Niedzica – navštívte nádhernú niekdajšiu slovenskú obec, ktorú v roku 1945 pričlenili k Poľsku

11430

Niedzica (Nedeca)  sa nachádza hneď za našimi hranicami s Poľskom. Zaujímavé je, že kedysi ju obývali výlučne Slováci. Od roku 1945 však patrí naším severným susedom. Je súčasťou medzinárodného Pieninského národného parku, ktorý pokračuje až za naše hranice. Čiže cestou tam môžete objavovať jeho krásy, ktoré ponúka aj slovenská strana.  Akonáhle vojdete do Niedzice, naskytne sa vám naozaj pekný pohľad. Nájdete tam od krásneho hradu, cez jazerá, malú pláž na kúpanie až po nádhernú prírodu. Na každom kroku sa dá niečo vyskúšať i vidieť.

Hrad – Zamek Niedzica

Je to romantický vodný hrad, ktorý patrí k vôbec najväčším turistickým lákadlám v južnom Poľsku. Neďaleko nájdete aj zrúcaninu pevnosti Czorsztyn, ktorú vám bližšie opíšeme nižšie. Hrad obkolesujú jazerá i vybudovaná vodná priehrada a je na neho krásny pohľad takmer zo všetkých strán. Hrad Niedzica sa tiež vyznačuje pekným výhľadom a krásnou okolitou prírodou.

Photo by wikimedia
Photo by wikimedia
Photo by wikimedia

Zrúcanina Czorsztyn a jazero

Czorsztyńskie jazero má plochu 10 km štvorcových a spolu so Sromowským jazerom vznikli prehradením rieky Dunajec. Medzi zrúcaninou Czorsztyn a zámkom Niedzica totiž vybudovali priehradu. Na jazere Czorsztyn si môžete zapožičať loďky, vodné bicykle či jachty s kormidelníkom, alebo absolvovať jazdu na vyhliadkovej lodi. No oplatí sa tam ísť aj v zime. Dá sa tam totiž lyžovať na okolitých lyžiarskych svahoch alebo aj surfovať na zamrznutom ľade.

V popredí je hrad Niedzica a vzadu vpravo môžete vidieť zrúcaninu spomínaného Czorsztynu:

Photo by wikimedia

Ak ste z blízkeho okolia, toto miesto by bol hriech nenavštíviť. Príroda je tam nádherná a dobre si tam oddýchnete, no vyskúšať si môžete aj iné spomínané atrakcie. Celé jazero môžete prejsť dookola a pritom budete mať nádherné výhľady na okolie. My sme tam išli síce z ďalekého východu, no určite neľutujeme. Oplatí sa tam vydať aj napr. zo západného Slovenska. Od momentu, kedy prejdete hranicu sa ocitnete akoby v inom svete. Celé okolie tejto obce naozaj stojí za to.

Photo by wikimedia

 

Ubytovanie

Ak to do Niedzice nemáte iba „na skok“ budete potrebovať ubytovanie. Ide o turistami navštevovanú lokalitu preto ak nájdete dobrú ponuku určite ju naplno využite. Nižšie vám ponúkame zopar tipov na dobre hodnotené ubytovania a hotely v okolí.

Willa Rycerz

Priamo v obci Niedzica len 750m od hradu ponúka Willa Rycerz bazén, saunu, TV, WiFi a vlastne všetko, čo od dobrého ubytovnia očakávate. Cena začína na približne 32 EUR / Noc pre dve osoby . Hodnotenie výborne hodnotia slovenský návštevníci, páry aj rodiny s deťmi.

Willa Rycerz

 

Hotel Lokis

Tromi hviezdičkami ocenený hotel sa nachádza tiež priamo v obci. Hotel je pekný so skvelými výhľadmi na okolitú prírodu. Cena je vyššia a to približne od 70 EUR/ Noc pre dve osoby a tiež závisí od sezóny.  Ide o ubytovanie pre cestovateľov, ktorí si potrpia na vyšší komfort prípadne rodiny s deťmi, ktorí nechcú riešiť zbytočné starosti s ubytovnaím.  V cene ubytovania sú aj raňajky.

 

Hotel Lokis

 

Pokoje u Kordeckich

Najviac ekonomická možnosť . Ideálne pre samotných cestovateľov alebo mladé bezdetné páry.  Ide o ubytovanie v rodinnom dome s TV, súkromnou kúpeľnou v podstate všetkým základným pre stále pohodlné ubytovanie.  Cena začína na príjemných 22 EUR / noc pre 2 osoby.

 

Pokoje u Kordeckich

Ak ani jedno z uvedených ubytovaní nie je dostupné, zrejme ste prepásli príležitosť. Nezúfajte na mape nižšie si viete pozrieť dostupné ubytovanie v danej lokalite na pre váš zvolený dátum – Rezervujte ihneď!

 



Booking.com

 

Autor: zaujimavysvet
Autor: zaujimavysvet

Často kladené otázky

Zopár rýchlych rád, ktoré sú často dopytované budúcimi návštevníkmi.

 

Dá sa v okolí Hradu Niedzica ubytovať?

Samozrejme, musíme vás však upozorniť, že ubytovanie v obci Niedzica je často vysoko dopytované. Preto odporúčame rezervovať hotel ihneď ako uvidíte dostupné ubytovanie.

Nachádza sa v okolí zábavný park?

Áno v okolí obce sa nachádza zábavný park miniatúr  Spiska Kraina . Park je určený pre rodiny s deťmi, ktoré sa chcú zabaviť a zároveň niečo dozvedieť. Viac sa dozviete na stránke zábavného parku SpiskaKraina.pl

Aké sú ceny za vstup na Hrad Niedzica?

Oficiálny cenník na stránke uvádza cenu od 5zł do 19zł za vstup. Čo je približne 1 – 4 EUR za vstup.

 

 

 

Autor: Zaujímavý svet

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
peter
19. augusta 2022 16:03

hodnotia slovenský návštevníci… ach jaj