Ak si si niekedy myslel, že plazy či hlodavce su malé zvieratká, počkaj, kým sa dozvieš o tých najväčších z nich ktoré žijú na Zemi. Tieto zvieratá sú výnimočné nielen svojou veľkosťou, ale aj svojimi schopnosťami a krásou. Tak si ich poďme predstaviť.

Najväčší obojživelník: obrovský salamander čínsky

Obrovský salamander čínsky (Andrias davidianus) je najväčší obojživelník na svete a môže dorásť až do dĺžky 1,8 metrov a váhy až 65 kg. Títo obojživelníci sú pôvodom z juhozápadnej a strednej Číny a žijú v riekach a potokoch, kde si pochutnávajú na rybách a iných živočíšnych druhoch.

Zdroj: YouTube

Najväčší plaz: krokodíl morský

Krokodíl morský (Crocodylus porosus) je najväčší plaz na svete a môže dorásť až do dĺžky 6 až 7 metrov a váhy až 1000 kg. Títo plazi sa vyskytujú v oblastiach, kde sa stretáva sladká a slaná voda, ako sú rieky, bažiny a mokrade.

Zdroj: Wikimedia/Djambalawa

Najväčší vták: Pštros

Pštros (Struthio camelus) je najväčší vták na svete a môže dorásť až do výšky 2,7 metra a váhy až 160 kg. Títo vtáci sa vyskytujú v Afrike a sú známi svojou schopnosťou bežať rýchlosťou až 70 km/h. Nielen že je veľký, ale dokonca aj rýchly.

wildlife photography of black and brown ostrich
Zdroj: Unsplash/Saad Khan

Najväčší cicavec a zviera na svete: Modrá veľryba

Modrá veľryba (Balaenoptera musculus) je najväčším zvieratom na svete a môže dorásť až do dĺžky 30 metrov a váhy až 173 000 kg. Tieto veľryby sa vyskytujú v oceánoch po celom svete a sú známe svojou schopnosťou preplávať tisíce kilometrov v rámci svojich migrácií.

Zdroj: YouTube

Najväčšia jašterica: varan komodský

Varan komodský (Varanus komodoensis) je najväčšou jaštericou na svete a môže dorásť až do dĺžky 3 metrov a váhy až 135 kg. Tieto jašterice sú endemické pre ostrovy Komodo, Rinca, Flores a Gili Motang v Indonézii. Sú známe svojou silou a schopnosťou loviť a požierať väčšie zvieratá, ako sú jelene, prasiatka či dokonca žraloky.

Zdroj: YouTube

Najväčší hlodavec: Kapybara

Kapybara (Hydrochoerus hydrochaeris) je najväčším hlodavcom na svete a môže dorásť až do dĺžky 1,3 metra a váhy až 66 kg. Tieto zvieratá sa vyskytujú v Južnej Amerike, hlavne v blízkosti vodných zdrojov, a sú známe svojou sociálnou povahou a schopnosťou si udržiavať dobré vzťahy s inými zvieratami v ich okolí.

Zdroj: YouTube

Tieto zvieratá majú nielen neuveriteľné rozmery, ale aj úžasné schopnosti a adaptácie, ktoré im pomáhajú prežiť v prírode. Ich obdivuhodná krása a sila robia zo života na Zemi niečo veľmi zvláštne a fascinujúce.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

1 komentár

  1. Pekný článok, len spojenie „títo plazi“ mi nejako nesedí.
    Nebolo by na škodu dať si článok po dopísaní niekým skontrolovať. Zrejme ale máte málo času.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.