Niekoľko tragických príbehov o šialenstve Nikolu Teslu

1361

Nikola Tesla mal jeden z najväčších mozgov, aké kedy svet videl. Vyvinul systém striedavého prúdu, ako aj Teslovu cievku a urobil niekoľko úplne neuveriteľných pokrokov v oblasti ranej bezdrôtovej komunikácie. Túto myseľ však sužovalo aj šialenstvo. Tesla bol nazývaný excentrikom, ale to sotva vystihuje jeho problémy. Podľa všetkých moderných definícií bol duševne chorý. Za jeho genialitou sa skrýval človek, ktorý zápasil s intenzívnymi bludmi a nutkavým správaním, človek trýznený vlastnou mysľou.

Trpel pravidelnými halucináciami

Krátko po tom, čo videl, ako jeho brat zomrel, začal Tesla pociťovať halucinácie. Videl spontánne záblesky oslepujúceho svetla. Keď sa niekto zmienil o nejakom predmete, zjavil sa Teslovi pred očami tak živo, že nevedel rozlíšiť, či je skutočný alebo vymyslený. Počas rozhovorov bol často frustrovaný, rozptyľovaný snahou určiť, či to, čo vidí, je skutočné alebo vymyslené. Halucinácie sa v priebehu jeho života len zhoršovali. Boli však aj kľúčom k jeho genialite. Záblesky svetla často sprevádzali obrazy, ktoré si predtým nikdy nedokázal predstaviť. Jedným z obrazov, ktoré sa pred ním zjavili, bol návrh motora na striedavý prúd, ktorý si rýchlo nakreslil do piesku paličkou, aby si ho zapamätal.

Zdroj Benjamin White

Tvrdil, že dostáva správy od mimozemšťanov

Počas testovania zariadenia Tesla zachytil zvláštny signál z vesmíru. Zdalo sa, že ide o opakujúci sa vzorec, takmer akoby niekto počítal, a bol presvedčený, že putuje medzi Venušou a Marsom. Najprv sa to snažil vysvetliť necitlivými slovami, ale začal si pripúšťať, že nadviazal kontakt s mimozemšťanmi. „Stále vo mne rastie pocit,“ napísal Tesla, „že som ako prvý počul pozdrav jednej planéty druhej.“ Teslovo tvrdenie bolo, samozrejme, kontroverzné. Mnohí sa domnievali, že šialený vedec sa napokon úplne zbláznil. Po rokoch sa však dočkal ospravedlnenia. Zistilo sa, že Tesla skutočne prijal signál z vesmíru. Zachytil svetelnú búrku na Jupiteri.

Zdroj Leo_Visions

Nikdy nespal dlhšie ako dve hodiny

Tesla tvrdil, že nikdy nespí dlhšie ako dve hodiny denne, a legendy hovoria, že raz pracoval 84 hodín v kuse bez jedinej sekundy odpočinku. Často zostával hore celú noc, osvetľoval svoje laboratórium pokusmi a zvláštnymi zvukmi, ktoré nedali spať jeho okoliu. Došlo to až tak ďaleko, že polícia zvykla dostávať znepokojujúce telefonáty o Teslovi. Jeho laboratórni asistenti však popierajú, že spával len dve hodiny denne. Uvádzali, že zvládol deň s rozptýleným zdriemnutím – stále spal oveľa menej, ako je zdravé, ale aspoň o niečo viac ako dve hodiny. Tesla sa vraj niekedy uprostred práce zrútil a zaspal, jeho telo bolo príliš unavené na to, aby pokračovalo.

Zdroj CHUTTERSNAP

Bál sa dotýkať ľudí

Tesla mal intenzívny strach z baktérií, ktorý ovládal každú časť jeho života. Cítil sa neuveriteľne nepríjemne pri fyzickom kontakte s inými ľuďmi. Cítil úplný odpor, ak sa dotkol niekoho vlasov, a bolo mu zle, ak videl niekoho s náušnicami. Nosil rukavice, aby sa pri podávaní rúk nedostal do kontaktu koža na kožu. Ak sa takémuto kontaktu nemohol vyhnúť, okamžite si utekal umyť ruky. Tesla to dával za vinu svojej práci v laboratóriu. Chvíľu sa pozeral na mikroskopické tvory žijúce v pitnej vode a hlboko ho to znervózňovalo. „Keby ste sa len niekoľko minút pozerali na tie hrozné tvory,“ napísal o tomto zážitku, „už nikdy by ste nevypili ani kvapku neprevarenej alebo nesterilizovanej vody.“

Zdroj Rishabh Dharmani

Príliš sa bál oženiť so ženou

Tesla veril, že jeho genialita pochádza z toho, že nikdy nemal sex. „Neverím, že vynálezca by sa mal oženiť,“ povedal novinárovi a vysvetlil, že žena by mu zabrala príliš veľa pozornosti, ktorú by bolo lepšie venovať vede. Zomrel ako slobodný, nikdy sa nemiloval, ale možno to nebolo celkom z jeho rozhodnutia. Upútal pozornosť viacerých žien. Dokonca prežil rozbiehajúci sa románik s francúzskou herečkou, ktorá mu darovala vreckovku, ktorú nosil so sebou celý život. Tesla však nikdy neurobil prvý krok. Neskôr v živote hovoril o svojom staromládenectve inými slovami. Hovoril, že keď sa neoženil, priniesol „príliš veľkú obeť“. Teraz už svoju cudnosť nepovažoval za zdroj svojej geniality, ale jednoducho za strach zo žien, ktorý ho stál radosti života.

Zdroj Sandy Millar

Zamiloval sa do holuba

V posledných rokoch svojho života Tesla trávil čas kŕmením holubov. Jeden z nich mu padol do oka. Podľa jeho slov to bol „krásny vták, čisto biely so svetlosivými končekmi krídel.“ Holub chodil za Teslom a priletel, keď ho zavolal. Raz, keď holubica ochorela, strávil s ňou niekoľko dní v posteli a ošetroval ju. Veril, že si s holubom rozumejú. „Miloval som toho holuba,“ povedal priateľovi. „Miloval som ju ako muž miluje ženu a ona milovala mňa.“ Prišiel však deň, keď holubica priletela k Teslovmu oknu s hroznou správou. Tesla vedel, že sa mu snaží povedať, že zomrie. Tvrdil, že z jej očí vystrelili lúče svetla a potom z nej unikol život. Tesla sa úplne pomiatol. V posledných dňoch bol starým šialencom, ktorý sa v láske a osamelosti prebíjal radosťami z halucinovaného milostného vzťahu s holubom. Krátko nato zomrel. Našla ho upratovačka v jeho hotelovej izbe, úplne osamelého.

Zdroj sanjiv nayak

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre