Aj keď poznáme mnoho žien, ktoré zmenili históriu, aj napriek tomu sú akoby zabudnuté a takmer vôbec sa o nich nehovorí. Inak je to ale s mužským pohlavím. A aj preto vám dnes prinášame niekoľko príkladov žien, ktoré nezmenili len svoje mestá, ale malý veľký a nezmazateľný vplyv na celý svet.

Hatshepsut – dlhoročná ženská faraónka, Luxor-Egypt

Storočia pred tým, ako vládla Kleopatra a očarila vládcov Rímskej ríše, sa dostala k moci Hatshepsut (približne 1508-1458 pred n.l.). Stala sa vôbec prvou ženou, ktorá získala plné právomoci plnohodnotného faraóna. Počas svojej dvadsaťročnej vlády zabezpečila výstavbu monumentálnych chrámov, z ktorých niektoré poznáme ešte aj dnes. A medzi také patrí aj známy chrám Luxor. Asi 7 km severozápadne od západného brehu Nílu stojí pamätný chrám Hatshepsut, ktorý je vytesaný do 300 m vysokých útesov a je to skutočne veľkolepý viacpodlažný chrám. O niečo ďalej sa nachádza Údolie kráľov, aj kráľovský cintorín, v ktorom nájdete hrobku tejto panovníčky.

Foto od flickr

Katarína Veľká – cisárovná, Petrohrad – Rusko

Petrohrad a jeho paláce sa spájajú najmä so životom Kataríny II. (1729-1796), ruskej cisárovnej. Jej vláda sa považuje za zlatý vek, pretože vo veľkom presadzovala sociálne reformy a ruská ríša pod jej panovaním rástla aj čo sa rozlohy týka (podľa niektorých odhadov sa zväčšila o viac ako 500 000 km štvorcových). Komplex, ktorý je teraz známy ako Hermitage, bol postavených na príkaz Kataríny. V múzeách sa nachádza najpôsobivejšia ruská umelecká aréna s 360-miestnou zbierkou, s ktorou začala samotná cisárovná. Catherine Palace bol počas druhej svetovej vojny ťažko poškodený, ale jeho štruktúra a zlatý exteriér boli opätovne obnovené.

Foto od flickr

Cisárovná Cixi alebo železná vladárka a známa reformátorka, Peking – Čína

V Pekingu vládla v rokoch 1835-1908. Považuje sa za jednu z najsilnejších žien v histórii Číny. Cixi stála po smrti cisára Xianfeng na čele prevratu. Na jej nariadenie v roku 1893 kompletne rekonštruovali veľkolepý letný palác v Pekingu. Zaujímavé je, že na to využili peniaze, ktoré boli pôvodne určené na financovanie námorníctva. Cixi mala vo svojej moci napríklad aj súd v Zakázanom meste. Na jej príkazy sa zrekonštruovalo niekoľko ďalších veľkých čínskych chrámov a palácov.

Foto od flickr

Marie Curie – fyzička a chemička, Varšava – Poľsko

Táto dvojnásobná laureátka Nobelovej ceny bola nesmierne hrdá na svoju poľskú identitu. Marie pomenovala jeden z prvkov “polónium” a tento názov tak odvodila práve od Poľska. V jej rodnom meste, vo Varšave, nájdete aj múzeum Marie Skłodowska-Curie, kde uvidíte pôvodné dokumenty a veci jej patriace. Marie významne prispela k rozvoju teórie rádioaktivity a propagovala tiež používanie rádioaktívnych izotopov, ktoré sú základom mnohých moderných liečebných postupov v boji proti rakovine.

Foto od flickr

Anna Franková, Amsterdam – Holandsko

Žiadny jednotlivec nezachytil beznádej počas druhej svetovej vojny a nevyzval na svetový mier tak, ako to robila Anna Franková. Denník Anny Frankovej vydal jej otec po tom, čo zomrela v koncentračnom tábore v Bergene-Belsene. Tento denník opisuje dva roky života celej jej rodiny skrývajúcej sa v Amsterdame a to z dôvodu, že boli židovského pôvodu. Rodina sa ukrývala v úzkej murovanej budove, čo boli vlastne obchodné priestory Anninho otca. Tento typický obchodný dom zo 17. storočia bol zachovaný ako múzeum, ktoré môžete navštíviť. Tamojšia kolekcia s 15 000 položkami hlboko vykresľuje život celej rodiny. Neďaleko stojí aj liatinová socha Anny Frankovej. O vstup do jej múzea je obrovský záujem.

Foto od wikimedia

Frida Kahlo – maliarka a feministická ikona, Mexico City – Mexiko

Autoportréty Fridy ľudia okamžite rozpoznávajú. Je to najslávnejšia mexická umelkyňa a v čase, kedy žila, sa z nej stala skutočná ikona. Ešte aj dnes sú jej obrazy pre ľudí naďalej úchvatné. Umelkyňa má aj vlastné múzeum, ktoré skrýva predmety z jej života, a to šperky, oblečenie, spomienkové predmety či fotografie. V múzeu sa dozviete o živote Fridy rôzne fakty. Je tiež známe, že počas života prežila umelkyňa mnohé tragédie.

Foto od wikimedia

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť