhonok Cyprusu vždyzeleného, menší ako dlaň, rozrastať v močiaroch strednej Floridy. V roku 2012 presne ten istý strom zhorel.
Známy ako “senátor” bol tento 35 metrov vysoký strom jedným z najstarších organizmov na svete. Za celý svoj život zažil niekoľko hurikánov, chorôb a drevorubačských ošiaľov.
A aj keď sme “senátora” stratili, existuje stále mnoho starovekých stromov, ktoré stále žijú. Toto je niekoľko najstarších stromov na svete.

1. Old Tjikko, Švédsko

Najstarší strom na svete, ktorý stále žije, začal rásť niekedy v období poslednej doby ľadovej, t. j. viac než 9 500 rokov dozadu. Tento takmer 5 metrov vysoký smrek sa nachádza vo švédskej provincii Dalarna.

2. Methuselah, Kalifornia

Methuselah, Borovica štetinatá z White Mountains v Kalifornii, je strom starý takmer 5 000 rokov. V roku 1964 bol o niečo starší strom, Prometheus, vyťatý vedcom, ktorý si neuvedomil, o aký vzácny strom ide.

3. Llangernyw, Severný Wales

Llangernyw, 4 000 rokov starý bujný strom bol v roku 2002 zaradený medzi 50 najvzácnejších stromov Spojeného kráľovstva. Bol vysadený v období, kedy boli pyramídy ešte novým výdobytkom.

4. Zoroastrian Sarv, Irán

Zoroastrian Sarv, strom v strede Iránu, je národnou prírodnou pamiatkou. Je starý 4000 rokov.

5. Fitzroya Cupressoides, Čile

Fitzroya Cupressoides, vysoký a tenký strom v Andách, tiež patrí medzi najstaršie stromy na svete. Za posledných 200 rokov množstvo z nich vyrúbali, jeden však chránia. Ide o Fitzroyu staršiu než 3 600 rokov.

6. The Tree of One Hundred Horses, Sicília

The Tree of One Hundred Horses (Strom sto koní) je enormne veľký gaštan neďaleko Etny. Jeho vek sa odhaduje na 2 000 – 4 000 rokov. Jeho zvláštny názov sa viaže na poveru, že práve tento strom ukryl pred silnou búrkou sto rytierov so svojimi koňmi.

Zdroj

Foto: Mental Floss

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre