12 toxických návykov rodičov, ktorými neúmyselne ničia svoje deti

10336

Byť rodičom nie je ľahká práca a s toľkými rôznymi zdrojmi informácií o tom, ako to robiť správnym spôsobom, môže byť mätúce vedieť, čo robiť a čo nie. Avšak aj keď je to neúmyselné, nesprávny výchovný štýl môže spôsobiť veľa škody. Ak chcete pre svoje dieťa konať správne, je najlepšie si uvedomiť, že niekedy robíme chyby všetci, a keď si uvedomíte, že robíte veľkú chybu, zastavte to. Mnohé z nasledujúcich chýb sú veci, ktoré robíme a ani si neuvedomujeme, akú škodu spôsobujeme. Môže to byť preto, že tento zvyk je vnímaný ako normálny, alebo to môže byť zvyk, ktorý do vás vložili vaši rodičia. Bez ohľadu na to, najlepší postup je tozastaviť, kým sa ešte dá.

Disciplínu „učíte“ svoje dieťa iba v hneve

3 90
Zdroj: canva

Pri disciplinovaní vášho dieťaťa je dôležité položiť si otázku: Robím to preto, že sa ho snažím niečo naučiť, alebo to robím preto, že ma rozrušilo? Ak riešite disciplínu z hnevu, robíte to z nesprávnych dôvodov a pravdepodobne urobíte niečo, čo budete ľutovať.

Porovnávate svoje dieťa s inými deťmi, najmä s ich súrodencami

Nikdy nie je v poriadku porovnávať svoje dieťa s niekým iným, najmä s jeho súrodencami. Keď tak urobíte, vyšlete sugnál, že nie sú dosť dobrí. Je to hrozné pre ich duševné zdravie a sebaúctu.

Hovoríte svojmu dieťaťu, aby neplakalo

4 55
Zdroj: canva

Aj keď pravdepodobne máte najlepšie úmysly, keď svojmu dieťaťu poviete, aby nebolo rozrušené alebo neplakalo, spôsobí to oveľa viac škody ako úžitku. Ukazujete im tým, že ich emócie nie sú platné, čo v budúcnosti spôsobí, že budú mať obavy z emócií. Namiesto toho im pomôžte vyrovnať sa s ich ťažkými emóciami, aby sa naučili emocionálnej inteligencii.

Ustupujete svojmu dieťaťu zakaždým, keď niečo chce

Môže byť lákavé dať svojmu dieťaťu všetko, čo chce, ale ak to urobíte, pošlete mu nesprávnu správu. Keď dáte svojmu dieťaťu všetko, čo chce, hovoríte mu, že má nárok na čokoľvek, čo chce. Odstraňujete tak ajlekciu vďačnosti.

Snažíte sa byť skôr priateľom vášho dieťaťa ako rodičom

5 62
Zdroj: canva

Vaše deti potrebujú rodiča, nielen kamaráta. Je v poriadku byť aj ich priateľom, keď je ten správny čas, ale z väčšej časti musíte zostať ich bezpečným miestom. To je vaša práca. Všetko ostatné je len bonus.

Lenivá rodičovská taktika

Rodičovstvo je ťažké, chápeme to. Ale keď preskočíte dôležité časti tým, že dáte svojmu dieťaťu na 6 hodínjeho tablet, ničíte ho.

Neposkytujete bezpečnosť

6 48
Zdroj: canva

Deti sa rodia a hľadajú od svojich rodičov dve veci: bezpečnosť a lásku. Pozerajú sa na svojich rodičov, keď majú strach a potrebujú podporu. Keď svojim deťom nezabezpečíte pocit bezpečia, ktorý potrebujú, učíte ich, že svet je strašidelné miesto, ktorému sa nedá veriť. A na oplátku budú kvôli tomu riešiť problémy po zvyšok svojho života.

Ste príliš kritickí

Jedna vec je pokúsiť sa naučiť svoje dieťa správnym spôsobom. Ale keď sa zamyslíte nad všetkým, čo robia a so všetkým, čo sa im hmýri v hlavičke, zarábate im na poriadny komplex. Nielen to, ale je jednoducho kruté neustále búrať sebavedomie svojich detí, tak to jednoducho nerobte.

Nerešpektujete hranice svojho dieťaťa

7 50
Zdroj: canva

Toxickí rodičia často považujú svoje dieťa za menej len preto, že je dieťaťom. Deťom treba umožniť, aby mali hranice, a rodičia musia mať hranice so svojimi deťmi. Neustále sledovanie všetkého, čo robia, najmä keď rastú, je nerešpektovanie ich hraníc. Navyše im to nedáva priestor na rast.

Nedodržujujete svoje vlastné pravidlá

Keď sa vyhrážate následkami za zlé správanie, postupujte podľa nich. Keď im sľúbite, že pre nich niečo urobíte, dodržujte to. Je to také jednoduché.

Rodič helikoptéra

8 25
Zdroj: canva

Helikoptérové rodičovstvo je, keď rodič neustále stojí nad svojimi deťmi a sleduje každý ich pohyb. Nikdy ich nenechajú byť osamote a svoj rozvrh napĺňajú činnosťou za činnosťou, pričom im nenechávajú priestor na voľnú hru, ktorá je základom ich rozvoja.

Nedávate svojmu dieťaťu priestor.

Deti sú ľudské bytosti. Potrebujú priestor a čas osamote. Dovoľte im to. Nehovorím, že ich mám nechať celý čas samých, to by bolo hrozné. Potrebné je však trochu vlastného priestoru a času.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.