Neobvyklý väzenský tovar: Zopár bizarných vecí, ktoré sa dajú kúpiť vo väzniciach

568

Väzenia sa často spájajú s väzením, trestom a obmedzeným prístupom do vonkajšieho sveta. Avšak uprostred prísnych predpisov a prísneho prostredia sa objavil prekvapivý fenomén – prekvitajúci trh s neobvyklým väzenským tovarom. Od bizarných suvenírov až po neočakávané tovary – tieto predmety ponúkajú pohľad na jedinečnú subkultúru, ktorá existuje medzi väzenskými múrmi. V tomto článku sa ponoríme do fascinujúceho sveta neobvyklého väzenského tovaru a preskúmame niektoré z bizarných vecí, ktoré sa dajú kúpiť za mrežami. Pridajte sa k nám, aby sme osvetlili tento menej známy aspekt väzenského života.

Mušle a ustrice

Väzenské jedlo môže byť lepšie, ako si myslíte. V jednej federálnej väznici si môžete kúpiť údené ustrice a malé mušle. Tieto väzenské pochúťky sa v mnohých krajinách jedia ako tapas alebo dokonca surové. Ustrice by sa dali považovať za delikatesu a určite by ste ich považovali za niečo, čo jedia skutoční gurmáni. Prekvapivo však vo väzenských obchodoch môžete dostať rôzne morské plody, napríklad konzervované sardinky a lososa, pričom niektorí väzni si môžu kúpiť dokonca aj chobotnice! Je to pravdepodobne oveľa lepšie ako bežná väzenská strava.

oyster on ice
Autor tejto fotografie je Jason Leung

Pletacie ihlice

Možno si myslíte, že sedenie väzňov pri pletení pre charitu znie bláznivo, ale presne to sa deje v niektorých nápravných zariadeniach. „Pletenie za mrežami“ je program, ktorý je populárny už pár rokov. Program vznikol na základe odhodlania Lynn Zwerlingovej a jej tímu dobrovoľníkov. Po odchode zo zamestnania mala Lynn Zwerlingová čas a uvedomila si, že upokojujúca sila pletenia by mohla byť práve tým, čo pomôže rehabilitovať väzňov v miestnom väzenskom systéme.

white yarn ball
Autor tejto fotografie je Kelly Sikkema

Prekvapivo, napriek počiatočnému odporu sa program stal veľmi úspešným – napriek všetkým predpokladom. Pletenie väzňov upokojuje a dáva im príležitosť robiť niečo zmysluplné. Ako v každom inom krúžku pletenia majú väzni možnosť socializovať sa, vymieňať si názory, používať etiketu a komunikovať medzi sebou a so ženami, ktoré ich učia. Na hodinách si nikto nesmie nadávať a väzni v programe sa musia správať slušne. Niektorí dokonca zašli tak ďaleko, že sa vzdali večere, aby sa mohli zúčastniť na týždenných dvojhodinových stretnutiach.

Prístroje na zmenšovanie pásu a brucha

Väzni v jednej federálnej väznici si môžu kúpiť stroje na zmenšovanie pásu a brucha za približne 10 dolárov. Prístroj na zmenšovanie pásu funguje tak, že stláča dané partie, čím vytvára ilúziu štíhlejšieho pásu a plochejšieho brucha. Niektoré „zoštíhľovače“ pásu sa dokonca predávajú a propagujú ako spôsob chudnutia – čo odborníci nepovažujú za úplne presné. Prečo ich predávajú vo väzení? Zrejme sú uvedené ako „rekreačný tovar“ spolu s ďalším cvičebným vybavením, ako sú rukavice na posilňovanie a náramky. Možno teda väzni chcú zostať zdraví a cvičiť a používajú ich na pomoc pri chudnutí.

woman sitting on brown wooden bench at the gym
Autor tejto fotografie je Alora Griffiths

Nožnice na fúzy

V jednom gruzínskom väzení si môžete kúpiť nožnice na fúzy a zastrihávač fúzov. Stoja približne 8 dolárov. Pokiaľ však ide o osobnú starostlivosť, väznice majú veľmi prísne pravidlá. Musíte sa udržiavať v čistote a upravení, pretože ak to neurobíte, môžete dostať priestupok. Napriek tomu, musíme sa zamyslieť nad tým, či je bezpečné dovoliť väzňom mať akékoľvek nástroje s čepeľami.

black and silver hair brush beside black soft tube
Autor tejto fotografie je The Nix Company

Väzenský obchod so suvenírmi

Vo väzenských obchodoch so suvenírmi, ktoré sú primárne určené pre turistov, ale často sú otvorené aj pre väzňov, sa predávajú veci, ktoré nájdete vo väčšine turistických hotspotov: mikiny, kľúčenky a hrnčeky na kávu. Zvyčajne sa nachádzajú v niektorých z najhorších väzníc v krajine. Niektoré z nich prevádzkujú priamo väznice a dokonca aj väzni. V Huntsville v Texase, kde sa nachádza „Ole Sparky“, nájdete poháre na „panáky“ a tričká hrdo hlásajúce „Majetok texaského väzenského systému“.

brown wooden i love you wooden hanging ornament
Autor tejto fotografie je Anis Rahman

V meste Angola v štáte Louisiana prevádzkujú väzni golfové ihrisko „Prison View Golf Course“, ktoré je prístupné verejnosti. Golfové loptičky patria medzi obľúbené predmety, ktoré si môžete kúpiť v tomto obchode so suvenírmi. Väznica má tiež povesť neslávne známeho miesta, kde sú väzni desaťročia držaní v extrémnej izolácii, preto sa tu často kupujú obojky pre psov.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.