Najväčšie lietadlo na svete, ktoré sa môže pochváliť dvomi trupmi a 6 motormi, absolvovalo prvý úspešný let

948

Najväčšie lietadlo na svete uzrelo svetlo sveta a hneď dosiahlo obrovský míľnik. Toto obrovské lietadlo, ktoré postavila spoločnosť Stratolaunch už úspešne absolvovalo svoj prvý oficiálny skúšobný let.

Je výnimočné svojimi rozmermi – váži takmer 230 000 kg, rozpätie krídel má 120 metrov, môže sa pochváliť dvomi trupmi a šiestimi motormi. O jeho zostrojení sa začalo diskutovať už od roku 2017. Postavené bolo síce v roku 2018, no išlo o rôzne menšie skúšky v hangári aj mimo neho. Prvý let, ktorý sa uskutočnil v týchto dňoch trval dve a pol hodiny.

Foto od youtube

Lietadlo navrhli tak, že dokáže lietať vo výške viac ako 10 kilometrov. Bude mať však jednu špeciálnu funkciu, ide totiž o to, aby prostredníctvom neho dokázali efektívne odpáliť rakety do vesmíru, čo by bolo lacnejší spôsob, aký sa využíval doteraz. „Toto lietadlo podporuje naše poslanie poskytnúť flexibilnú alternatívu k pozemným systémom. Sme nesmierne hrdí na tím Stratolaunch a všetkých ostatných, ktorí sa na tomto diele podieľali,“ uviedol Jean Floyd, generálny riaditeľ Stratolaunch.

Počas skúšobného letu vykonali niekoľko rôznych manévrov, aby dokázali posúdiť rýchlosť a riadenie letu. „Úprimne som ani nemohol dúfať v lepší prvý let, najmä v prípade lietadla tejto zložitosti a jedinečnosti,“ povedal pilot Evan Thomas. A dodal, že tieto skúsenosti, ktoré počas letu nabral, sú skutočne fantastické.

Smutné však je, že zakladateľ spoločnosti, ktorá lietadlo zostrojila, v roku 2018 zomrel a nevidel, ako toto obrovské lietadlo prvýkrát vzlietlo. „Všetci vieme, že Pavol by bol hrdý na to, čo sa nám podarilo,“ povedal vo vyhlásení Jody Allen, predseda predstavenstva spoločnosti Vulcan Inc. Podľa Independentu sa spoločnosť bude snažiť dokončiť tento projekt do roku 2020.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre