Neuveriteľné 400-ročné grónske žraloky

2883

Podľa najnovších vedeckých objavov je najdlhšie žijúcim stavovcom na svete grónsky žralok. Doteraz tento rekord držal druh veľrýb, ktoré sa dožívajú až 210 rokov. Grónsky žralok obýva arktické vody a môže vážiť až jednu tonu. Preferuje vody od 0°C do maximálne 10°C.

Julius Nielsen, bbc.com
Julius Nielsen, bbc.com

Vedci na základe špeciálnej metódy pomocou uhlíka odhadovali vek grónskych žralokov podľa ich dúhovky. Zistenia boli prekvapujúce. Priemerne sa tieto žraloky dožívajú približne 280 rokov. Predpokladajú, že najväčšie jedince, ktoré majú cez 5 metrov môžu byť staré až 500 rokov. Vedcom sa podarilo pozorovať až 28 jedincov. Najstarším jedincom, ktorého vedci skúmali bola samica, ktorej odhadovaný vek bol približne 400 rokov.

Okrem iného zistili, že žraloky rastú približne jeden centimeter za rok a svoju pohlavnú dospelosť dosahujú až vo veku 150 rokov.

Franco Banfi/Getty Images, travelandleisure.com
Franco Banfi/Getty Images, travelandleisure.com

Grónske žraloky možno vďačia za svoju dlhovekosť flegmatickému životnému štýlu a otužovaniu sa v Severnom ľadovom oceáne. Ich plávanie je veľmi pomalé.

Odhadovanie veku rýb podľa ich šošovky je pomerne nová metóda. V súčasnosti je to jeden z najlepších a najpresnejších meraní, aké veda ponúka. Vo všeobecnosti sa pri odhadovaní veku rýb využíva ešte metóda pozorovania kalcifikácie tkanív. Je to podobný spôsob ako sa využíva pri počítaní letokruhov stromov. Kosti grónskych žralokov nie sú také pevné a preto sa doteraz podľa pôvodnej metódy na základe kalcifikácie nedal určiť ich vek.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre