Nová technika liečby Alzheimerovej choroby plne obnovuje funkčnosť pamäti

1409

Austrálski vedci prišli s neinváznou, ultrazvukovou technológiou, ktorá prečisťuje mozog od neurotoxických amyloidových plakov – štruktúry, ktoré sú zodpovedné za stratu pamäti a pokles kongnitívnej funkcie u pacientov s Alzheimerom.

Alzheimerova choroba

Ak má človek Alzheimerovu chorobu, je to zvyčajne dôsledkom nahromadenia dvoch typov lézií – amyloidných plakov a neurofibrilárnych spletí. Amyloidné plaky sa usadia medzi neurónmi a skončia ako husté zhluky beta-amyloidných molekúl – lepivý typ bielkovín, ktoré tvoria zhluky a vznikajú tak plaky.

Neurofibrilárne splete sa nachádzajú vo vnútri mozgových neurónov a sú spôsobené chybnými tau-proteínmi, ktoré sa zhlukujú do hustej nerozpustnej hmoty. Toto spôsobí, že malé vlákna nazývané mikrotubuly sa stočia, čo narúša prenos základných živín a organel – presne, ako keď sa stočí trubica vysávača.

Kedže nepoznáme žiadny druh vakcíny alebo preventívneho opatrenia Alzheimerovej choroby, táto choroba zasiahla 343 000 ľudí len v Austrálii a 50 miliónov ľudí po celom svete. Bolo ťažké zistiť, aký by bol najlepší spôsob liečby. Bolo potrebné zistiť, ako zastaviť usadzovanie škodlivých beta-amyloidov a tau-proteínov v mozgu pacienta. Vedecký tím z Queensland Brain Institute na University of Queensland prišiel na celkom sľubné riešenie tohto problému.

V časopise Science Translational Medicine, vedecký tím popisuje techniku použitia určitého typu ultrazvuku s názvom „zameraný terapeutický ultrazvuk“, ktorý neinvázivne vysiela zvukové vlny do mozgového tkaniva. Vďaka super rýchlej oscilácii sú tieto vlny schopné otvoriť krvnú membránu mozgu, čiže vrstvu, ktorá chráni mozog pred baktériami a stimuluje aktiváciu mikroglií mozgu. Mikroglie sú bunky, ktoré odstraňujú odpadové látky, takže môžu odstrániť aj toxické zhluky beta-amyloidov, ktoré sú zodpovedné za tie najhoršie príznaky Alzheimerovej choroby.

Vedecký tím zaznamenal obnovu funkčnosti pamäti pri 75% myší, na ktorých túto metódu testovali, s výsledným nulovým poškodení okolitého mozgového tkaniva. Zistili, že liečené myši podávali lepší výkon pri troch testoch pamäti – bludisko, rozpoznávanie nových objektov a zapamätávanie si miest, ktorým sa majú vyhýbať.

„Veľmi sa tešíme z tejto inovácie v oblasti liečby Alzheimerovej choroby, bez použitia chemických liečiv,“ povedal jeden člen vedeckého tímu, Jürgen Götz, na tlačovej konferencii. „Slovo prielom je často zneužívané, ale myslím, že v tomto prípade to naozaj zmenilo naše chápanie, ako liečiť chorobu. Očakávam skvelú budúcnosť pre tento liečebný postup“

Vedecký tím plánuje začať pokusy na väčších zvieratách, ako napr. ovce a dúfa, že v priebehu roka 2017 sa im podarí túto metódu odskúšať na prvých ľuďoch.

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre