11 druhov zeleniny, o ktorých ste pravdepodobne nikdy nepočuli

253

Nemáte radi zeleninu? Možno vás len nudia tunajšie možnosti. Na svete existuje niekoľko druhov, o ktorých ste možno doposiaľ ani nepočuli.

Zdroj Dan Cristian Pădureț

Tigrí orech

Aj keď sa často nazývajú „orechy“, v skutočnosti nimi nie sú. Tigrie orechyhľuzy rastliny Ostrice chufa. Pôvodne boli pestované v starovekom Egypte, dnes sú bežné v južnej Európe, najmä v Španielsku. Pred konzumáciou sa často namáčajú v teplej vode a majú sladkú, orechovú chuť. V Španielsku sa z nich vyrába horchata, sladký mliečny nápoj. Je to dobrá náhrada mlieka pre ľudí s intoleranciou laktózy alebo pre vegánov.

Zdroj tgifreytag

Oca

Oca je farebná koreňová zelenina pôvodne pestovaná v Andách, známa aj ako „novozélandský jam“. Po zemiakoch je druhou najčastejšie pestovanou plodinou v niektorých častiach Južnej Ameriky. Obsahuje veľa vitamínu C, draslíka a železa. Existuje mnoho odrôd s rôznymi chuťami, ktoré sú všeobecne pikantnejšie a sladšie ako zemiaky. Niektoré sú škrobové, iné majú takmer ovocnú chuť, ako napríklad odroda pestovaná na Novom Zélande, ktorá chutí podobne ako marhule.

Zdroj fr:Utilisateur:Jonathaneo

Kozia brada

Táto rastlina je príbuzná slnečnici. Jej jedlý koreň, salsify, je lahôdkou. Historicky bola obľúbená v Európe a na Blízkom východe a verilo sa, že má liečivé vlastnosti, napríklad proti hadiemu uhryznutiu. Pripravuje sa podobne ako koreňová zelenina a chuťou pripomína astičokové srdcia.

Zdroj Lebensmittelfotos

Kai-lan

Kai-lan,„čínska brokolica“, je výživná listová zelenina bežná v kantonskej kuchyni. Skvele sa hodí do šalátov a môže nahradiť brokolicu v akomkoľvek jedle. Brokolica rabe je vlastne hybridom brokolice a kai-lanu.

Zdroj su-lin

Topinambur

Topinambur pochádza zo Severnej Ameriky. S nízkym obsahom škrobu môže nahradiť zemiaky a ľahko sa pestuje. Má tiež potenciál na výrobu kvalitného alkoholu, lepšieho ako z cukrovej repy.

Zdroj JenWaller

Morská špargľa

Morská špargľa je odolná zelenina, ktorá rastie v soľou postrekovaných oblastiach pri oceáne. Skvele dopĺňa rybie pokrmy a v Anglicku sa po stáročia nakladá a pridáva do šalátov. Zdá sa, že v budúcnosti môže byť zdrojom bionafty.

Zdroj 70023venus2009

Nopales

Táto lahodná zelenina je vlastne pichľavý kaktus. Po odstránení tŕňov je šťavnatá dužina jedlá. Obľúbená je najmä v Mexiku a vďaka svojej mäsitosti je skvelou vegetariánskou alternatívou do tacos.

Zdroj Melyna Valle

Maniok

Koreňová zelenina maniok je bohatá na škrob. Stala sa dôležitým zdrojom sacharidov pre mnoho ľudí na svete, najmä v rozvojových krajinách. Je odolný voči suchu, čo je pre tropické rastliny neobvyklé. Aj keď sa používa bežne, v severoamerických obchodoch ho nie je ľahké nájsť. Pretože ak sa nepripraví správne môže byť toxický.

Zdroj Loren Biser

Dulse

Dulse je morská riasa vyskytujúca sa v severnom Atlantiku. Na Islande sa nazýva „söl“ a používa sa vo všetkých druhoch jedál. Obsahuje veľa vitamínu B, vlákniny a rastlinných bielkovín. Okrem toho je bohatým zdrojom jódu, ktorý sa tradične používa na prevenciu strumy.

Zdroj Bakd&Raw by Karolin Baitinger

Yardlong

Tieto dlhé zelené fazuľky sú skvelým doplnkom takmer každého ázijského jedla. Obsahujú veľa vlákniny a vitamínov C a A.

Zdroj K_Kristie

Fiddleheads

Fiddleheads sú tradičnou zeleninou v Novom Anglicku, hlavne v Maine. Pre zvyšok krajiny však vyzerajú skôr ako cudzie útvary než ako zelenina. V skutočnosti sú to ešte nerozvinuté výhonky mladej paprade. Jedným z dôvodov, prečo sú mimo ich domovských oblastí také zriedkavé, je to, že nie sú pestované. Zbierajú sa v prírode, a to znamená, že sú dostupné len sezónne. No rovnako ako pri hubách, nie všetky druhy papradí sú jedlé. Niektoré z nich sú jedovaté. Lahodné výhonky obsahujú veľa živín, najmä omega-3 mastné kyseliny a vlákninu. Majú tiež dvakrát viac antioxidantov ako čučoriedky.

Zdroj libraryman

Takže ak ste doteraz nepoznali tieto druhy, teraz máte príležitosť skúsiť niečo nové a vzrušujúce vo svojej kuchyni.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre