6 najväčších nevyriešených záhad planéty Zem

3515

Planéta Zem, náš domov, je plná záhad a tajomstiev, ktoré nás fascinujú a inšpirujú k hľadaniu odpovedí. Napriek vedeckému pokroku a technologickým objavom existuje niekoľko neodhalených záhad, ktoré nás stále prekvapujú a vyvolávajú otázky. V tomto článku sa ponoríme do fascinujúceho sveta tajomstiev Zeme a preskúmame 6 najväčších nevyriešených záhad. Od vody, ktorá pokrýva jej väčšinu, až po záhadné krátery na Sibíri, tu sú niektoré bizarné veci o našej domovskej planéte, ktorým veda stále úplne nerozumie – pripravte sa na zaujímavú cestu do sveta záhad.

Nebula
Foto odNASA na Unsplash

Odkiaľ sa vzala všetka voda?

Voda, všade voda. Pokrýva 70 percent zemského povrchu, začo si vyslúžila si prezývku „modrá planéta“. A predsa… odkiaľ to prišlo? Ako je možné, že na našej planéte je jej tak veľa, keď sa takmer nevyskytuje vo zvyšku našej slnečnej sústavy? Väčšina vedcov verí, že keď sa planéta Zem sformovala, asi pred štyri a pol miliardami rokov, bola to suchá kamenná planéta. Najpopulárnejšia vedecká teória tvrdí, že H2O dorazila vo forme niekoľkých obrovských asteroidov naplnených ľadom. Ďalšíia teória naznačuje, že voda tu bola v skutočnosti od sformovania Zeme, a že formujúca sa Zem ju zadržala z oblaku plynu a prachu, ktorý vytvoril slnečnú sústavu. Akokoľvek sa to stalo, určite to fungovalo dobre pre všetky formy života na Zemi.

body of water under blue and white sky at daytime
Foto od Thomas Vimare na Unsplash

Budeme niekedy schopní predpovedať zemetrasenia?

Napriek tomu, že sme intenzívne študovali Zem a spôsob, akým funguje, stále sme neboli schopní prísť na spôsob, ako presne predpovedať zemetrasenia. Určite sa o to môžeme pokúsiť, ale naša súčasná technológia ich dokáže predpovedať s takou presnosťou, ako predpoveď počasia a všetci vieme, ako to chodí. Vieme, že zemetrasenia začínajú, keď skaly praskajú pod zemou a vysielajú seizmické vlny smerom k povrchu, ale neprišli sme na to, prečo sa to deje, ani ako to predpovedať.

a crack in the middle of a road in the middle of nowhere
Foto od Jens Aber na Unsplash

Kedy sa začala platňová tektonika?

Časť dôvodov, prečo je predpovedanie zemetrasení také ťažké, pochádza zo skutočnosti, že nevieme veľa o procese, ktorý ich spôsobuje: platňovej tektonike. Zemská kôra sa skladá z niekoľkých pohyblivých tektonických platní. Vedci však môžu len špekulovať o tom, kedy a ako tento proces začal. Jedným z dôvodov, prečo je také ťažké odhaliť tajomstvá za týmito platňami, je fakt, že z takej doby dávno nezostali prakticky žiadne geologické dôkazy. Vedci môžu odhadnúť, že tektonická aktivita začala asi pred tromi miliardami rokov, ale ako sa to začalo, si môže každý domyslieť. 

zdroj: wikimedia.com

Čo je vo vnútri zemského jadra?

Aj keď sa môže zdať, že ľudia úspešne preskúmali najvzdialenejšie časti našej planéty, my sme sa popravde iba poškriabali po povrchu. (Slovná hračka!) Na Zemi je toho oveľa viac, ako len jej povrch; väčšina sférickej planéty zostáva prakticky nepreskúmaná. Dôvodom je, samozrejme, to, že podmienky pod zemským povrchom sú úplne nehostinné. Vieme, že vrstva pod kôrou, plášť, sa skladá prevažne z pevnej silikátovej horniny. Ale samotné srdce našej planéty zostáva záhadou. Po mnoho rokov vedci verili, že železo a nikel tvoria najvnútornejšiu vrstvu Zeme. V 50-tych rokoch minulého storočia však zistili, že tieto prvky nie sú dostatočne ľahké na to, aby samy zodpovedali nameranej hustote jadra.

view of Earth and satellite
Foto od NASA na Unsplash

Čo sa vlastne stalo s dinosaurami?

Po milióny rokov boli nespornými vládcami pravekého sveta; žiaľ, dnes nie sú ničím iným ako zdrojom fascinácie múzeí a kinematografie. Čo presne spôsobilo, že tieto obrovské tvory pred 65 miliónmi rokov dosiahli svoj evolučný koniec? Existuje niekoľko rozšírených teórií: jedna naznačuje, že Zem zasiahol obrovský asteroid. Druhý naznačuje, že išlo o kataklizmickú sériu sopečných erupcií. V oboch prípadoch by však výsledok bol úplne rovnaký: prach a úlomky by zablokovali slnko, čo by poškodilo životodarné procesy, ako je fotosyntéza. Teplota Zeme by tiež nebezpečne vzrástla kvôli všetkým skleníkovým plynom v atmosfére. Hypotézy o asteroide a sopečnej aktivite sú podložené významnými vedeckými objavmi.

dinosaur skeleton
Foto od Jon Butterworth na Unsplash

Ako vznikli obrovské krátery na Sibíri?

Tieto krátery sú jednou z najbizarnejších – a najnovších – geologických záhad Zeme. Tieto obrovské diery, ktoré sa nachádzajú na ruských polostrovoch Yamal a Gydan, boli objavené v roku 2014 a odvtedy sa neprestali meniť. Zväčšovali sa a pribúdal ich počet, a nie je málo teórií o tom, prečo sa objavili. Ľudia navrhli všetko od dopadu meteoru až po povestných „mimozemšťanov“! Najbežnejšie vysvetlenie naznačuje, že pochádzajú z bublín metánového plynu praskajúcich pri zahrievaní sibírskeho permafrostu, ale v skutočnosti to tak nemusí byť.

zdroj: shutterstock/v.belov

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre