Nórsko je známe svojimi úchvatnými stavbami. Tentoraz sa môže pochváliť takouto jedinečnou toaletou

664

Škandinávsky región je známy svojou úchvatnou prírodou, priateľskými ľuďmi aj štýlovou minimalistickou architektúrou. Nóri sú skrátka veľmi popredu čo sa týka architektúry. A len máloktorá krajina sa môže pochváliť takým dokonalým minimalizmom, ako práve tento škandinávsky štát.

Nórsko najnovšie vybudovalo najkrajšie verejné záchody na svete. To, čo vyzerá ako starostlivo vymyslená umelecká stavba alebo súčasť nejakého špičkového laboratória, v skutočnosti nie je nič iné ako toaleta, ktorú navrhli architekti Marit Justine Haugen a Dan Zohar z Osla. Nie sú to len katedrály, opery či iné zaujímavé budovy, ktoré môžu vyzerať úžasne. Tieto toalety sa nachádzajú v oddychovej oblasti Uredd, ktorá je obklopená morom, fjordami a nádhernými kopcami. Navyše, v zime budú môcť návštevníci odtiaľ sledovať aj severné svetlá a v lete polnočné slnko.

Ak si vyrazíte do Nórska a budete chcieť ísť na toaletu na takéto miesto, tak nájdete ju na ceste Fv17 neďaleko mesta Gildeskål. Trasa Helgelandskysten s dĺžkou 433 km, ktorej súčasťou je toto miesto, prešla v nedávnej dobe rozsiahlou rekonštrukciou. Krásne toalety však nie sú jedinou vecou, ​​ktorá si zaslúži pozornosť v Uredd. Na odpočívadle sa nachádza tiež pamätník 42 námorníkov, ktorí zahynuli v roku 1943, keď ponorka Kráľovského nórskeho námorníctva HNoMS Uredd sa potopila, keď narazila na nemecké bomby.

 

Zdroj

Foto: Facebook

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre