Vedeli ste, že záchodová misa nie je miestom, kde je najviac baktérií? Aké sú ďalšie extrémne kontaminované predmety?

373

Hovorí vám niečo germafób – ak nie, hneď vám priblížime o koho sa jedná. Ide o človeka s chorobným strachom z baktérií. Nemusíte hneď trpieť touto fóbiou, no predstava množstva rôznych batérií, ktoré sa nachádzajú na najrôznejších predmetoch a po kontakte, napríklad aj na vašich rukách je naozaj desivá. Našťastie si už dnes ľudia vo väčšej miere dávajú pozor na dodržiavanie pravidiel hygieny – pravidelné umývanie rúk, používanie dezinfekčného prostriedku.

Stále však platí, že kontaminované predmety sú všade okolo nás. Mysleli ste si, že záchodová misa je najšpinavším miestom spomedzi všetkých? Zďaleka tomu nie je tak. Existujú miesta, kde sa nachádza oveľa viac baktérií a možno ste si to dosiaľ nestihli uvedomiť. Samozrejme, že ide o predmety bežného každodenného používania. 

Preto sme sa rozhodli na ne upozorniť. Nezabúdajte ani na ich pravidelné čistenie! Vyhnete sa mnohým potenciálnym zdravotným problémom.

Peniaze 

blue and white visa card on silver laptop computer
Autor tejto fotografie je CardMapr.nl

Či už sa jedná o klasické papierové bankovky, mince alebo vašu platobnú kartu, ich povrch je znečistený enormným množstvom baktérií. Vysledkom jednej štúdie bolo, že sa na nich môže nachádzať až 3 tisíc rôznych druhov baktérií! Medzi nimi boli aj baktérie spôsobujúce akné alebo tie, ktoré sú rezistentné voči antibiotikám.  

Klávesnica od počítača 

black computer keyboard
Autor tejto fotografie je Florian Krumm

V roku 2008 bola vyhotovená štúdia v rámci ktorej vedci odobrali vzorky z povrchu 33 počítačových klávesníc, pričom u štyroch z nich boli preukázané, že naozaj predstavujú pre používateľa zdravotné riziko. Jedna z nich obsahovala viac baktérií ako je bežne na záchodovej mise. 

Mobilný telefón 

person holding white Android smartphone in white shirt
Autor tejto fotografie je NordWood Themes

Používame ho denne a mnoho z nás prakticky neustále, takže na jeho povrchu sa musí nachádzať celá “oáza” rôznych mikroorganizmov. Predstavujú vhodné prostredie pre množenie baktérií hlavne z toho dôvodu, že mobil vytvára teplo (väčšina baktérií totiž pre svoj rast vyžaduje teplotu okolo 37 stupňov Celzia).

Nákupný vozík 

gray shopping cart
Autor tejto fotografie je David Clarke

Len si predstavte koľko rôznych ľudí sa len počas jedného jediného dňa chytilo rukoväte nákupného vozíka! Ukázalo sa, že na nich povrchu sa nachádzalo väčšie množstvo baktérií, slín a molekúl fekálií ako na eskalátoroch alebo dokonca i na verejných toaletách. 

Diaľkový ovládač 

black and white remote control
Autor tejto fotografie je Steve Johnson

Čistili ste niekedy diaľkový ovládač? Ak áno, tak vám gratulujeme – robíte dobre. Častokrát sa totiž na jeho povrchu okrem baktérií nachádzajú napríklad aj zaschnuté zvyšky jedla. 

Vaňa 

white ceramic bathtub with stainless steel shower head
Autor tejto fotografie je mk. s

Vo vani sa nemusí nachádza ani tak veľa baktérií ako napríklad plesní a húb. Z baktérií sú to najčastejšie druhy Stafylokokov alebo E-coli. 

Kuchynský drez

stainless steel faucet turned off
Autor tejto fotografie je Steven Ungermann

Aj keď si v skutočnosti myslíte, že kuchynský drez umývate a leštíte dostatočne často (čo môže byť pravda), ide o miesto, ktoré je dokonalou živnou pôdou pre baktérie – hlavne E.coli – tým sa totiž nadmieru darí v zvyškoch jedla a na špinavých tanieroch, k tomu všetkému majú k dispozícii ešte aj vlhké prostredie. 

Radiaca páka 

focus photography of car shift gear
Autor tejto fotografie je Alok Sharma

Už aj pri automatickej prevodovke sa musíte radiacej páky dotknúť minimálne dvakrát. Pri manuálnej je to mnohonásobne viac. A teraz si predstavte koľkokrát za týždeň sadnete do auta. Myslite na to, čo všetko ste počas dňa držali v rukách, čoho všetkého sa dotkli a prišlo s vami do auta. Všetky tie choroboplodné zárodky sa presunú na radiacu páku. Nezabúdajte preto ani na čistenie interiéru vášho auta. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.