O živote kráľovnej Viktórie. Fakty, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli.

4788

Viktoriánska éra je nepochybne, čo sa týka anglickej histórie, pomerne slávna, diskutovaná a v niektorých záležitostiach aj prelomová. Zopár jej skutočností nám však stále zostávajú neznáme, alebo mierne rozmazané. A potom sú tu aj rôzne polopravdy, či úplne výmysly týkajúce sa nielen tejto doby, ale aj jej samotnej kráľovnej Viktórie. 

Tá to však v živote nemala vôbec jednoduché, už od narodenia musela čeliť mnohým nástrahám, no veľký zlom v jej živote nastal, keď ako 18-ročná musela zasadnúť na trón. Získať si rešpekt a naučiť sa kraľovať nebolo ani zďaleka jednoduché. Čakala ju strastiplná životná cesta, plná lásky, úspechu, ale i trápenia a pádov. Vládla viac ako 60 rokov, za čo si stopercentne zaslúži náš obdiv. 

Nahliadnime za oponu a predstavme si niekoľko faktov z jej života. 

Bola veľmi vášnivou ženou  

woman with brown hair painting
Autor tejto fotografie je Birmingham Museums Trust

Častokrát bola zobrazovaná a popisovaná ako veľmi prudérna žena. To však nie je celkom pravda. Mohli by sme skôr povedať, že bola odvážnejšia ako jej manžel Albert. Svedčí o tom jeden veľmi milý príklad – nechala sa namaľovať, pričom svoj pomerne intímny portrét mala venovať svojmu manželovi, bol však považovaný za “tajný” a nikto iný ho nemohol vidieť. 

Nemala rada deti a to aj napriek tomu, že ich mala deväť

162800258 45b63c
Zdroj: wikimedia common

Pravdou je, že aj keby ste deti mali radi, určite by ste svoj názor niekoľkokrát aspoň na nejaký čas zmenili, v prípade, že by ste museli porodiť deväť detí behom 17-tich rokov. Po narodení prvého dieťaťa, svojej dcéry, bola Viktória veľmi šťastná a spokojná. Malé bábätko považovala za dar a neskonalé šťastie. S pribúdajúcimi deťmi, ale radosť mizla a pribúdali starosti. 

Kvôli Viktórii sa v kráľovských rodinách rozšírila hemofília

a bunch of red bubbles floating in the air
Autor tejto fotografie je ANIRUDH

Nie nadarmo sa o tejto chorobe hovorilo ako o “kráľovskej”, najviac sa totiž šírila v kráľovských rodinách. Ide o zriedkavé dedičné ochorenie, kde ženy bývajú zväčša prenášačky a postihnutí sú muži. Toto ochorenie ovplyvňuje zrážanlivosť krvi. Jej syn Leopold na ňu trpel a dcéra Beatrice bola prenášačka – vydala sa do španielskej kráľovskej rodiny a gén odovzdala svojmu mužskému potomkovi. Ďalšia, tentokrát Viktóriina vnučka ju preniesla na následníka ruského trónu.

Bola terčom najmenej siedmich atentátov

Počas svojej vlády bola kráľovná Viktória napadnutá najmenej pri siedmich rôznych príležitostiach. Väčšinou sa to odohralo počas cesty kočom, pričom aspoň štyrikrát z týchto pokusov bola ohrozovaná zbraňou. Zakaždým však mala obrovské šťastie a strela ju minula, iba jeden jediný krát utrpela zranenie hlavy po údere, ktorý jej útočník uštedril. 

Vlastnila stovku bábik

she had hundreds of dolls photo u1
Zdroj: wikimedia common

Ako dieťaťu nebolo z viacerých dôvodov Viktórii dovolené hrať sa s inými deťmi, a tak mala aspoň bábiky, s ktorými sa hrala až do svojich 14-tich rokov. Musela ich vlastniť naozaj veľké množstvo, keďže sa presne 132 zachovalo (a to nemuselo byť konečné číslo). Bábiky boli celkom obyčajné, no Viktória ich obliekla do nádherných rób, ktoré sama zhotovila z kvalitného hodvábu, drahej čipky a dokonca ich ozdobila aj drobnými šperkami. 

Odštartovala trend nosenia bielych svadobných šiat

woman in white floral dress holding green plant
Autor tejto fotografie je J Y

Nebola prvá kráľovská nevesta, ktorá mala na svojej svadbe biele šaty (prvá bola kráľovná Filipa), ona ich však najviac spopularizovala. Do toho času boli veľmi obľúbené šaty červenej šaty a biele neznamenali čistotu ženu, ako je tomu dnes, ale bohatstvo. 

Smrť svojho manžela oplakávala 40 rokov

b2d66e142a08398eacf9915d608ab880
Zdroj: wikimedia common

Albert zomrel pomerne mladý, mal len 42 rokov, po tom čo 2 roky bojoval s ťažkou chorobou. Lekári mu v tom čase diagnostikovali brušný týfus, no nie je ani vylúčené, že by mohol trpieť na Crohnovou chorobu. 

Po Albertovej smrti kráľovná Viktória upadla do ťažkého stavu smútku a depresie. Bolo to až také vážne, že tri roky odmietala vystúpiť pred zrak verejnosti. Tak ako je tomu aj dnes, i vtedy bola primeraná dĺžka smútku jeden rok, Viktória však nosila čiernu farbu celých 40 rokov. Nariadila tiež, aby Albertova izba zostala v nezmenenom stave. Vyžadovala, aby mu každý deň slúžka nachystala nové šaty.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.