9 neobyčajných vecí, ktoré sú v iných krajinách celkom bežné

9718

Keď cestujeme do cudziny, len málokedy sa učíme niečo o tamojších tradíciách a spôsobe života. A to je veľká chyba. Niektoré veci, ktoré u nás považujeme za samozrejmosť, sú v iných krajinách neobyčajné a naopak. Tieto vedomosti vám môžu výrazne uľahčiť výlet a predídete mnohým trápnym situáciám.

1. Veľa ulíc v Japonsku nemá názov

Namiesto toho využívajú číselné označenia blokov a častí. Preto je celkom bežné počuť “Pracujem v bloku 6” alebo “Žijem v časti 3”. Hlavné ulice bývajú však pomenované.
Tento systém sa môže zdať byť chaotický, keď sa však pozriete na mapu, daný blok dokážete nájsť za niekoľko sekúnd (možno aj rýchlejšie než keď hľadáte ulice podľa názvov).

2. Takmer nikto si v Holandsku nezaťahuje okná

V Holandsku uvidíte naozaj málo zatiahnutých okien. Všetci okoloidúci, ak ich to, samozrejme, zaujíma, vidia, čo sa deje u susedov.
Možno premýšľate, či miestnym nevadí, že nemajú súkromie. Je však dôležité poznamenať, že koncept súkromia vníma každý národ inak. Tamojší rešpektujú osobný priestor druhých, preto by nikomu ani len nenapadlo špehovať druhých cez okno.

3. V Singapure sušia bielizeň na bambusových paliciach

Singapur je známy nespočetným množstvom turistických atrakcií, avšak je jedna vec, ktorá zaujme asi každého. Namiesto klasických šnúr používajú na sušenie bielizne bambusové palice.
Dnes síce na sušenie používajú skôr plastové palice, pôvodne však využívali bambusové.

4. V Turecku majú dezert z kuracích pŕs

Ukázalo sa, že kuracie prsia nie sú dobre len na varenie hlavných jedál, môžete z nich pripraviť aj dezert. Turecký puding tavuk göğsü je toho skvelým príkladom. Pripravuje sa z nakrájaných kuracích pŕs, mlieka, ryže, cukru a škorice.

5. V Holandsku majú najstrmšie schody na svete

Je to typickým znakom tamojších domov. Boli základom vysokých a úzkych domov pozdĺž kanálov – tvar domov slúžila ako istota v prípade záplav. Schody museli prispôsobiť budovám, preto sú také strmé.

6. Brazílčanky si chlpy zosvetľujú, neholia

Zatiaľ čo sa ženy vo svete silou-mocou snažia zbaviť takmer všetkých chĺpkov, Brazílčanky na to majú celkom iný názor. Zosvetľujú si ich špeciálnou zmesou, ktorú dostať v každom bežnom obchode.

7. Japonské ofuro vane

Ďalšou zvláštnosťou z Japonska je ofuro vaňa, tradične vyrábaná z dreva. Dnes už však nájdete tieto vane buď plastové, alebo z nehrdzavejúcej ocele. Môžete ju nájsť v každej japonskej domácnosti. Kúpanie sa vo vani je hotový rituál: človek sa do vody ponorí až po plecia, a potom sa vaňa prikryje drevenými doskami, čo zaručí, že voda zostane dlhšie teplá.
Podľa tamojších tradícií by sa mali vo vani vystriedať všetci členovia rodiny bez toho, aby vymenili vodu. Pred tým sa, samozrejme, poriadne osprchujú.

8. V Kolumbii podávajú horúcu čokoládu s plátkami syra

Miestni ľudia majú voči čokoláde špeciálny postoj. Je celkom bežné ju piť so syrom. Podľa turistov je to nielen neobyčajné, ale aj neuveriteľne lahodné.

9. Písať červenými perami v Južnej Kórei je tabu

Ak je niekde napísané meno červeným perom, znamená to, že zomrel. Preto by si mali dávať turisti veľký pozor, akým perom podpisujú pozdravy.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre