8 kúskov oblečenia, ktoré v minulosti nosilo aj opačné pohlavie

2844

Harry Styles sa dostal na titulky mnohých časopisov, keď sa rozhodol fotiť pre Vogue v šatách. V skutočnosti však boli šaty a sukne bežným kúskom práve v mužských šatníkoch. Množstvo vecí, ktoré boli vyrobené pre mužov, dnes používajú výlučne ženy, a naopak. Toto je _ z nich.

1. Muži nosili v 19. storočí šaty a sukne

Až kým neprišlo obdobie renesancie, ženy aj muži nosili dlhé a voľné oblečenie. U mužov boli mimoriadne obľúbené aj tuniky. V 14. a 15. storočí nosili muži kratšie a oveľa praktickejšie sukne, ktoré kombinovali s podkolienkami alebo tesnými nohavicami. V západnej Európe ich nosili najmä zámožní ľudia – králi a aristokrati.

2. Fedora klobúky nosili najprv ženy

Po prvý raz sa objavil na hlave známej herečky Sarah Bernhartovej na divadelnom predstavení Fedora. Začiatkom 20. storočia sa medzi ženami stal mimoriadne obľúbeným kúskom, v 20. rokoch ho však začal nosiť aj princ Edward. Vtedy sa v hollywoodskych filmoch začal objavovať aj na hlavách mužov, až sa z neho nakoniec stal prevažne mužský doplnok.

3. Muži nosili make-up

Faraóni si zvýrazňovali oči tmavými linkami, v Egypte sa podľa make-upu určoval status človeka. Vo Viktoriánskej ére ho však začali považovať za vulgárny a nevkusný.

4. V 18. a 19. storočí nosili muži korzety

Aj keď si korzet hneď spájame so ženami, v minulosti ich nosili aj muži. V 18. a 19. storočí ich nosili, aby dosiahli štíhlejší vzhľad a kombinovali ich s vypasovanými bundami. Ďalším dôvodom nosenia korzetov bolo zdravie.

5. Obe pohlavia nosili v období pred stredovekom nohavice

V staroveku nosilo mnoho žien z rôznych dôvodov nohavice. V stredoveku sa z nich však stalo akési tabu a až do 19. storočia celkom vymizli z dámskych šatníkov.

6. Legíny a pančuchy boli mužskou záležitosťou

Legíny začali nosiť v stredoveku muži – využívali ich v bežné dni, boli však vhodné aj na vojenské účely. Neskôr sa spolu s pančuchami stali nevhodným kúskom. Ženy ich začali nosiť až v 19. storočí.

7. Ružová bola považovaná za “chlapčenskú”

Keďže bola červená farba spájaná so silou a vášňou, ružová ako slabší odtieň červenej sa preto považovala za mužskú farbu. Aj keď ju mohli nosiť aj ženy, skôr sa hodila pre chlapcov a mladých mužov. Počas 19. storočia začali muži nosiť tmavšie odtiene a ružová sa stala ženskou farbou.

8. Kabelky nosili spočiatku muži

V období stredoveku a renesancie nosili muži kabelky, aby v nich mohli skladovať peniaze, bylinky, potraviny a osobné predmety. Keď sa vynašli vrecká, kabelky už neboli potrebné, bohatí ich však stále nosili na znak svojho postavenia.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre