Koľko rokov majú najstaršie zachované obydlia na svete? Toto vás ohromí.

1623

Rôzne hrady, zámky, katedrály či svätyne boli postavené tak, aby vydržali honosne stáť dlhú dobu. Nebolo by nič zvláštne predpokladať, že prianím architektov bolo, aby sa zachovali navždy. Viete si ale tipnúť koľko rokov dokázali pobudnúť tie najstaršie stavebné monumenty na tomto svete? Sto rokov, päťsto, tisíc alebo nebodaj viac? 

A čo takto pozrieť sa na “obyčajné” domy a ich životnosť. Je jasné, že materiály, ktoré sa kedysi používali boli nadmieru kvalitné a práca častokrát precízna. 

Nechajte sa vtiahnuť do zoznamu najstarších a mnohokrát i najkrajších zachovaných architektonických stavieb spolu s vekom, od ktorého robia ľuďom česť. 

Najviac ich bude práve z oblasti Anglicka, Škótska či Faerských ostrovov, ktovie či to je len náhoda alebo sa za tým skrýva niečo viac. 

Sassi di Matera, Taliansko (asi 10 000 pred Kr.)

1002132017 photo u1
Zdroj: ranker.com

Asi nikoho neprekvapí, že sa do zoznamu dostali i jaskyne (a to práve tie v Sassi di Matera, ktoré sa nachádzajú v talianskom regióne Basilicata), tie sú totiž dôkazom, že ľudia tu žili už v období paleolitu, čiže staršej dobe kamennej, ktorá skončila asi pred 12 000 rokmi. UNESCO nazýva túto lokalitu „najvýraznejším, neporušeným príkladom troglodytského osídlenia v oblasti Stredozemného mora“. Čo vás možno prekvapí – niektoré jaskyne boli premenené na moderné hotely.

Knap Of Howar, Škótsko (asi 3500 – 3000 pred Kr.) 

1002132587 photo u1
Zdroj: ranker.com

Ide o oblasť, ktorá bola objavená približne v 20. rokoch 20. storočia, práve v čase, keď bola stavba vystavená snežným búrkam, postavená však bola niekedy v čase raného neolitu. Nielen kvôli tomu, ale možno aj práve preto môžeme tvrdiť, že ide o jeden z najzachovalejších príkladov ranoneolitického kamenného domu sídliaceho v Škótsku.  

Meymand, Irán (asi 2000 pred Kr.)

1002132023 photo u1
Zdroj: ranker.com

Táto oblasť bola pôvodne osídlená a obývaná v dobe kamennej. V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma príkladmi sa však jedná o pomerne mladé obydlia. 

Rímsky maják, Anglicko (približne 2. storočie nášho letopočtu)

1002132148 photo u1
Zdroj: ranker.com

Nájsť by ste ho mohli na známom hrade Dover v Kente v Anglicku. Čo je na ňom také úžasné? Je jedným z troch, ktoré prežili pád Rímskej ríše. Je to tiež najzachovalejšia časť z obdobia Rímskej ríše, akú môžete v Anglicku nájsť. 

Kláštor sv. Juraja, Palestína (asi 420 n. l.)

1002132070 photo u1
Zdroj: ranker.com

Predstavme si kláštor svätého Jána a Juraja, ktorý bol pôvodne len akýmsi zhlukom jaskýň, ktoré mali slúžiť ako obydlie pre pustovníkov. V 6.storočí bol však reorganizovaný na kláštor (do podoby ako vidíte na obrázku). Dnes je obývaný gréckymi pravoslávnymi mníchmi. 

Kirkjubøargarður, Faerské ostrovy (asi 11. storočie)

1002132099 photo u1
Zdroj: ranker.com

Kirkjubøargarður alebo aj Roykstovan, je 900-ročný farmársky dom. Ľudia, ktorí sa podujali na jeho skúmanie odhadli jeho vek, na základe čoho je opisovaný ako jeden z najstarších obývaných domov v Európe.

Kandovan, Irán (asi 13. storočie nášho letopočtu)

1002131984 photo u1
Zdroj: ranker.com

Kandovan môžete navštíviť vo východnom Azerbajdžane a svoj názov má odvodený z perzského slova „Kandoo“, ktoré v preklade znamená včelie úle. Obec bola založená v roku 1200 a pravdepodobne bola obývaná v predislamských časoch. Podľa sčítania ľudu v roku 2006 bola dedina domovom 601 ľuďom. 

Maison de Jeanne, Francúzsko (asi 14. storočie)

1002132035 photo u1
Zdroj: ranker.com

Tu vám opäť ponúkame pohľad na jeden z najstarších domov, ktorý sa tentokrát nachádza vo Francúzsku v Averyrone. 

Villa Capra detta La Rotonda, Taliansko (koniec 16. storočia)

1002132170 photo u1
Zdroj: ranker.com

Vila bola navrhnutá pre katolíckeho kňaza Paola Almerica, talianskym renesančný architektom. Dokončená bola niekedy okolo roku 1591 a nájsť by ste v nej mohli vzácnosti typu rôznych dekorácii od umelcov ako bol Lorenzo Rubini, Giambattista Albanese, Agostini Rubini alebo Ottavio Ridolfi. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.