Top 5 nezvyčajných ochorení, ktorým neuveríte, že existujú

2174

Všetci sme zvyknutí na bežné choroby, ako sú prechladnutie či chrípka. Avšak svet medicíny nám prináša záhadné a nezvyčajné ochorenia, ktoré by sme len ťažko mohli považovať za skutočné. V tomto článku objavíme top 5 takýchto chorôb, ktorým by ste možno ani neverili, že existujú.

Cotardový klam – Keď veríte, že ste mŕtvy

Cotardový klam, tiež známy ako syndróm mŕtveho človeka, je neuveriteľne vzácna psychická porucha, pri ktorej sa postihnutý presvedčí, že je mŕtvy, neexistuje alebo že mu chýba jeho orgán. Títo ľudia môžu prechádzať všetkými príznakmi smútku až po absenciu vnímania vlastnej existencie. Náš mozog má svoje zvláštne cesty, nie?

woman wearing silver-colored ring
Foto od Giulia Bertelli na Unsplash

Akvagenická žihľavka – alergia na vodu

Všetci poznáme žihľavku ako alergickú reakciu na niečo, čo sme zjedli. Ale akvagenická žihľavka je choroba, pri ktorej fyzický kontakt s vodou spôsobuje pacientom neznesiteľné svrbenie, opuchy a bolesť. Nielen bazény a sprchy, ale aj slzy môžu vyvolať tieto reakcie. Nezvyčajné, však?

pouring water on person's hands
Foto od mrjn Photography na Unsplash

Syndróm Alice – Zmenšovanie vecí

Syndróm Alice, alebo mikropsia, je neurologický fenomén, ktorý deformuje vnímanie veľkosti objektov. Ľudia s týmto syndrómom môžu vidieť predmety buď oveľa väčšie alebo menšie, než skutočne sú. Dokonca aj sami seba. Táto zvláštna porucha sa často spája s migrénami a epileptickými záchvatmi.

brown ruler with stand
Foto od Markus Spiske on Unsplash

Progéria – Keď deti rýchlo starnú

Progéria, známa aj ako Hutchinson-Gilfordov syndróm, je genetická porucha, ktorá spôsobuje extrémne rýchle starnutie organizmu. Deti s touto chorobou sa narodia s normálnou veľkosťou, ale začnú prejavovať príznaky starnutia už v ranom veku. Je to smutné, no zároveň fascinujúce ochorenie.

Sarah Geronimo With Progeria Stricken Rochelle Pondare“ od tilly_holland is licensed under CC BY 2.0

Porfýria – choroba, ktorá sfarbí moč do fialova

Choroba, ktorá spôsobuje zafarbenie moču do fialova, sa nazýva porfýria. Ide o zriedkavú genetickú poruchu, ktorá ovplyvňuje metabolizmus hemu, zložky hemoglobínu v krvi. Porfýria môže mať rôzne formy a prejavy, vrátane zmeny farby moču na tmavú alebo fialovú. Táto farba je výsledkom nadmerného hromadenia porfyrínov, chemických zlúčenín spojených s hemom.

body of water
Foto od Martin Brechtl na Unsplash

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre