Medicínske domnienky, ktoré nemuseli byť celkom správne.

1349

Už samotný pojem “medicína” si ľudia predstavovali rôzne. Pre niekoho to bola nesmierne náročné a vysoko vážená veda, ktorá zahŕňala veľa učenia, praxe, čistoty a presnosti, pričom niekto považoval za medicínu i obyčajné “mäsiarstvo”. 

Rozhodne ide o veľmi kontroverznú vedu, ktorá je však nevyhnutnou pre život ľudí. I keď sa s ňou spájajú mnohé omyly a nesprávne domnienky. Našťastie má tendenciu napredovať míľovými krokmi, a tak jej môžeme byť v súčasnej dobe vďační naozaj za veľa. 

Zamerajme sa však na niektoré z jej omylov, ktoré aj keď vyzerajú hrôzostrašne, boli naordinované s dobrým úmyslom. 

Resekcia jazyka, ktorá mala vyriešiť koktanie

Screenshot 20231226 003241
Zdroj: wikimedia common

Koktanie sa medzi ľuďmi vyskytovalo už od nepamäti, a tak lekári medzi sebou horlivo diskutovali o možných riešeniach tohto problému. Domnievali sa, že je to spôsobené veľkosťou pripadne tvarom samotného jazyka. Preto v roku 1841 nemecký chirurg Johann Frederick Dieffenbach vymyslel operáciu, ktorá by zahŕňala vyrezanie časti jazyka.  

Tento postup sa nazýval hemiglosektómia a prešiel ešte úpravami ďalších chirurgov po celej Európe, nedá sa však povedať, že by postihnutým ľuďom tento postup výrazne pomohol. 

Aj keď sa resekcie jazyka vykonávajú aj dnes, nepoužívajú sa na riešenie porúch reči, ale v prípade výskytu nádoru na jazyku alebo tkanivách, ktoré ho obklopujú. 

Abraham Lincoln bral lieky na báze ortuti

a pile of one hundred dollar bills laying on top of each other
Autor tejto fotografie je JustStartInvesting

Ortuť sa v minulosti používala na liečbu mnohých chorôb. Počnúc takmer obyčajnou zápchou cez parazity až po liečbu syfilisu. Od 17.-teho až po 19.storočie bola nesmierne populárna. Nakoľko Lincoln trpel na stavy melanchólie až depresie, ešte v čase, kedy nebol prezidentom a krátko po zvolení bral lieky, ktoré mu s tým mali pomôcť – tie však obsahovali ortuť. 

Nie je vylúčené, že sa používala vo veľkom aj v začiatkoch 20.storočia. Ortuť je však toxické, a tak existuje veľké množstvo prípadov, kedy ľuďom privodila smrť. 

Elektrické šoky a liečba sexuálnych deviácií 

1440 ISEF2022 plant vaccine feat 1030x580 1 678x381 1
Zdroj: shutterstock

Elektrické šoky boli obľúbenou metódou na liečbu sexuálnych deviácií pred všetkým v čase pred asi dvesto až tristo rokmi. Používali sa v snahe vyliečiť pacienta napríklad z impotencie, na druhú stranu však mali pôsobiť aj proti nadmernej ctižiadosti. Všetko fungovalo na princípe elektrických impulzov, ktoré mali buď stimulovať alebo naopak, navodiť nepríjemný pocit až bolesť. Používané boli ešte aj v čase 80-tych rokoch 19.storočia.

Predpisovanie heroínu na kašeľ

1002397970 photo u1
Zdroj: ranker.com

Podobne ako kokaín a ďalšie dnes už narkotiká sa aj heroín dostal na trh koncom 19.storočia, pričom predstavovali akúsi formu liekov proti celej škále ochorení. Heroín, modifikovaná verzia morfínu, sa spočiatku javil ako sľubný prostriedok na potlačenie kašľa. 

Problém bol v jeho návykovosti, pacienti si vybudovali toleranciu a na potlačenie príznakov potrebovali stále viac a viac. Tak stúpal počet závislých. 

„Hystéria“ bola do roku 1952 oficiálnou psychiatrickou diagnózou 

1002397973 photo u1
Zdroj: ranker.com

Jednalo sa o diagnózu typickú pre ženy, pričom sa prejavovala typickými príznakmi. Objavovať sa mala už od staroveku, pričom najväčšia pozornosť jej bola venovaná na prelome 19. a 20.teho storočia. V rámci terapie lekári poskytovali manuálnu stimuláciu za účelom uspokojenia ženy. 

S nárastom využívania elektriny sa vyvinuli vibračné zariadenie, ktoré boli omnoho praktickejšie.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.