Ako oslavujú príchod Nového roka vo svete? Toto je 8 neobyčajných tradícií z rôznych kultúr

1088

Či už oslavujete príchod nového roka zo zahraničia, alebo ste sa rozhodli stráviť ho doma, pravdepodobne máte zopár tradícií, ktoré v tento deň dodržiavate. V kultúrach okolo sveta existuje mnoho tradícií, ako privítať zmenu kalendára. Tu je niekoľko najzaujímavejších z nich:

1. Španielsko

grape photo
Mazzu1971/Pixabay

V Španielsku je zvykom zjesť 12 bobúľ hrozna – každé odbitie hodín o polnoci si dajú jednu bobuľu, ktorá reprezentuje šťastie na každý mesiac nasledujúceho roka. Vo väčších mestách, ako Madrid alebo Barcelona, sa ľudia stretávajú na námestiach a jedia hrozno spolu.

2. Kolumbia

suitcase photo
StockSnap/Pixabay

Obyvatelia Kolumbie nosia okolo ulice prázdny kufor – veria, že im to prinesie rok plný cestovania a zážitkov.

3. Dánsko

tableware photo
PhotoMIX-Company/Pixabay

V Dánsku slávia príchod nového roka hádzaním tanierov a pohárov do dvier rodiny a priateľov. Robí sa to, aby odohnali zlých duchov. Takisto si o polnoci zastanú na stoličky a spolu z nich zoskočia – šťastne spolu “vhupnú” do nového roka.

4. Panama

muñecos photo
Photo by Ana Bastida

Aby odohnali zlých duchov, v Paname pália figuríny, ktoré reprezentujú starý rok.

5. Filipíny

coins photo
image4you/Pixabay

Po celej krajine nájdete v tomto období okrúhle tvary – sú symbolom peňazí, ktoré majú priniesť hojnosť. Mnoho rodín si dáva do stredu stola ovocie, niektorí zjedia o polnoci 12 kusov (najčastejšie hrozna – tradícia ako v Španielsku). Veria, že ak si žena oblečie bodkované šaty, prinesie jej to šťastie.

6. Brazília

red and yellow photo
aitoff/Pixabay

V Brazílii, ako aj v Ekvádore, Bolívii a Venezuele, je bežné si obliecť špeciálnu spodnú bielizeň, ktorá im prinesie šťastie. Najobľúbenejšie farby sú červená, symbol lásky, a žltá, symbol peňazí.

7. Grécko

onion photo
Couleur/Pixabay

V Grécku bežne uvidíte na Nový rok visieť pred dverami cibuľu. Považujú ju za symbol znovuzrodenia. Dokonca tamojší rodičia budia svoje deti tak, že im cibuľou jemne poklepú po hlave.

8. Škótsko

gift photo
monicore/Pixabay

V Škótsku majú tradíciu zvanú Hogmanay – prvý člen rodiny, ktorý na Nový rok prekročí prah domu, by mal v rukách niesť dar. Veria, že im to prinesie šťastie.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.