Nemocnica našla spôsob, ako upokojiť pacientov, ktorí majú fóbiu z ihiel

1065

Viete, že ľudia trpia rôznymi fóbiami. A práve tá z ihiel dokáže potrápiť aj toho najväčšieho „tvrďasa“. Či ide o dieťa, či o dospelého, neminie to nikoho. Možno aj váš otec alebo manžel, ktorý sa vám javí, akoby sa ničoho nebál, má práve takúto fóbiu a k lekárovi ho dostanete len ťažko.

Neexistuje veľa ľudí, ktorým nevadia ihly. Tí, ktorí sa ich boja neradi navštevujú lekárov a len ťažko sa dá nájsť niečo, čo by zmiernilo alebo aspoň o niečo potlačilo tento strach. Avšak, jedna austrálska nemocnica zverejnila štúdiu o novom postupe, ktorý preukázal veľký úspech pri pomoci pacientom s ich fóbiou z ihiel.

needle fotografia
Photo by qimono

Medzi rokmi 2012 a 2016 nemocnica Royal Children’s v Melbourne experimentovala s dodaním oxidu dusného pacientom s úzkosťou a vývojovými poruchami, ktorí hľadali spôsob, ako sa upokojiť. Táto liečba bola použitá iba ako posledná možnosť, keď zlyhali všetky ostatné techniky rozptýlenia, ako napr. hracia terapia. Navrhovaný prístup mal úspešnosť až 95%. 5% pacientov, ktorí nevydržali zásahy boli tí, ktorí jednoducho odmietli liečbu pomocou dusičnanov.

Sonja Elia, ktorá je spoluautorkou štúdie a zdravotníckou sestrou tvrdí, že dusičnan môže byť rozšírený pre pacientov, ktorí sa nedokážu žiadnym spôsobom sami upokojiť- aj keď zdôraznila, že liečba by sa mala využívať iba v prípade, keď už všetky ostatné techniky zlyhajú.

„Práca s fóbiou z ihiel si vyžaduje flexibilitu a implementáciu celého radu techník, ktoré sa zvyšujú až po sedatíva,“ povedala pre agentúru Pharmacy News. „Akonáhle sa tieto techniky ukážu ako neúspešné, potom by sme zvážili dusičné a orálne sedatívum, v závislosti od úrovne úzkosti.“

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre