Vinné pivnice sú pomerne populárne a mnoho ľudí si ich stavia aj doma. Ide najmä o milovníkov vín, ktorí na tento nápoj nedajú dopustiť. A miesto toho, aby ich skladovali niekde doma na poličke, postavia si pivničku. No teraz sa pozrieme na tú najväčšiu vínnu pivnicu na svete. Zrejme nejednému „vinárovi“ zaplesá srdce.

Nie je to ani vínna pivnica, je to hotové vínne kráľovstvo. Vinárstvo Milestii Mici v Moldavsku má vo svojej zbierke až neuveriteľných 1,5 milióna fliaš. Je tak jednoznačným držiteľov svetového rekordu a je tiež zapísané v Guinnessovej knihe rekordov.

Photo by wikimedia
Photo by wikimedia

Toto podzemné vinárske kráľovstvo bolo predtým vápencovou baňou, ktorá bola v šesťdesiatych rokoch premenená na obrovskú vínnu pivnicu. Keď sa baňa uzavrela, bolo to dokonalé miesto pre susedné vinohrady, pretože vápencové steny dokonale udržujú vlhkosť a vhodnú teplotu, takže sú tam výborné podmienky najmä pre červené víno.

Pivnica sa rozprestiera na ploche až 241 km. Je to také rozsiahle miesto, že hostia tam môžu pokojne jazdiť na aute alebo aj na bicykli. Napriek tomu, že využitých je „len“ 56 km, majitelia sú stále toho názoru, že je tam potrebné umiestniť názvy ulíc, aby sa v nej návštevníci nestrácali.

Photo by wikimedia
Photo by wikimedia

Milestii Mici produkuje veľkolepé červené farby a niektoré z týchto červených vín stoja aj stovky eur. Moldavsko v istom čase vyprodukovalo takmer polovicu všetkého vína, ktoré sa vyrobilo ešte v bývalom Sovietskom zväze. Jeho mierne podnebie v oblasti Čierneho mora, nízke kopce a úrodná pôda vytvárajú v tejto krajine jedny z najlepších podmienok pre pestovanie hrozna v Európe.

Photo by wikimedia
Photo by wikimedia

Okrem Milestii Mici sa tam nachádza aj vinárstvo Cricova, ktoré taktiež obsahuje rozsiahlu sieť podzemných tunelov. Moldavsko je jednoznačná svetová veľmoc čo sa týka výroby tohto obľúbeného alkoholického nápoja, čo do kvality i kvantity.

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.