Niečo také sa podarilo po prvýkrát. Malého robota využívajú na vysádzanie tisícov korálov. Ide o projekt zameraný na masovú repopuláciu Veľkého bariérového útesu v Austrálii. LarvalBot je podvodný dron malých rozmerov, ktorý rozptýlil viac ako 100 000 mikroskopických teplom odolných lariev v miestach, v ktorých sú poškodené úseky útesu.

Foto od youtube

V snahe ochrániť morský život pred zmenami klímy boli využité také druhy korálov, ktoré sa ukázali ako zvlášť tolerantné voči teplejším vodám. Vedci budú tento útes sledovať nasledujúce mesiace, aby sa ubezpečili, že všetko ide podľa plánu. A ak sa ukáže, že tento projekt je úspešný, výskumníci budú na ňom pracovať v budúcnosti ešte viac.

A dúfajú tiež, že by sa im mohlo podariť nasadiť doslova takú malú armádu LarvalBots, ktorá bude schopná obnoviť poškodené koralové útesy po celom svete. 

“Tento rok sme urobili veľký krok smerom k nášmu výskumu obnovy korálových útesov a po prvýkrát sme dokázali zachytiť koralové výhonky vo väčšom meradle, pestovať ich v špeciálne vytvorených bazénoch a vysadiť ich do poškodených oblastí útesov,” povedal profesor Peter Harrison z Southern Cross University.

“S ďalším výskumom a zdokonalením má táto technika obrovský potenciál pôsobiť v tých najväčších oblastiach útesu a tiež vo viacerých lokalitách spôsobom, ktorý doposiaľ ani nebol možný,” dodal. “V nadchádzajúcich mesiacoch budeme pozorne sledovať vývoj projektu a budeme pracovať na vylepšení technológie, aby sme v tom v roku 2019 mohli pokračovať.”

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť