Niekoľko zaujímavých žien, ktoré do veľkej miery nezmenili len svoje mestá, ale celý svet

6178

Aj keď poznáme mnoho žien, ktoré zmenili históriu, aj napriek tomu sú akoby zabudnuté a takmer vôbec sa o nich nehovorí. Inak je to ale s mužským pohlavím. A aj preto vám dnes prinášame niekoľko príkladov žien, ktoré nezmenili len svoje mestá, ale malý veľký a nezmazateľný vplyv na celý svet.

Hatshepsut – dlhoročná ženská faraónka, Luxor-Egypt

Storočia pred tým, ako vládla Kleopatra a očarila vládcov Rímskej ríše, sa dostala k moci Hatshepsut (približne 1508-1458 pred n.l.). Stala sa vôbec prvou ženou, ktorá získala plné právomoci plnohodnotného faraóna. Počas svojej dvadsaťročnej vlády zabezpečila výstavbu monumentálnych chrámov, z ktorých niektoré poznáme ešte aj dnes. A medzi také patrí aj známy chrám Luxor. Asi 7 km severozápadne od západného brehu Nílu stojí pamätný chrám Hatshepsut, ktorý je vytesaný do 300 m vysokých útesov a je to skutočne veľkolepý viacpodlažný chrám. O niečo ďalej sa nachádza Údolie kráľov, aj kráľovský cintorín, v ktorom nájdete hrobku tejto panovníčky.

Foto od flickr

Katarína Veľká – cisárovná, Petrohrad – Rusko

Petrohrad a jeho paláce sa spájajú najmä so životom Kataríny II. (1729-1796), ruskej cisárovnej. Jej vláda sa považuje za zlatý vek, pretože vo veľkom presadzovala sociálne reformy a ruská ríša pod jej panovaním rástla aj čo sa rozlohy týka (podľa niektorých odhadov sa zväčšila o viac ako 500 000 km štvorcových). Komplex, ktorý je teraz známy ako Hermitage, bol postavených na príkaz Kataríny. V múzeách sa nachádza najpôsobivejšia ruská umelecká aréna s 360-miestnou zbierkou, s ktorou začala samotná cisárovná. Catherine Palace bol počas druhej svetovej vojny ťažko poškodený, ale jeho štruktúra a zlatý exteriér boli opätovne obnovené.

Foto od flickr

Cisárovná Cixi alebo železná vladárka a známa reformátorka, Peking – Čína

V Pekingu vládla v rokoch 1835-1908. Považuje sa za jednu z najsilnejších žien v histórii Číny. Cixi stála po smrti cisára Xianfeng na čele prevratu. Na jej nariadenie v roku 1893 kompletne rekonštruovali veľkolepý letný palác v Pekingu. Zaujímavé je, že na to využili peniaze, ktoré boli pôvodne určené na financovanie námorníctva. Cixi mala vo svojej moci napríklad aj súd v Zakázanom meste. Na jej príkazy sa zrekonštruovalo niekoľko ďalších veľkých čínskych chrámov a palácov.

Foto od flickr

Marie Curie – fyzička a chemička, Varšava – Poľsko

Táto dvojnásobná laureátka Nobelovej ceny bola nesmierne hrdá na svoju poľskú identitu. Marie pomenovala jeden z prvkov „polónium“ a tento názov tak odvodila práve od Poľska. V jej rodnom meste, vo Varšave, nájdete aj múzeum Marie Skłodowska-Curie, kde uvidíte pôvodné dokumenty a veci jej patriace. Marie významne prispela k rozvoju teórie rádioaktivity a propagovala tiež používanie rádioaktívnych izotopov, ktoré sú základom mnohých moderných liečebných postupov v boji proti rakovine.

Foto od flickr

Anna Franková, Amsterdam – Holandsko

Žiadny jednotlivec nezachytil beznádej počas druhej svetovej vojny a nevyzval na svetový mier tak, ako to robila Anna Franková. Denník Anny Frankovej vydal jej otec po tom, čo zomrela v koncentračnom tábore v Bergene-Belsene. Tento denník opisuje dva roky života celej jej rodiny skrývajúcej sa v Amsterdame a to z dôvodu, že boli židovského pôvodu. Rodina sa ukrývala v úzkej murovanej budove, čo boli vlastne obchodné priestory Anninho otca. Tento typický obchodný dom zo 17. storočia bol zachovaný ako múzeum, ktoré môžete navštíviť. Tamojšia kolekcia s 15 000 položkami hlboko vykresľuje život celej rodiny. Neďaleko stojí aj liatinová socha Anny Frankovej. O vstup do jej múzea je obrovský záujem.

Foto od wikimedia

Frida Kahlo – maliarka a feministická ikona, Mexico City – Mexiko

Autoportréty Fridy ľudia okamžite rozpoznávajú. Je to najslávnejšia mexická umelkyňa a v čase, kedy žila, sa z nej stala skutočná ikona. Ešte aj dnes sú jej obrazy pre ľudí naďalej úchvatné. Umelkyňa má aj vlastné múzeum, ktoré skrýva predmety z jej života, a to šperky, oblečenie, spomienkové predmety či fotografie. V múzeu sa dozviete o živote Fridy rôzne fakty. Je tiež známe, že počas života prežila umelkyňa mnohé tragédie.

Foto od wikimedia

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre