Negatívne účinky alkoholu na organizmus. Na čo všetko má vplyv obľúbené pivo alebo víno ?

1515

Pohár vína večer po ťažkom dni alebo pohár piva v teplý letný deň v spoločnosti priateľov sa zdá byť nielen že neškodným, ale rovno vítaným spestrením. Ibaže by nie a mohlo by to viesť k veľmi nenápadnej závislosti – aspoň tak sa to mnohokrát začína. 

Aj keď vám sa to nemusí zdať ako nadmerné pitie – dopriať si každý deň, prípadne prepiť celý víkend – toto ním naozaj je. A tu vás čaká pomerne pestré množstvo rôznych príznakov, ktoré sa spájajú s účinkami alkoholu, ktoré nie sú ani zďaleka zanedbateľné. Výskum ukazuje, že aj keď sa ľudia nestanú hneď alkoholikmi, pravidelný dlhodobý príjem (aj keď v menších dávkach) má často veľmi podobný vplyv na organizmus. 

Okrem fyzického poškodenia takmer každého orgánu, má nadmerná konzumácia alkoholu vplyv aj na duševné zdravie. 

Nižšie sa pozrieme na najčastejšie negatívne dopady metly ľudstva. 

Vďaka prázdnym kalóriam, ktoré alkohol obsahuje, môžete výrazne pribrať 

man leaning on wall
Autor tejto fotografie je AllGo – An App For Plus Size People

Prirodzene záleží, aký alkohol sa rozhodnete konzumovať, vo všeobecnosti najvyššie možno obsahuje biely alkohol ako napríklad vodka alebo domáca pálenka. Okrem iného existujú druhy alkoholu ako napríklad pivo, ktoré na druhej strane podporuje chuť do jedla, takže sa idete najesť, pričom jete celkom nekontrolovateľne, hoci aj o tretej v noci.

Potom sú tu aj miešané alkoholické nápoje, ktoré sú zákerné vo veľkom množstve cukru, ktoré obsahujú. 

Alkohol oslabuje imunitný systém

biele krvinky
Zdroj: flickr

Zvýšená konzumácia alkoholu môže viesť k oslabeniu imunitného systému, ktorý následne nie je schopný v dostatočnej miere bojovať proti patogénom spôsobujúcim ochorenia. 

Výskumníci poukázali na to, že jedinci, ktorí nadmerne popíjali alkohol, mali vo všeobecnosti nedostatok vitamínov – ako napríklad vápnika, horčíka, železa, zinku, ale aj vitamínov ako je kyselina listová, vitamín B1, B2, B6, C, D, E a K.

Požívanie alkoholu môže viesť k cukrovke

white digital device beside white pen
Autor tejto fotografie je Towfiqu barbhuiya

Alkohol totiž nepriamo spôsobuje (prostredníctvom narušenia funkcie pečene), že hladina glukózy v krvi nie je stála a kolíše, čo vedie k produkcii inzulínu. Nadprodukcia inzulínu ale následne vedie k prílišnému zníženiu hladiny cukru a v dlhodobejšom ponímaní k poruche citlivosti receptorov buniek na samotný inzulín – ten stráca schopnosť znižovať hladinu glukózy a človeku diagnostikujú cukrovku. 

Problémy so srdcom 

heart neon signage
Autor tejto fotografie je Olivier Collet

Pri chronickom užívaní alkoholu sa naozaj prejavia závažné problémy so srdcom – typicky vysoký krvný tlak – hypertenzia. V prípade, že nie je liečená, nie zriedka vedie k srdcovému infarktu. 

Nárazový príjem veľkého množstva alkoholu zase môže viesť k arytmii – nepravidelnej činnosti srdca. Ďalšie problémy zahŕňajú vznik kardiomyopatie, prípadne kongestívne zlyhanie srdca.

Poškodenie mozgu 

bbbbe93b 2912 47db 884a 1e1b2b29359f
Autor tejto fotografie je National Institutes of Health (NIH)

Okrem typickej bolesti hlavy a straty tolerancie hlasných zvukov, sú tu aj oveľa závažnejšie riziká. Ako sme už spomínali, nadmerné pitie alkoholu vedie k zníženiu hladiny vitamínu B1, ktorý je nesmierne dôležitý pre nervové bunky. Jeho nedostatok následne spôsobuje stratu pamäte, nezrozumiteľnú reč i problém s motorikou. Existuje dokonca oficiálna diagnóza známa ako Wernicke-Korsakoffov syndróm.

Vážnejšie príznaky môžu byť zrakové alebo sluchové halucinácie až rozvoj schizofrénie. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.