Niekoľko zaujímavosti, o ktorých letušky takmer vôbec nerozprávajú + tipy pre vaše lepšie pohodlie počas letu

41593

Kto netúži byť v mladosti letuškou? Je to dozaista sen mnohých mladých dievčat. Ide každopádne o zaujímavú prácu, no nie je vôbec ľahká. Letušky sú nútené neustále sa usmievať, byť krásne, ovládať niekoľko jazykov a v neposlednom rade byť stále pokojné, a to naozaj v každej situácii. Skrývajú aj niekoľko tajomstiev, ktoré ale neodhalia takmer nikomu. Poďme si ich predstaviť.

V minulosti boli stewardi iba muži

Ako to zvyčajne býva, túto situáciu zmenila jedna odvážna žena – sestra menom Ellen Church. Naučila sa ovládať lietadlo a v roku 1930 sa ponúkla, že bude pracovať ako letuška Boeingu Air Transit. Ostatné letecké spoločnosti uznali, že by to bol veľký marketingový ťah ako prilákať cestujúcich. Takže po roku 1930 sa to obrátilo a odvtedy sú takmer výlučne letuškami ženy.

flight attendants fotografia
Foto od San Diego Air & Space Museum Archives

Žiadne čašníčky, ale asistentky kapitána

Mnohí ľudia si myslia, že úlohou letušky je len obsluhovať, udržiavať lietadlo čisté a robiť to, o čo si cestujúci požiadajú. Hlavným poslaním letušky je však byť očami a ušami kapitána, ktorý je hlavným šéfom lietadla a je zodpovedný za riešenie núdzových situácií. Letušky dokonca kontrolujú časti lietadla a v prípade, že sa niečo nečakané udeje, oznámia to kapitánovi. Každú hodinu musia letušky komunikovať s pilotmi, aby sa uistili, že je všetko v poriadku.

pilots fotografia
Foto od StockSnap

Letušky nie sú platené až do chvíle, kým sa dvere lietadla nezatvoria

Mnoho spoločnosti platí letušky podľa hodín, pričom sa tým chápu hodiny strávené v lietadle vo vzduchu. Čiže čas strávený mimo lietadla alebo v lietadle pred vzletom zaplatený nemajú.

Vzlietnutie a pristávanie je čas, kedy sa nespí

Mnoho ľudí preferuje zaspávanie hneď po nástupe do lietadla. Letušky však odporúčajú, aby ste to nerobili. Často potom musia takýmto ľuďom pomáhať, pretože sa dostávajú cez rôzne zmeny tlaku a nie každý to dobre znáša. Je lepšie žuť žuvačky predtým, ako lietadlo získa nadmorskú výšku.

take off by plane fotografia
Foto od chanelcoco872

Spánok je kľúčom ku komfortnému letu

Po vzlete si zdriemnite. Je to skvelá vec najmä pre tých, ktorí majú strach z lietania a dávate tým šancu aj pre letušky, aby si mohli oddýchnuť.

Kura alebo ryby?

Z nejakého nevysvetliteľného dôvodu väčšina ľudí uprednostňuje kura. Takže cestujúci na konci lietadla zvyčajne dostanú už len ryby. Keď im dôjde kurča, letušky urobia malý trik. Povedia cestujúcim, že ryba je špecialitou od šéfkuchára a že sa podáva výlučne na tomto lete. Ryby sú tak populárnejšie.

food on plane fotografia
Foto od jojof

Prečo počúvať príkazy letušiek

Ak vás letuška požiada, aby ste stoličku umiestnili do vzpriamenej polohy, mali by ste to urobiť okamžite. Prečo? Aby ste sa uistili, že cestujúci za vami si nenarazí nos počas tvrdšieho pristátia. A ak to neurobíte, môžu použiť silu a donútiť vás k tomu za pomoci špeciálneho prístroja.

Ktoré sú tie najlepšie i najbezpečnejšie sedadlá?

Sedadla v zadnej časti lietadla nemajú len najbezpečnejšie sedadlá. Služba v tejto časti lietadla je tiež lepšia. Dôvod je veľmi jednoduchý: čokoľvek, o čo môže cestujúci požiadať, sa nachádza priamo v zadnej časti. Či už je to vankúš alebo extra prikrývka.

Čo môže letuška?

Poskytnúť prvú pomoc, ale aj pomôcť žene porodiť. To však len v prípade, že na palube sa nenachádza lekár.

A teraz niekoľko užitočných tipov pre vás:

– Nikdy sa neprechádzajte po lietadle bez topánok. Podlaha bežného lietadla je omnoho špinavšia, než si dokážete predstaviť.

– Toalety tiež nie sú veľmi čisté. Používajte ich len vtedy, ak naozaj potrebujete vykonať potrebu a nezabudnite používať antibakteriálne utierky.

– Stolík, na ktorom jete, sa mohol nedávno použiť na iný účel. Niektorí cestujúci na ňom napríklad menia plienky. Umyte stolík pre vlastnú bezpečnosť.

– Ak sa nechcete dostať do zbytočných problémov, nehovorte v lietadle žiadne slová spojené s terorizmom.

– Letuška vám môže pomôcť s akýmkoľvek problémom okrem jedného. Nikdy ju nežiadajte o ihlu a niť. Nikto z posádky pred letom nič nezašíva. Je to akási profesionálna povera.

– Nežiadajte ani o diétnu kolu, je totiž veľmi ťažké naliať ju do pohára, pretože obsahuje veľa bubliniek.

– Letuška má počas letu veľmi málo voľného času. Takže naozaj ocenia, ak k nim prídete sami a požiadate ich o pohár vody.

– Ak ste láskaví a zdvorilí cestujúci, môžete mať hneď niekoľko výhod. Ide o to, že ak si vás letuška obľúbi, môžno dostanete jedlo navyše alebo lepšie sedadlo v lietadle.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Romčo
4. júna 2019 21:18

No, autor asi so ziadnou letuskou nikdy ani len nerozpraval.

Roxor
7. júna 2019 18:58

„V minulosti boli letušmi iba muži“ :D:D:D:D TOTO SNAD NIE! :D:D:D muzsky rod od letusky je STEWARD KUR-VA STE-WARD!!! moze sa pisat aj s jednoduchym V.