Netradičné povery zo sveta – čomu všetkému ľudia veria?

4597

Čierne mačky, rozbité zrkadlá, kominár – to všetko sú okrajové pripomienky povier, ktorým verili naši starí rodičia, rodičia a občas sa prehnane úzkostlivými stávame aj my sami. Ide totiž o riziko, že upadneme do nemilosti, tieto symboly nás preklajú a nás bude čakať celá kopa nešťastia. No každá krajina verí niečomu inému. V tom tkvie tá krásna rozmanitosť sveta, ktorú všetci tak milujeme, obdivujeme a radi spoznávame. 

A hoci sa krajiny líšia v tom, čomu veria a čo im to môže potenciálne priniesť, jedno majú spoločné – vysvetlenie vnímania danej povery. 

A načo nám takéto povery slúžia? Niekedy možno na to, aby sme sa poučili a iné majú len jednu úlohu – držať našu myseľ otvorenú a bystrú. Hoci sú niektoré povery naozaj zvláštne (väčšmi ako nebezpečné alebo naozaj prekliate) sú z iných krajín, o ktorých je dobré sa niečo dozvedieť. Tak hor sa na to!  

V Číne nikoho neobdarovávajte hodinkami 

pocket watch at 3:55
Autor tejto fotografie je Andrik Langfield

Dalo by sa povedať, že ľudia žijúci v Číne sú pomerne do veľkej miery poverčiví, za zlé znamenie tam považujú napríklad číslo štyri alebo zavýjanie psa neskoro v noci. Ale jedno z najhorších znamení v Číne zahŕňa práve hodinky. 

Ak niekomu v Číne darujete hodinky, považuje sa to za veľmi neslušné. V prenesenom význame to znamená, že čas obdarovaného človeka na Zemi je obmedzený a nikdy nevie, kedy ho postretne smrť. Mandarínske slovo pre „hodiny“ je totiž homonymom pre účasť na pohrebe. 

Stretnúť kňaza na ulici v Grécku môže znamenať smrť 

if you see a priest walking in the street in greece you d better know the secret word photo u1
Zdroj: ranker.com

Zarytí ortodoxní Gréci vedia, že vidieť kňaza kráčať po ulici prináša smolu (alebo je to istou predzvesťou nešťastia). Ľudia vtedy predpokladajú, že vás čoskoro navštívi (či už aby vás zabezpečil pred tým, ako zomriete, alebo aby z vás vyhnal diabla). 

Existuje ale jedno slovo, ktoré keď poviete, smolu od seba odoženiete. Je to grécke slovo „skorda“, ktoré v preklade znamená „cesnak“. V mnohých kultúrach a tradíciách sa predpokladá, že cesnak odháňa zlých duchov (zrejme to platí nielen na upírov, ale aj na kňazov). 

Zametanie domu po západe slnka nie je v Indii vhodné 

a broom sitting on the ground next to a body of water
Autor tejto fotografie je Magnus S

Hinduisti veria, že bohyňa Lakshmi prináša bohatstvo všetkým tým, ktorí si ju vážia a uctievajú ju. Preto nikdy nezametajte svoj dom pred západom Slnka, pretože si ju pohneváte a zároveň ju vyženiete preč od vašej rodiny. Súčasne s ňou vás opustí šťastie a navštívi smola.

Títo ľudia totiž veria, že Lakshmi chodí na návštevu len po západe slnka, takže upratovať v čase, keď má už prísť je absolútne nevhodné. 

V Rusku by dievčatá nemali sedieť za vrchom stola

dining table with plates and drinking glasses
Autor tejto fotografie je Toa Heftiba

Je pomerne málo povier, ktoré by sa typicky viazali len k jednému pohlaviu – v Rusku ale jednu takúto poveru majú. Pýtate sa o čom je? 

Ak si v Ruske sadne slobodné dievča za vrch stola, údajne sa nikdy nevydá (alebo zostane slobodná najmenej po dobu 7 rokov – výklad tejto povery sa líši od toho, koho sa spýtate). 

Taliani sú veľmi poverčiví, pokiaľ ide o chlieb

brown bread on brown wooden table
Autor tejto fotografie je Monika Grabkowska

Chlieb je neoddeliteľnou súčasťou jedálnička ľudí. Nie zriedka bol tým jediným a najvzácnejším, čo ľudia mali. Potrpia si naň predovšetkým v Taliansku – preto nie je žiadnym prekvapením, že sú to práve oni, kto sa hrdí najvyššou kvalitou chleba. Rovnako sa dá očakávať, keďže sa teší toľkej sláve, že sa k nemu viaže veľké množstvo rôznych povier. 

Napríklad, ak niekto nájde bochník chleba otočený naopak “hore nohami”, je to zlé znamenie – symbolizuje príchod nešťastia do vášho života i života vašej rodiny (táto povera má pravdepodobne korene v kresťanskej viere, v ktorej chlieb symbolizuje Kristovo telo, ktoré je v podstate sväté), preto ho treba uctievať a dbať, aby bolo vždy uložené tak, ako má byť. 

Rovnako zlé znamenie je aj nôž zapichnutý v chlebe. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.