5 jedinečných hudobných nástrojov zo sveta, ktoré si doteraz nepoznal

1038

Každý už počul o gitarách, klavíroch, bubnoch, trúbkach a ďalších bežných nástrojoch, ktoré vidieť všade. Ale vedel/a si, že na svete existuje viac ako 1500 druhov hudobných nástrojov? To znamená, že existuje veľa jedinečných a krásne znejúcich nástrojov, o ktorých si ešte nepočul/a. Rozhodne k nim patrí nasledujúcich päť! 

Kalimba

Ide o malý ručný nástroj, ktorý pochádza z Afriky a pri hre znie ako zvonkohra. Má vzhľad jednoduchej drevenej škatuľky s kovovými hrotmi, na ktoré sa brnká palcami. Z tohto dôvodu sa často označuje aj ako „palcové piano“. Hrať na nej sa dá pomerne ľahko naučiť, pretože noty majú systém tabulatúr podobne ako pri hre na gitaru. Je možné si ju kúpiť a naučiť sa hrať jednoduchú melódiu už v deň, kedy sa po ňu vyberieš do obchodu. Zvuk, ktorý z nej vychádza, je jemný a upokojujúci. Presvedč sa! 

 

hudobné nástroje
Nothing Ahead/pexels.com

Jazykové bubny 

Pôvodom aztécke jazykové bubny sa veľmi líšia od toho, čo si bežne predstavujeme pod pojmom bubon. Znie oveľa viac ako klavír a nepoužíva sa tak, ako sa používa typický bubon. Hrá sa na ňom tak, že paličkami sa udiera do konkrétne vyznačených miest, ktoré majú tvar jazykov a sú očíslované. Práve preto má nezvyčajný názov. Oceľové varianty týchto nástrojov sú čerstvým vynálezom. Pôvodne boli bubny vyrobené z dreva a mali skôr obdĺžnikový alebo guľatý tvar než tvar kruhu ako v súčasnosti. Je to ďalší pomerne ľahko naučiteľný nástroj, pretože väčšina používa aj systém tabulátorov, ktorý korešponduje s číslami na bubne, hoci sa číta trochu inak ako gitarové tabulátory.

Didgeridoo

Je to dychový nástroj, ktorý vytvorili pôvodní obyvatelia Austrálie. Vyrábali ich z bambusu a hrali na ne fúkaním do hornej časti nástroja. Hra na didgeridoo môže vyzerať jednoducho, ale v skutočnosti si vyžaduje veľmi špecifickú techniku, aby sa dosiahol zvuk, ktorý má z nástroja vychádzať, čo si vyžaduje cvik. Tieto nástroje majú vo svojej tradičnej podobe veľký význam v kultúrach, ktoré ich používajú, a často sa používajú pri kultúrnych obradoch a rituáloch. Zvuk nástroja by sme mohli prirovnať k drumbli. 

Cimbal

Cimbal je zaujímavý strunový nástroj. Existuje niekoľko typov, na ktoré sa hrá rôznymi spôsobmi, ale najbežnejší je kladivkový cimbal. Tento nástroj sa skladá z dreveného tela so strunami, na ktoré sa hrá poklepaním malým kladivkom. Náhradou kladiviek možno úplne zmeniť zvuk nástroja. Tieto nástroje boli v stredoveku v niektorých európskych krajinách veľmi populárne a nájdeme ich aj dnes. U nás sa využívajú najmä v ľudovej hudbe. 

Dulcimer Chromatic part of Emil Richards Collection scaled
Xylosmygame/Wikimedia Commons

Biwa

Nástroj, o ktorom si možno už niekde v rámci hudby počul, ale nevieš jeho názov – japonská biwa. Ide o drevenú lutnu s krátkym krkom. Tento strunový nástroj má veľmi jedinečný zvuk, ktorý si mnohí ľudia po vypočutí okamžite spoja s tradičnou japonskou hudbou a rozprávaním príbehov, a to preto, že presne na to sa používa. Do veľkej miery vychádza z čínskej pípy, ale hrá sa na ňu trochu inak, pretože na struny sa brnká pomocou bachi, zatiaľ čo na pípu sa hrá prstami.

Zdroj: 1

 

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.