Národné jedlá krajín naprieč svetom. Vyzerajú naozaj lahodne, čo poviete?

3032

Kuchyňa a jedlá tvoria veľkú časť kultúry krajiny. Zostavili sme zoznam niekoľkých národných jedál z celého sveta a preskúmali sme ich pôvod a vplyv na zvyšok sveta.

Od pečeného mäsa po dusené, či pečivo, jedlo nás všetkých pomáha spájať. Ochutnať národné jedlo krajiny je pri jej návšteve vždy nevyhnutnosťou. Tento malý výber vám určite zabrnká na chuť.

Brazília

Zdroj: cactuslanguage.com

Feijoada – pozostáva predovšetkým z fazule a čerstvého bravčového alebo hovädzieho mäsa, toto výdatné jedlo sa tradične podáva počas víkendu, ako veľmi chutné jedlo určené k obedu. 

Názov „Feijoada“ pochádza z portugalského slova feijão, čo znamená fazuľa. Toto národné jedlo sa zvyčajne podáva s ryžou a klobásami.

Čína

Zdroj: cactuslanguage.com

Pekingská kačica – podobne ako veľmi obľúbená chrumkavá aromatická kačica populárna vo Veľkej Británii. Toto tradičné jedlo pochádza z imperiálnej éry. 

Na tenké plátky nakrájané mäso podávame s jarnou cibuľkou, uhorkou a sladkou fazuľovou omáčkou zabalené. Popularita tohto jedla sa medzinárodne rozšírila od polovice 20. storočia.

Česká republika 

Zdroj: cactuslanguage.com

Vepřo-knedlo-zelo. Jedno z najvýdatnejších národných jedál pochádza z Českej republiky.

Toto obľúbené jedlo spája pečené bravčové mäso, knedľu a kyslú kapustu a tvorí tak tradičné a veľmi sýte jedlo. Ideálne na chladné zimné dni v stredoeurópskej krajine.

Dánsko 

Zdroj: cactuslanguage.com

Stegt Flæsk – Toto obľúbené dánske jedlo, ktoré môžeme opísať ako plátky vyprážaného bravčového bôčika, sa zvyčajne podáva so zemiakmi a petržlenovou omáčkou. 

Francúzsko 

Zdroj: cactuslanguage.com

Hovädzí bourguignon – tento guláš, ktorý pozostáva z hovädzieho mäsa, červeného vína, mrkvy, cibule a cesnaku, má v porovnaní s inými národnými jedlami relatívne krátku históriu. Prvýkrát zdokumentovaný v roku 1867 hovädzí bourguignon nebol vždy populárny, pretože sa tradične vyrába zo zvyškov.

Odvtedy sa stal štandardom vo francúzskej kuchyni a jeho obľuba v parížskych bistrách výrazne vzrástla.

Nemecko 

Zdroj: cactuslanguage.com

Bratwurst – táto klobása z bravčového mäsa, známa po celom svete, pochádza z roku 1313 a je bežným jedlom podávanom v celom Nemecku. 

Treba poznamenať, že existuje veľa rôznych druhov klobás, pričom rôzne regióny majú svoje vlastné recepty. Platí to aj pre spôsob podávania, pričom niektorí sa rozhodnú pre jednoduché podávanie v žemli, zatiaľ čo iní klobásy používajú ako súčasť väčšieho jedla.

Taliansko 

Zdroj: cactuslanguage.com

Cestoviny – jedno z najznámejších národných jedál. Cestoviny sa pravidelne jedia v krajinách po celom svete. Vďaka veľkému množstvu štýlov, tvarov a veľkostí si môžete vybrať z viac ako 310 rôznych foriem. 

S možnosťou podávania ako predjedlo, hlavné jedlo alebo príloha k inému jedlu sú cestoviny neuveriteľne všestranné. 

Japonsko 

Zdroj: cactuslanguage.com

Sushi –  toto tradičné jedlo z Japonska, ktoré kombinuje množstvo ingrediencií s pripravenou octovou ryžou, má širokú škálu variácií. Tradične vyrobené sushi z morských plodov, často surových, a zeleniny, sa podáva v malých množstvách. 

Celosvetová popularita sushi v posledných rokoch dramaticky vzrástla. Rôzne krajiny dokonca pôvodný recept v rôznej miere poupravili, aby si každý prišiel na chuť. 

Južná Kórea 

Zdroj: cactuslanguage.com

Bibimbap –  Toto horúce jedlo sa skladá z ryže, zeleniny a ochutenej pasty. Bibimbap sa pravidelne podáva s vajíčkom a plátkami mäsa. Všetky ingrediencie sa zmiešajú tesne pred konzumáciou, čím sa získa lahodná zmes chutí. 

Popularita tohto národného jedla sa v posledných rokoch v západných krajinách dramaticky zvýšila.

Nórsko 

Zdroj: cactuslanguage.com

Fårikål – v priamom preklade toto národné jedlo znamená „baranie v kapuste“. Tento hrniec pozostáva z baraniny s kosťou, kapusty a korenia a tradične sa podáva s varenými zemiakmi. 

Sviatok Fårikål sa v Nórsku oslavuje posledný štvrtok v septembri.

Portugalsko 

Zdroj: cactuslanguage.com

Bacalhau –  so širokou škálou receptov, z ktorých si môžete vybrať, je Bacalhau alebo sušená a solená treska populárna v celom Portugalsku . 

Bacalhau, ktorý sa často pripravuje na spoločenské akcie, je v niektorých častiach krajiny tradičnou štedrovečernou večerou. Bacalhau možno použiť v rade jedál a je jedným z mála, ktoré sa pripravuje z nečerstvých rýb, ktoré sa nachádzajú na jedálnom lístku v Portugalsku.

Katar

Zdroj: cactuslanguage.com

Kabsa –  Toto jedlo z ryže a mäsa je známe na celom Arabskom polostrove. Toto národné jedlo je pozoruhodné predovšetkým svojou kombináciou korenín. Pri príprave Kabse sa všetky ingrediencie varia spolu v jednom hrnci.

Je to veľmi obľúbené jedlo, ktoré sa konzumuje spoločne medzi rodinami a veľkými skupinami.

Španielsko 

Zdroj: cactuslanguage.com

Tortilla de patatas – bežne známa ako španielska omeleta. Toto jedlo je vyrobené z vajec, zemiakov a cibule. Svojou hustotou patrí medzi najsýtejšie národné jedlá. 

Jedlo sa dostalo do iných krajín a je obľúbené najmä v Spojenom kráľovstve. 

Švédsko 

Zdroj: cactuslanguage.com

Köttbullar – švédske mäsové guľky sú celosvetovo známe svojou pre svoju vynikajúcu chuť. K nim sa tradične podáva zemiaková kaša, omáčka a brusnicový džem. 

Popularita švédskych mäsových guľôčok v posledných rokoch medzinárodne vzrástla vďaka spoločnostiam ako IKEA , ktoré ich predávali v obchodoch.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre