6 druhov zvierat, ktoré sú oveľa väčšie, ako si myslíte

16232

Ak si si niekedy myslel, že plazy či hlodavce su malé zvieratká, počkaj, kým sa dozvieš o tých najväčších z nich ktoré žijú na Zemi. Tieto zvieratá sú výnimočné nielen svojou veľkosťou, ale aj svojimi schopnosťami a krásou. Tak si ich poďme predstaviť.

Najväčší obojživelník: obrovský salamander čínsky

Obrovský salamander čínsky (Andrias davidianus) je najväčší obojživelník na svete a môže dorásť až do dĺžky 1,8 metrov a váhy až 65 kg. Títo obojživelníci sú pôvodom z juhozápadnej a strednej Číny a žijú v riekach a potokoch, kde si pochutnávajú na rybách a iných živočíšnych druhoch.

Zdroj: YouTube

Najväčší plaz: krokodíl morský

Krokodíl morský (Crocodylus porosus) je najväčší plaz na svete a môže dorásť až do dĺžky 6 až 7 metrov a váhy až 1000 kg. Títo plazi sa vyskytujú v oblastiach, kde sa stretáva sladká a slaná voda, ako sú rieky, bažiny a mokrade.

Zdroj: Wikimedia/Djambalawa

Najväčší vták: Pštros

Pštros (Struthio camelus) je najväčší vták na svete a môže dorásť až do výšky 2,7 metra a váhy až 160 kg. Títo vtáci sa vyskytujú v Afrike a sú známi svojou schopnosťou bežať rýchlosťou až 70 km/h. Nielen že je veľký, ale dokonca aj rýchly.

wildlife photography of black and brown ostrich
Zdroj: Unsplash/Saad Khan

Najväčší cicavec a zviera na svete: Modrá veľryba

Modrá veľryba (Balaenoptera musculus) je najväčším zvieratom na svete a môže dorásť až do dĺžky 30 metrov a váhy až 173 000 kg. Tieto veľryby sa vyskytujú v oceánoch po celom svete a sú známe svojou schopnosťou preplávať tisíce kilometrov v rámci svojich migrácií.

Zdroj: YouTube

Najväčšia jašterica: varan komodský

Varan komodský (Varanus komodoensis) je najväčšou jaštericou na svete a môže dorásť až do dĺžky 3 metrov a váhy až 135 kg. Tieto jašterice sú endemické pre ostrovy Komodo, Rinca, Flores a Gili Motang v Indonézii. Sú známe svojou silou a schopnosťou loviť a požierať väčšie zvieratá, ako sú jelene, prasiatka či dokonca žraloky.

Zdroj: YouTube

Najväčší hlodavec: Kapybara

Kapybara (Hydrochoerus hydrochaeris) je najväčším hlodavcom na svete a môže dorásť až do dĺžky 1,3 metra a váhy až 66 kg. Tieto zvieratá sa vyskytujú v Južnej Amerike, hlavne v blízkosti vodných zdrojov, a sú známe svojou sociálnou povahou a schopnosťou si udržiavať dobré vzťahy s inými zvieratami v ich okolí.

Zdroj: YouTube

Tieto zvieratá majú nielen neuveriteľné rozmery, ale aj úžasné schopnosti a adaptácie, ktoré im pomáhajú prežiť v prírode. Ich obdivuhodná krása a sila robia zo života na Zemi niečo veľmi zvláštne a fascinujúce.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Richard Jochmann
6. mája 2023 6:37

Pekný článok, len spojenie „títo plazi“ mi nejako nesedí.
Nebolo by na škodu dať si článok po dopísaní niekým skontrolovať. Zrejme ale máte málo času.