Skutočné, nevypovedané príbehy pasažierov Titaniku

2908

Titanik. Jeho strojcovia tvrdili, že je nepotopiteľný, ale napriek tomu do New Yorku nikdy nedorazil. Dňa 14. apríla 1912 sa potopil v Severnom Atlantiku aj s väšinou pasažierov. Tragická udalosť okamžite vyvolala celosvetový záujem a príbehy mnohých pasažierov by stáli aj za napísanie knihy.

Alex MacKenzie

 

24-ročný Alex nikdy na Titanik nenastúpil. Mal zbalené všetky veci, kúpené lístky, dokonca už stál v rade na nástup na loď. Hlas v jeho hlave ho varoval. Cítil, že ho tam čaká niečo zlé. Na loď skutočne v poslednej chvíli nenastúpil. Vrátil sa domov do Glasgowa a vysvetlil rodičom, že mal zlú predtuchu.

Edith Russell

Photo credit: Randy Bryan Bigham

Edit sa vracala z Francúzska do New Yorku. Keď Titanik narazil do ľadovca, Edit žiadala posádku lode, aby jej doniesli jej hraciu skrinku z kajuty. Zabalila ju do deky a čakala na nástup na loď. Odmietla nastúpiť skôr, ako budú všetky ženy s deťmi na palube. Jeden s pasažierov zbadal zabalenú hraciu skrinku v jej náručí a myslel si, že je to dieťa. Zobral ju a dal do člna. Edit skočila do člna za ňou, a tak si zachránila život.

Dve siroty mora

Photo credit: US Library of Congress

Keďže do záchranných člnov mohli nastúpiť iba ženy a deti, otec dvoch detí bol nútený ponechať svojich synov samých. Deti vedeli iba francúzsky a nemali so sebou žiadne doklady. Keď ich zachránili, začalo sa pátranie po ich identite. Noviny uverejnili ich fotografiu, aby oslovili prípadnú žijúcu rodinu vo Francúzsku.  Fotografia sa dostala až po ich mamu vo Francúzsku, ktorá sa okamžite prihlásila a zistilo sa, že šlo o dvojročného Edmonda a štvorročného Michela.

James Moody

Photo via Titanic-Titanic.com

Ďalší z hrdinov posádky Titaniku. James Moody bol šiestym dôstojníkom, ktorý mohol odísť na záchrannom člne, ale rozhodol sa zostať a pomáhať. Mal iba 24 rokov a za plavbu na Titaniku mal sľúbenú odmenu 37 dolárov a vlastnú kajutu počas plavby.  Keď kapitán vyhlásil, že loď sa potopí, Moody pomáhal prvému dôstojníkovi Murdochovi, až kým voda nezaplavila palubu. Ešte pár minút pred potopením Titaniku spúšťal posledné záchranné člny do vody.

Grógka z Roth, Lucy Noel Martha

Photo credit: Bassano Ltd, PD-US

Na palube Titaniku bola aj jedna z najbohatších osôb na svete, grófka z Roth. Patrila medzi najprominentnejších pasažierov a všetci jej prejavovali veľkú úctu. Do Spojených štátov cestovala so svojou sesternicou Gladys Cherry a chyžnou Roberta Maioni. Mala sa stretnúť v USA so svojím manželom a dvoma deťmi.

Keď Titanik narazil do ľadovca, grófka a jej sesternica sa rýchlo prebrali zo spánku. Išiel za nimi sám kapitán a usmernil ich pri obliekaní záchranných viest. Obe spolu s chyžnou nastúpili do záchranného člnu číslo 8. Bol to prvý záchranný čln, ktorý spustili na vodu. Bola veľmi príjemná ku všetkým pasažierom na záchrannom člne, utešovala plačúce ženy a sama hodinu pomáhala kormidlovať čln spolu s kormidelníkom Tomom Jonesom.

Neustále všetkých povzbudzovala, až kým nedorazila Carpathia. Zostala na palube lode, aj po doplávaní do prístavu v New Yorku a pomáhala zúfalým pasažierom, ktorý na lodi prišli o všetko. Po návrate do Škótska kúpila strieborný prívesok a dala do neho vygravírovať nápis: 15. apríl 1912, Grófka z Roth. Prívesok poslala Tomovi Jonesovi, ako dar z vďaky za záchranu života pasažierov na člne číslo 8. Tom si s grófkou dopisoval až do jej smrti v roku 1956.

zdroj

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre