Toto je 5 praktík, ktoré boli kedysi legálne, ale dnes vás za ne pošlú do väzenia!

1204

V minulosti boli niektoré praktiky, ktoré sú dnes nepredstaviteľné, považované za legálne. V tomto článku si predstavíme päť takýchto zaujímavých príkladov.

Metanfetamín ako liek

Metanfetamín, dnes známy predovšetkým ako pervitín, sa kedysi používal ako liek. Bol dostupný vo forme tabletky a predpisoval sa na rôzne zdravotné problémy, ako napríklad alkoholizmus či depresia. Bol schválený v roku 1944 a časom sa stal známym vďaka svojim návykovým vlastnostiam. Ľudia ho začali zneužívať a tak ho vláda zatrhla.

ca0d7f6d c09e 4e61 b48f fc07d3de0942
Autor tejto fotografie je Brandon Giesbrecht

Pitie alkoholu počas šoférovania

V niektorých štátoch USA bolo v minulosti povolené pitie alkoholu počas šoférovania. Nastúpiť do auta už opitý ste nemohli, ale piť počas šoférovania áno. Dnes je toto správanie považované za veľké riziko a je striktne zakázané.

Person Opening Bottle on Car
Autor tejto fotografie je energepic.com

Lobotómia ako liečebná metóda

Lobotómia, chirurgický zákrok na mozgu, sa používala ako spôsob liečby rôznych duševných porúch. Najhoršie na tom bolo, že túto metódu ste mohli presadiť proti vôli daného človeka. Dnes je však považovaná za barbarickú a neetickú metódu.

6c6b6c90 2d0c 424d 953f 6ad1aad1d295
Autor tejto fotografie je Digital Shotgun

Násilné kastrácie

Násilné kastrácie boli v niektorých prípadoch legálne a vykonávané ako forma trestu alebo liečby. Známy počítačový vedec Alan Turing si zvolll kastráciu miesto väzenia za homosexualitu. V tých časoch bola považovaná za nelegálnu. Dnes je táto praktika považovaná za krutú a neľudskú.

doctor having operation
Autor tejto fotografie je JAFAR AHMED

Tolerancia domáceho násilia

Domáce násilie bolo v minulosti často prehliadané a do istej miery tolerované. V 19. storočí bolo povolené biť svoju ženu pokiaľ nástroj zneužívania nebol väčší ako palec. Týmto pravidlom sa riadila väčina štátov. V súčasnosti je toto správanie považované za trestný čin a spoločnosť sa proti nemu aktívne stavia.

A Woman in Beige Sweater Touching her Bruised Face
Autor tejto fotografie je MART PRODUCTION

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.